„Nincs módomban ott élni, ahol szeretnék. Be kell érnem a nagyvilággal” – Márai Sándor szavait Serdült Benke Éva idézi a lapunkban két részletben közölt életrajz-esszéjében. Szilágyi Andrásról mesél, aki Medgyesről telepedett át Németországba 1970-ben. Miután itthon minden kapu bezárult előtte, nem maradt lehetősége tanulni, képezni magát. Odaát viszont orvos lett, megvalósította azt, amire vágyott, és a magyarsággal szellemi, lelki kapcsolatban maradt.
Az emigráció valószínűleg éppen olyan sokféle, mint maga az élet. Vannak kisebb ki- és áttelepedések: sokan lakunk Kolozsváron is, akik máshonnan vándoroltunk ide, Székelyföldről, Partiumból, és akik mindig tétovázunk picit, ha idegen kérdezi, honnan valók vagyunk. Hogy milyen egy valamivel nagyobb út, ami a kilencvenes években Magyarországot jelentette, azt sok baráttól, rokontól tudom, ez általában egyetemmel kezdődött, és családalapítással folytatódott, hasonlóan ahhoz, ahogy a kicsi emigrációban ragad meg Kolozsváron az ember. Ez a fajta vándorlás még rengeteg biztosítékot tartogat arra, hogy az ember anyanyelvét és szakmáját, képzettségét használva fog boldogulni. A magyar nyelvterületen kívül másak és gyakoribbak a kihívások, a buktatók is nagyobbak, viszont nemcsak az ember rátermettségétől, rugalmasságától függenek a dolgok, hanem a körülményektől és nyilván a szerencsétől is. Ha a nyolcvanas években Svédországba távozott erdélyieket nézzük, akkor az egy időbe-térbe rögzült sziget, hiszen sokáig az ottani magyarság derékhadát képezték, és itt egy olyan nemzetdarabról beszélünk, amelynek tagjai intézményes keretek között ápolhatják magyarságukat. A jóléti társadalmakba kikerült magyarok különben szinte mindenütt igyekeztek megteremteni a kapcsolatot egymással, sajtótermékeken keresztül hallatni szavukat, táncházakkal, baba–mama klubokkal és a nemzeti ünnepek megünneplésével erősíteni identitástudatukat.
A távolra vándorolt magyarok közül történetesen az északi félteke legmesszibb pontján élő, hawaii közösséget ismerem a legjobban, a magyarfenesi születésű László Judit, a kolozsvári magyar színház egykori ügyelőjének – és szerzőtársának, a vajdasági Pacsérról Budapestre elszármazott Szombathy Zsuzsának – köszönhetően. Ők két nagy interjúkötetben mutatják be az otthoniaknak és a világ más tájain élő magyaroknak a szigetek magyar lakóit, és azokat, akik hosszabb-rövidebb, de emlékezetes utazást tettek ide. Találkozunk a könyvekben tanárral, nyelvésszel, hidrogeológussal, színésszel és triatlonistával, a legkülönfélébb emberekkel, akik különböző időszakokban érkeztek a szigetekre, és akik csaknem minden szombaton Oahun a Kapiolani parkban találkoznak. Ott ünneplik meg a nemzeti ünnepeket, ott fogadják a magyar turistákat, és ott avatják be a túlélés titkaiba azokat, akik le szeretnének telepedni. Kicsi a világ – sokat puffogtatott mondat, mégis mindannyiszor villámfénnyel hasító felismerés ez. A pécsi televíziós személyiség ismerkedik a szomszédsággal odakinn, és a közvetlenül mellette lakóval is kezet fog, akiről rövidesen kiderül: otthon évekig ugyanabban az utcában laktak, de még sohasem találkoztak. Jómagam, aki ha a hawaii valóságot nem is tapasztaltam meg, de a könyvekből a szigetek számos zegét-zugát megismerhettem, egy másod-unokatestvérre leltem váratlanul. Murádin-unokafivérem az Államokban szebben és vonzóbban hangzó, örményesebb Muradianra változtatta a nevét, ezért csak a történetéből bizonyosodtam meg, hogy tényleg róla van szó: sohasem találkoztunk még, de a családi legendárium számon tartotta, hogy a nyolcvanas években permetezőrepülőgéppel szökött el az országból.
Judit összébb húzta a Magyarfenes és Oahu közötti tizenkétezer kilométeres távolságot, és nem csak az interjúkötetekkel: a szülőfalujában könyvtárat szeretne nyitni, a nyaranta itthon eltöltött időbe az építkezés és a könyvgyűjtés is mindig belefér. A hosszú németországi évek után Szilágyi András szintén úgy érezte, hogy otthon, vagy legalábbis magyar környezetben szeretne még szívének kedves terveket megvalósítani, így borászkodni kezdett Balaton-felvidéken. Valószínűleg egyikük sem tudna biztos recepttel szolgálni: a jó könyvnek, bornak, életpraktikának titkos összetevője van.
Hozzászólások
Главные новости мира https:/…
Главные новости мира https://ua-vestnik.com и страны: политика, экономика, спорт, культура, технологии. Оперативная информация, аналитика и эксклюзивные материалы для тех, кто следит за событиями в реальном времени.
Главные новости мира https:/…
Главные новости мира https://ua-vestnik.com и страны: политика, экономика, спорт, культура, технологии. Оперативная информация, аналитика и эксклюзивные материалы для тех, кто следит за событиями в реальном времени.
While lithium is most commonly linked to psoriatic flares, it can also cause the onset of plaque psoriasis, pustular psoriasis, psoriatic arthritis, and psoriasis of the scalp or nails priligy otc IFN ОІ measurement in culture medium