„Montevideoból jelentik: a labdarúgó-világbajnokságra 12 nemzet csapata nevezett be. Európából Románia, Jugoszlávia, Belgium és Franciaország, Amerikából Chile, Argentína, Brazília, Uruguay, Peru, Mexikó, Bolívia és USA csapatai. Az első világbajnokság kérdését tehát az amerikai válogatott csapatok egymás között fogják elintézni” – írta 1930. június 21-i számában a kolozsvári Ellenzék. Hogy miért fontos ez a sporttörténet szemszögéből? Mindenekelőtt azért, mert egy szegényes kolozsvári kisebbségi napilap is helyet biztosított egy olyan rendezvénynek, amely korántsem ígérkezett világszenzációnak.
A székelyudvarhelyi labdarúgás első száz éve
Az első hivatalosnak tartott, az akkor érvényben levő szabályok szerinti labdarúgó-mérkőzést 1921. június 19-én játszották Székelyudvarhelyen: a Kollégium-kertben a helyi Hargita Testedző Egylet futballcsapata barátságos mérkőzésen 3:0-ra legyőzte a Székelykeresztúri Athletikai Club (KAC) csapatát. Hivatalosan ez a dátum az udvarhelyi nagypályás labdarúgás születésnapja.
Az első labda a Kollégium-kertben
Az első igazi futball-labda 1910-ben került a városba. Az Aradról kisdiákként hazatérő ifj. Papp-Zakor Endre ekkor hozta magával a „pattogó ballont”, amivel nagy népszerűségre tett szert a diákok körében, sőt ő az első, aki diákként már megismertette társait a játékszabályokkal, s ezeknek megfelelően rendszeresen rúgták a labdát az arra alkalmasabbnak bizonyuló helyeken. Az első labdarúgó-mérkőzéseket ismereteink szerint az iskolák csapatai vívták egymással az akkori szabályoknak megfelelően, Z. Sebes József, Szabó Ferenc és Bodó Zoltán tanárok irányításával. 1912–1913-ban a gimnázium (mezszínük: piros-fekete), a református kollégium (fekete-fehér), a főreáliskola (sárga-fehér) és a szakiskola (kék-fehér) csapatai játszottak le egymás között egy városi bajnokságot. Ebből egy pontos dátumot és eredményt ismerünk: 1913. április 6-án a gimnázium csapata 3:0-ra legyőzte a szakiskola együttesét. Ebben az időben csak a Kollégium-kert volt alkalmas a labdarúgásra.
1919 októberében megalakult a Hargita Testedző Egylet (HTE), az első székelyudvarhelyi labdarúgócsapat. Az első nyilvános mérkőzést 1921. június 19-én, vasárnap délután négy órától játszották a Kollégium-kertben a Székelykeresztúri Atlétikai Klub ellen, az eredmény 3:0 lett. 1928-ban megalakult egy másik székelyudvarhelyi csapat, az Udvarhelyi Munkás Testedző Egylet (UMTE), amit munkásfiatalokból verbuváltak – a Hargita az értelmiségek csapata volt, az UMTE pedig a kisiparosoké. A Román Labdarúgó-szövetség regionális bajnokságában játszott mindkét csapat, és 1932-ben megépült az a labdarúgópálya (a mai sportcsarnok helyén), amely az 1960-as évek végéig szolgálta az udvarhelyi futballt.

A Székelyudvarhelyi Hargita TE 1921. augusztus 6-án, álló sor (balról jobbra): Sorger János, Kiss István, Göllner Ottó, Papp-Zakor Endre, Egyed Ferenc, Balázs (?), Páll János, Bíró Gyula, Péter József; középső sor: Ferenczi Jenő, Solymosssy Jankó, Binder Gyula; alsó sor: az alkalmi partjelző, Binder István, Löbl Lajos, Weigel Lajos. Képek: Katona Zoltán gyűjteménye
A második világháború után teljes átszervezés jött. Az UMTE még 1944 októberében újjáalakult, magába olvasztva a Hargitát, a csapat az újjászervezett és 1946 őszén újraindult bajnokságban a harmadosztályba kapott besorolást. Az udvarhelyi labdarúgóklubot 1951 elején a korszak hangulatának megfelelően Vörös Lobogónak nevezték el, majd a csapat felvette az Akarat (románul: Voința) nevet. Ez a csapat több komoly sikert is elért ezen a szinten az 1950-es évek második felében, az országos Voinţiada-versenyen: 1956-ban negyedikek, 1957-ben bronzérmesek lettek, majd 1958-ban megnyerték a kiírást.
Feljutás a másodosztályba
Ez volt az a korszak, amikor a futballcsapatnál már szervezett utánpótlás-nevelés zajlott. Az 1950-es években már nagyon sok gyermek járt futballozni a sétatéri pályára, közülük kerültek ki a következő nemzedék labdarúgói, például Bálint Andor, aki az 1960-as évek elején a Bukaresti Rapidban játszott, két Román Kupa-döntőben is pályára lépett.
Az 1968-ban a Fások a C osztályba került a megyei bajnokság megnyerése után, ekkor épült fel a ma is álló sétatéri stadion. Ugyanakkor elkezdődött az utánpótlás-nevelés az ekkor megalakult Sportiskolában – olyan játékosok kerültek ki innen és lettek a nagycsapat játékosai, mint Bálint Ferenc vagy a László testvérek, Gyula és László. A harmadosztályba jutás után az udvarhelyi labdarúgócsapatnak állandó célkitűzése volt a még felsőbb osztályba kerülés: az első évek (az 1960-as évek végén) a kísérletezéssel, csapatépítéssel teltek inkább, de öt évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy ez megvalósuljon. 1968 és 1973 között az ismét UMTE-nek, majd Textilnek átnevezett csapat folyamatosan az élvonalban végzett, 1973-ban második lett, mindössze két ponttal lemaradva a medgyesi Gaz Metantól.
Ebben az évben a Román Labdarúgó-szövetség átcsoportosította a bajnokságot, növelve a csapatok számát, így az udvarhelyi futballrajongók álma teljesült: a Textil 1973 őszétől a B osztályban játszhatott, ám az év végén el is búcsúzott, tehát a másodosztályos szereplés tiszavirág-életűnek bizonyult.
1974 telén ismét nevet változtatott az együttes: a csapat a Haladás nevet kapta. Az együttes 1983 nyaráig a harmadosztályban játszott kisebb-nagyobb sikerrel, de ekkor annyira mélypontra süllyedt, hogy kiesett, egy idényt a megyei bajnokságban játszott. Innen egy év után sikerült visszajutni, az 1980-as évek végéig pedig a csapat ismét a másodosztályba jutásért harcolt – sikertelenül. De emlékezetes barátságos meccseket is játszott, hiszen 1985. július 13-án a Mircea Lucescu vezette román labdarúgó válogatott (soraiban Bölönivel, Ştefănescuval, Hagival, Ungureanuval, Mateuţ-cal, Kleinnal, Cămătaruval) játszott edzőmérkőzést a sétatéri stadionban, az eredmény 5:0 lett a nemzeti tizenegy javára. 1986. július 23-án Székelyudvarhelyre látogatott az azelőtt másfél hónappal a Bajnokcsapatok Európa Kupáját Jenei Imre edző irányításával elhódító Bukaresti Steaua, az edzőmeccsen a kirakatcsapat 4:2-es vereséget szenvedett.
Új korszak, új csapatok és célok
A rendszerváltás után, 1991 nyarától ismét Hargitának nevezték az együttest, a bajnokságot is átszervezték, az együttesnek 1992 tavaszán sikerült feljutnia a B osztályba. Ez tulajdonképpen a harmadik vonalnak felelt meg, de a csapat egy mindenképpen erősebb bajnokságban szerepelhetett. A város gazdasági fejlődésével egyenes arányban sikerült a magánszférának pénzt fordítania Székelyudvarhely sportéletére: jó példa erre az 1997 nyarán megalakított Budvár FC, amely rövid időn belül a város első számú sportcsapata lett. A Budvár FC benevezett a megyei bajnokságba, az első idény végén meg is nyerte azt, majd a C osztályba jutást is kiharcolta a Romanban rendezett selejtező mérkőzésen, ahol a Jakab Zoltán edző által irányított csapat 4:0 arányban bizonyult jobbnak jászvárosi ellenfelénél. Ennek az idénynek a végén (1998 nyarán) a Hargita csapata végleg búcsút mondott a harmadosztálynak, jobb képességű játékosai pedig az új együttes sportolói lettek. A Budvár FC összesen hat idényt játszott a C osztályban, kisebb-nagyobb sikerekkel és részsikerekkel, mígnem 2004 nyarán búcsút mondott a harmadosztálynak.
Ezt követte 2006-tól a mai napig tartó új korszak, ugyanis egy teljesen új klubot hoztak létre abban az évben, a Székelyudvarhelyi FC évekig ingázott a megyei bajnokság és a harmadosztály között – 2022 nyarán egy mérkőzésre volt attól, hogy feljusson a másodosztályba, ám a kétmeccses selejtezőn tizenegyespárbajban vereséget szenvedett.
Székelyudvarhelyen az elmúlt másfél évtizedben a női labdarúgás is szépen fejlődött. A csapat 2009-ben alakult a Szentegyházi Vasas labdarúgóklub égisze alatt, de az összetoborzott lányok többsége székelyudvarhelyi volt, majd később Hargita megye több településéről kapcsolódtak be a futballkedvelő hölgyek, lányok. 2012-ben a csapatot átnevezték (így lett Vasas Femina FC a neve), illetve áthelyezték Székelyudvarhelyre. A Vasas Femina FC ma a két felnőtt csapat mellett összesen hét utánpótláscsapatot működtet a különböző korosztályokban (U17, U15, illetve 6 és 14 év közöttiek).

A Vasas Femina FC 2019 májusában elhódította a Román Kupát
A 2018–19-es idényben a bajnokságban nem sikerült bejutni a legjobb három közé sem, így a Vasas Femina kimaradt a rájátszásból, azonban 2019-ben a csapat a Román Kupa döntőjében 5:0-ra verte a Kisbecskereki Fortunát, így fennállásának legfontosabb trófeáját gyűjtötte be.
(A cikk a szerző 2021 novemberében megjelent, Zátyi Tiborral közösen írt, Kapuról kapura – a vásártérről a sétatérig című könyvének kivonata. A kötet az udvarhelyi labdarúgás több mint száz évét mutatja be.)
Új hozzászólás