„Montevideoból jelentik: a labdarúgó-világbajnokságra 12 nemzet csapata nevezett be. Európából Románia, Jugoszlávia, Belgium és Franciaország, Amerikából Chile, Argentína, Brazília, Uruguay, Peru, Mexikó, Bolívia és USA csapatai. Az első világbajnokság kérdését tehát az amerikai válogatott csapatok egymás között fogják elintézni” – írta 1930. június 21-i számában a kolozsvári Ellenzék. Hogy miért fontos ez a sporttörténet szemszögéből? Mindenekelőtt azért, mert egy szegényes kolozsvári kisebbségi napilap is helyet biztosított egy olyan rendezvénynek, amely korántsem ígérkezett világszenzációnak.
Klebelsberg Kuno és a labdarúgás
Klebelsberg Kuno, a miniszterelnök Bethlen István személyes jóbarátja, az 1918–19-es „forradalmak” után az ún. konzervatív politikai erő hatalmának, a „csonka” Magyarország „életképességének” megszilárdításában vállalt alapvető szerepet. Korai – 57 éves korában bekövetkezett – haláláig jelentős, meghatározó személyisége volt a Bethlen-kormány konszolidációs politikájának. 1921-től 1922-ig belügyminiszter, majd 1922-től egészen a Bethlen-kormány lemondásáig, 1931-ig a vallás- és közoktatásügyi miniszteri posztot töltötte be. (1930-ban közel tíz napig a népjóléti és a munkaügyi tárca is hozzá tartozott.) Tulajdonképpen ő dolgozta ki az ún. neonacionalizmus koncepcióját, amellyel nagymértékben meghatározta a korszak politikai arculatát, és amely szerves része lett a keresztény-nemzeti jelszóval jellemzett hivatalos államelvnek. Művelődéspolitikájának központi elemévé vált az ún. új keresztény középosztály modernizációjának programja, s azon belül is a szaktudásnak, a „szellemi hatékonyságnak” az előtérbe állítása: „Ausztriával szemben kicsiny és nagy ügyekben nem egyszer azért maradtunk alul, mert a részletes szaktudást igénylő kérdésekben gyengébbnek bizonyultunk”; „A modern államnak sokoldalú nagy szakmai és műveltségi tudással rendelkező hivatalnokokra, katonákra, tanárokra stb., egyszóval állampolgárokra van szüksége” – lehet summázni véleményét beszédei alapján.
Klebelsberg Kuno (1875–1932) jogász,
országgyűlési képviselő, művelődéspolitikus
A sportról a következőképp vélekedett: „A sportban sohasem tűrik, hogy a tusában lemaradt egyén keserűséggel teljék meg, nincs az a jóravaló sportkör, amely tagjai között tűrne meg olyan embert, aki azért, mert egy viadalon alulmaradt a győztes ellenféllel szemben, a személyi ellenségeskedés terére ragadtatná magát… Sajátos állapot, ha egy nemzetnek vannak nagyszerű atlétái és testi kultúrája még sincs […] a sport is csak akkor gyökeredzik mélyen, ha a testnevelési feladatot be lehet vinni a magyar nemzet legszélesebb rétegeibe.”
„Az anglomán sportminiszter”
A sport terén Klebelsberg Kuno az „anglomán” szemléletet vallotta, általában nagy hatást kiváltó írásaiban, beszédeiben sokszor hivatkozott az angol sportélet hatékonyságára, annak társadalmi, gazdasági és politikai szempontú hasznosságára. „Nekem nem eszményem a szűkmellű szemüveges gyerek, aki naphosszat könyve fölé görnyed, és akinek fejletlen mellkasában, egészségtelen lakásainkban, hamarosan fészket rak a tuberkulózis halálmadara. Egyébként sem hiszem, hogy az angol nép kultúrájának megártott volna a sport. A kultúra és a sport között a valóságban nincs ellentét, az ellentét hiedelme legfeljebb az olyan koponyákban él, amelyeket vaskalap fed” – írta a Küzdelmek könyve című, 1928-ban Budapesten megjelent munkájában. Ezért is tartotta fontosnak a főiskolai szintű sportszakemberképzés megszervezését. Számos „vaskalapos” emberrel kellett azonban megküzdenie ebben a kérdésben, hiszen több egyetemi, főiskolai professzor úgy tartotta, hogy a testnevelés és a sport területe tudományos és felsőoktatási szempontból még nem elég fejlett, így egyik meglévő intézmény sem kívánta befogadni ezt a „fiatal” tudományágat. Az 1921-es évi, 53-as törvénycikk előírta ugyan a Testnevelési Főiskola jövőbeni létrehozását, konkrét dátumot azonban nem határozott meg.
Klebelsberg kultúr- és oktatáspolitikájában a felsőoktatás kiemelt helyen szerepelt. Miniszteri székének elfoglalásakor még csak körvonalazódott ezirányú elképzelése, ebben alapkérdésként szerepelt a „népiskola és egyetem” gondolat – a „népiskola vagy egyetem” ellenében. Az 1924–25-ös állami költségvetés nemzetgyűlési vitáján, 1925. február 20-án elhangzott beszédében fejtette ki konkrét terveit. Elsősorban a vidéki egyetemek (Szeged, Pécs) kiépítését, a külföldi magyar intézetek és a külföldi ösztöndíjak létesítését, hallgatóbarát szociális intézkedések bevezetését indítványozta. Kultúr- és oktatáspolitikáját a miniszterelnök Bethlen István következetesen támogatta, s mindvégig kiállt Klebelsberg javaslatai mellett, még akkor is, amikor a képviselőházi viták során többen támadták a minisztert, mivel szerintük a kormány túl sokat költött a felsőoktatásra, a tudományra, a művészetekre és a sportra.
Többször említette a Testnevelési Főiskola létesítésének szükségességét is. Indokait így összegezte: „A nemzetek ereje művelődésüktől és gazdaságuktól függ. A modern világban azonban a gazdasági versenyben való sikeres megállásra [...] műveltség nélkül szó sem lehet… Az igazi műveltség fellendíti a gazdasági életet és gazdagságot teremt.” Klebelsberg példaként említette a bukaresti testnevelési főiskolát, amelyet 1922-ben, és a berlinit, amelyet 1920-ban alapítottak.
Sportügyekben Klebelsberg elsősorban az iskolai testnevelés fejlesztését, a sportszakemberképzés felsőfokú szintre emelését, nemzetközi téren az olimpiai játékokon való részvételt támogatta. Az iskolai testnevelés esetében az iskolai sportkörök (egyesületek) létrehozását sürgette, azok versenyrendszerét támogatta. A sportágak közül is voltak kedvencei, például az úszás és az atlétika, de az igazi kedvenc az akkor éppen a kezdeti nehézségeket legyőző, és magyar sikersportágnak számító vízilabda volt. Olyannyira, hogy egy kupát is felajánlott az 1929-ben Budapesten rendezett nemzetközi verseny győztesének. A hazai egyesületi (él)sportélet képviselői azonban többször sérelmezték, hogy időnként a kiutazást egy-egy nemzetközi versenyre a miniszter öncélúnak tartotta, úgy vélte, egyéni érdekeket képviselne, ezért anyagilag nem támogatta.

Klebelsberg Kuno kultuszminiszter (balról a második) és kísérete a Testnevelési Főiskola előtt 1930-ban
Fenntartásai voltak
A labdarúgással szemben a professzionalizmus és az amatőrizmus „keveredése” miatt voltak fenntartásai. Magyarországon 1926-ig csak amatőr bajnokság létezett, de a játékosok a háttérben eredményességi jutalmat, illetve a támogatók vállalatainál jól fizetett állásokat kaptak. Ez azonban messze elmaradt a külföldi profi csapatok juttatásaitól. Ennek volt köszönhető, hogy a legkiválóbb játékosok (pl. Schlosser Imre) külföldre távoztak, s a válogatott mérkőzéseire is csak vonakodva tértek vissza. Az ún. KAC-botrány (a Kispesti Atlétikai Clubnál történtek pénzügyi szabálytalanságok) kirobbanása után felmerült egy profi liga létrehozása, amelyet a legnagyobb budapesti klubok is támogattak (FTC, UTE, MTK). Ezt természetesen már miniszterként Klebelsberg is pozitívan értékelte, miután korábban többször nemtetszését fejezte ki a labdarúgók ún. „álamatőrsége” miatt. 1926-ban megalakult a Professzionalista Labdarúgó Szövetség, amely ezután a profi liga versenyrendszeréért felelt a következő években. A labdarúgás képviselői elsősorban a mérkőzésekre kivetett „vigalmi” adó mértékét tartották sérelmesnek. Klebelsberg 1925-ben így nyilatkozott: „A professzionalizmus bevezetését nem ellenzem, sőt mondhatnám, kívánatosnak tartom, arról azonban szó sem lehet, hogy ennek elősegítése céljából mérsékeljük a testnevelési adót.”
Klebelsberg és a labdarúgók vitája nagyrészt a Nemzeti Sport hasábjain zajlott. 1925-ben az ún. nyári futballtilalom borzolta a labdarúgás híveinek kedélyeit. Ekkor miniszteri rendelettel június 10. és augusztus 25. között labdarúgómérkőzés-rendezési tilalmat rendelt el, arra hivatkozva, hogy „a különböző sportágak nem bírják el a futball nyári konkurenciáját”.

A Klebelsberg Kuno által 1925-ben alapított Magyar Királyi Testnevelési Főiskola épülete Budapesten
A rendeletben szó szerint ez állt: „…a jelzett időszakban sem belépődíj mellett, sem anélkül, nyilvános futball mérkőzéseket rendezni nem szabad, és ebben az időszakban nyilvános futball mérkőzésekre a hatóságok engedélyt nem adhatnak.” A rendelet a következő évben úgy módosult, hogy egyrészt a Magyar Labdarúgó-szövetség 25 éves fennállására való tekintettel 1926. június 23-ra (egy napra) Budapest területén felfüggesztették, másrészt a vidék sportjának fejlesztése céljából a budapesti I. és II. osztályú élcsapatok vidéki vendégjátékát engedélyezték azzal a feltétellel, hogy más sportágak sportszövetségi nyilatkozatait kellett mellékelniük, miszerint nem sértik azok érdekeit.
Az 1929-től 1933-ig tartó gazdasági válság a labdarúgást is negatívan érintette. 1928-ban már látszottak a sötét felhők, amelyek a sportéletre is hatással voltak. A Saint Moritz-i téli és az amszterdami nyári olimpia (1928) kiadásai jelentősen megterhelték a sportköltségvetést, a korábbi sikerekre hivatkozással több sportági vezető továbbra is hazai rendezésű Európa-bajnokságok, világbajnokságok megpályázásán gondolkodott. A labdarúgásban felerősödtek azok a hangok, amelyek a sportág világversenyének az elindítását javasolták. 1928 októberében Mamusich Mihály, a Magyar Labdarúgó-szövetség alelnöke felvette azt az ötletet is, hogy esetleg az első labdarúgó világbajnokságnak Budapest lehetne a helyszíne. (Ez összekapcsolódott azzal a kérelemmel, hogy a FIFA 1930-ban, Budapesten tartsa a 19. kongresszusát, amely egyébként meg is valósult.) Mamusich is Klebelsberghez, az állami vezetőhöz intézte kérését, indokolva, hogy a leendő világbajnokság az országimázs szempontjából lenne fontos, de ehhez korszerűsíteni kellene a létesítményeket. Sérelmezte, hogy a labdarúgás „kifelé propagandaeszköz, befelé kiváló adóalany”, valamint a „futballsport összeomlásával a többi sportág is lejtőre kerülne”.

A FIFA-kongresszus megnyitása Budapesten 1930-ban
A világ és benne Magyarország sem kerülte el azonban a gazdasági válság hatásait, majd több évre volt szükség az 1928 előtti állapotok eléréséhez. A labdarúgásban a profi–amatőr vita ismét kiújult, Magyarország területi nagysága, lélekszáma nem volt elegendő két megfelelő szintű nemzeti bajnokság megszervezéséhez.
1935-től ún. vegyes bajnokságot szerveztek (amatőr és profi csapatok együtt indultak), de ez már a nagy formátumú miniszter (korai) halála után történt.
Új hozzászólás