A koronavírus-járvány alatt elszoktunk a nézők előtt játszott labdarúgó-mérkőzésektől, amikor pedig 2021 tavaszán végre visszatérhettek a szurkolók a stadionokba, elemi erővel robbant az arcunkba egy korábban csak román–magyar válogatott meccseken látott, brutális magyarellenesség.
Míg korábban a román klubfutballban ez csak a Kolozsvári CFR mérkőzésein volt jellemző, részben Pászkány Árpád korábbi tulajdonos, részben a klub magyar múltja és szurkolói tekintélyes részének nemzetisége okán, az elmúlt két évben ez átterjedt a székelyföldi csapatok találkozóira. De a legkeményebb szurkolótáboroknál a magyar szempontból „semleges” mérkőzésen is előkerül a „Ki a magyarokkal az országból” vagy a „Magyarország kapja be” rigmus.
És itt nem csak hétköznapi magyarellenességről van szó. Egyrészt a közel két évig tartó sorozatos korlátozás miatt rengeteg feszültség felgyűlt a magukat a „szabadság korlátokat el nem fogadó bajnokainak” tartó ultratársadalom tagjaiban, másrészt a Székelyföld – jelentős magyarországi támogatással – egyre nagyobb szerepet hasít ki magának a román foci tortájából. És ennek felismerése nem is a Sepsi OSK 2017-es élvonalba jutásával tudatosult a román szurkolókban, hanem 2018 őszén, amikor az akkor még Liga 3-as FK Csíkszereda kiejtette a Román Kupából a bukaresti Dinamót. Azóta a Sepsi már kupákat nyert és európai kupasorozatokban is indul, a Csíkszereda pedig a másodosztály élvonalához tartozik, valós feljutási esélyekkel – és az irigység biztos erős bűnbak-kreáló motiváció a nagymúltú, de gazdasági és szakmai válságban levő klubok szurkolóinak.
A talán legfontosabb változás a járvány előtti helyzethez képest az élvonal térképének átrajzolódása. Olyan, alacsony nézőszámmal rendelkező kisvárosi vagy egyenesen községi csapatok tűntek el a Liga 1-ből, mint az Astra Giurgiu, Academia Clinceni vagy a medgyesi Gaz Metan, az addig békés nézőkkel rendelkező Viitorul Constanța pedig, a Farullal való fúzió után készen kapott egy eredményekre kiéhezett, az első osztályra már tizenkét éve dühösen vágyó ultratábort. Igaz, kiesett a nagyon balhés társaságnak számító, a magyarellenességben „dobogós” Dinamo is, ám a klub múltja miatt a másodosztályban is megkapja a kellő médiafigyelmet (minden mérkőzését közvetítik a televíziók), másrészt a kolozsvári U kemény magjával fennálló „testvéri viszony” miatt fanatikusai továbbra is aktívan jelen vannak az élvonalban. Annak ellenére, hogy éppen az U volt az, amely kétmeccses osztályozón rányomta a pecsétet az évek óta a bennmaradásért küzdő Dinamo kiesésére.
Helyettük pedig megjelentek olyan jelentős múlttal rendelkező, nagyvárosi kemény magok, mint a már említett Farul, a Liga 1-ben többéves szünet után visszatérő Petrolul, a bukaresti Rapid, U, az FC Argeș és az UTA szurkolói, valamint a craiovai Universitatea örökségéért folyó, helyi versengésben radikálizálódott FCU Craiova ultrái. Ezek közül csupán az Argeș és az UTA maradt ki eddig a magyarellenes megnyilvánulásokból, a többiek egyenesen az élére álltak. A Viitorul–Farul fúziót követő szezonban például a konstancai csapat lett a Liga 1 szurkolói rendbontások miatt legtöbbet büntetett csapat, miközben Gheorghe Hagi csapata korábban ilyen szempontból is mintaklubnak számított. A Farul legnagyobb büntetéseit nem is magyar-, hanem cigányellenes rigmusokért kapta.
A Farult leszámítva mind olyan klubokról van szó, ahol az elmúlt évtizedekben hatalmas szakadék tátongott a klub eredményessége és a szurkolói elvárások között. A rosszul vezetett, csőd után újraszervezett klubok mesterséges életben tartása a legtöbb esetben a helyi politika által fontosnak vélt társadalmi igényt elégített ki (a legjellemzőbb példa erre a város tulajdonába került kolozsvári U), viszont a gyatra menedzsment szurkolóuralomhoz vezetett: a kemény magtól tartó vezetők nem mertek/-nek szembemenni a frusztráltságból fakadó dühüket akár a saját csapaton is levezető szurkolóikkal. A legtöbb esetben ezeknek a kluboknak helyben is vannak nagyon erős riválisai: az U-nak a CFR, a Rapidnak a Steaua és a Dinamo, az FCU Craiovának az CS Universitatea, a Petrolulnak az éppen emiatt később Giurgiuba költöző Astra – azaz nem a székely klubok előretörésével tört elő a gyűlöletük, hanem csupán egy új irányt kapott.
Ezt az irányt pedig elsősorban a bukaresti sportmédia, elsősorban a – Prosport portállá sorvadása után – egyetlen sportlapként piaci monopóliumot élvező Gazeta Sporturilor napilap kanalizálta magyarellenes irányba. Nagyjából 2019 őszétől váltak rendszeressé a bulvárosan túlzó címekkel ellátott „tényfeltáró” cikkek a budapesti kormány székelyföldi sportbefektetéseiről és a magyar bajnokságba igazoló romániai játékosok elvesztését vizionáló cikkek. Adrian Rus, Fülöp Lóránd, Marius Corbu, Claudiu Bumba, Hindrich Ottó – egyelőre még senki sem lett magyar válogatott közülük – a bombasztikus, kattintásvadász címek mögé rejtett semmitmondó, önismétlő cikkek jóslatai valahogy soha nem jönnek be.
A magyarokban örök riválist látó román futballban azonban érzékelik a libikóka átbillenését: most Románia éli át – elsősorban válogatott szinten, mert a klubfoci valamennyire még tartja magát – azt a permanens süllyedést, amit Magyarország 1986 és 2010 között megtapasztalt. És a keresett mentség, az önbecsapás („nem is vagyunk rosszak, csak nincs szerencsénk”) is kísértetiesen hasonlít.
A médiával jár kéz a kézben a politika is: az AUR járvány alatti felfutásával gyakorlatilag a mindenkit gyűlölő futballhuligánok jutottak parlamenti képviselethez. George Simionék állnak a válogatott meccseken, ellenféltől függetlenül magyarokat, Magyarországot gyalázó szurkolói csoportok (Uniți Sub Tricolor, Honor et Patria) mögött. Mindez Norvégiától Máltáig okozott már botrányt, és gyűjtötte a büntetéseket a román szövetség számlájára. Az FRF pedig hiába szórja a pénzbüntetéseket és olykor a zárt kapus meccseket is, hatása ennek ritkán van. A büntetett klubok szurkolói legfeljebb ideig-óráig előveszik a burkolt xenofóbiát és sovinizmust (ez általában Románia és Trianon éltetését, a nemzeti himnusz és más nacionalista dalok éneklését jelenti), de ha szembejön egy Sepsi vagy CFR elleni meccs, rögtön átváltanak a nyílt magyarellenességre.
A foci még mindig a legolcsóbb kikapcsolódási, szórakozási lehetőség Romániában, a klubok nem is nagyon mernek jegyárakat emelni, attól tartanak, hogy akkor elvesztik a kemény magjukat. A fogyasztó középosztály megnyerésére egyedül Pászkány Árpád tett kísérletet a CFR-nél, ezért is van az, hogy a fellegvári csapatnak inkább nézői vannak, mint szurkolói, ám a klubok többsége még mindig a legkisebb pénztárcájú rétegekben látja a potenciális közönséget. Abban, amely a szélsőséges szólamokra is a leginkább vevő.
Hozzászólások
priligy 30 mg The natural…
priligy 30 mg The natural substrates for these systems are amino acids, 27, 28 and the entry of melphalan into cells 29 and the central nervous system CNS 30 can be modulated by the presence of certain amino acids in the extracellular fluid
Главные новости мира https:/…
Главные новости мира https://ua-vestnik.com и страны: политика, экономика, спорт, культура, технологии. Оперативная информация, аналитика и эксклюзивные материалы для тех, кто следит за событиями в реальном времени.
Главные новости мира https:/…
Главные новости мира https://ua-vestnik.com и страны: политика, экономика, спорт, культура, технологии. Оперативная информация, аналитика и эксклюзивные материалы для тех, кто следит за событиями в реальном времени.
CDK4 6 replication dependent healthy cells can be a hematopoietic stem progenitor cell priligy generic