A Benedek Elek Emlékév legkiemelkedőbb rendezvénye szeptember 30-én Baróton és Kisbaconban volt: Erdővidék központjában Elek apó szobrát avatták fel, szülőfalujában pedig az emlékház ötven éves fennállását ünnepelték. 2019 hármas évforduló okán vált Benedek Elek Emlékévvé: 160 éve született, 90 éve halt meg a nagy mesemondó, lapszerkesztő és kiváló publicista, az általa épített Mari-lak pedig, hol élete utolsó éveit élte, félszáz esztendeje vált múzeummá és zarándokhellyé.
A Mari-lak
Benedek Elek 1894 és 1896 között a millenniumi ünnepségre készítette el az ötkötetes, Magyar mese- és mondavilág című munkáját, amely abban az időben hatalmas példányszámot ért el. Ezt tartják fő művének, amely attól kezdve kiapadhatatlan forrása számos, különböző címen kiadott mesekönyvnek. A Magyar mese- és mondavilág rövid időn belül hatalmas sikert hozott írójának, még életében öt kiadást ért meg, több mint félmillió példányban. Elhatározta, hogy a könyvek honoráriumából visszavásárolja azokat a földeket, amelyeket szülei eladtak, hogy őt taníttathassák. Hazautazott Kisbaconba, kinézte magának a templommal szemközti hegyoldalt, majd megtervezte a leendő családi házat, amely még ükunokáinak is otthont adott, a parkot, a gyümölcsöst és a mindent körülölelő fenyősort – írja A kisbaconi Benedek Elek Emlékház története (Háromszék, 2019. szeptember 25.) című összefoglalójában Bardócz Orsolya, Elek apó ükunokája. Feleleveníti, az 1896- ban megkezdett építkezés két évig tartott, a munkában a falu és a környező települések székely emberei alaposan kivették részüket, anyagi támogatással és kalákával is, hiszen „Kisbacon is nagyon büszke volt arra, hogy a híres író hazajött házat építeni”. Az eleinte csak villának használt, de eleve a család, az unokák, a barátok és a vendégek befogadására, elszállásolására is megfelelő méretűnek tervezett ház homlokzatára Benedek Elek felesége, Fischer Mária becenevét – Mari – íratta fel arany betűkkel, „hiszen az ő szerető, mindenről gondoskodó lénye, támogatása és gazdasági leleményessége nélkül nem épülhetett volna fel”, írja Bardócz Orsolya.
A Mari-lak Benedek Elek 1921-es hazatelepedése után vált a család állandó lakásává, az író, és az őt a halálba is követő felesége elhunyta után a kúria évekig üresen állott, a család csak nyaranta kereste fel Kisbacont. 1944-ben Benedek Elek középső leánya, Flóra telepedett meg a családi fészekben, vált az épület és Elek apó hagyatékának gondozójává – és megmentőjévé is, hiszen a hamarosan berendezkedő kommunista rendszer több alkalommal is szemet vetett a mutatós épületre, de Flóra néninek mindig sikerült kivédenie a ház államosítását, csupán a hatalmas kertet vették el tőle.
Flóra néni azontúl életét Benedek Elek emléke ápolásának szentelte, az 1969-ben részben emlékházzá alakított Mari-laknak is ő volt első gondnoka: a nyolc szobából kettőben, a nagy ebédlőben és az abból jobbra nyíló oldalszobában a Flóra néni által gyűjtött anyagból rendeztek be emlékkiállítást. A Székely Nemzeti Múzeum – akkori nevén Kovászna Megyei Múzeum – külső egységeként működő emlékház megnyitása után nem sokkal Bardócz Dezsőné Lőrincz Julianna, Benedek Elek tízedik unokája lett a hagyaték ápolásáért felelős hivatalos alkalmazott, Flóra nénivel együtt fogadták és kalauzolták a hamarosan zarándokhellyé vált Mari-lak látogatóit.
1978-tól a dédunoka, dr. Bardócz Lehel felesége, Gajzágó Éva látta el az emlékház gondnoki tisztségét egészen a Benedek-kúria 1999-es visszaszolgáltatásáig – ekkortól a Mari-lak magánmúzeumként működik. Két évtizedig Szabó Istvánné Bardócz Réka dédunoka vezette az emlékházat, idén tavasztól pedig Bíró Enikő dédunoka vette át a családi „stafétabotot”.
Emlékév az emlékházban
A Benedek Elek Emlékév valójában a szeptember utolsó napjaiban tartott ünnepségekben nyilvánult meg. Felvezetőként szeptember 28-án, szombaton emléktáblát avattak Torján a Karatnai Református Egyházközség parókiájának épületén: az Éltes Barna háromszéki szobrászművész által faragott emléktábla Benedek Eleknek és anyai nagybátyjának, Benedek Ignác uzoni születésű, Torján szolgált református lelkésznek állít emléket, akinél az író gyermekkorában több alkalommal is nyaralt, és akinek könyvtárszobája „az én kis mennyországom” volt számára.
Az emlékév másnap, szeptember 29-én csúcsosodott ki, vasárnap két helyszínen, Kisbaconban és Baróton is Benedek Elekre emlékeztek. A rendezvénysorozat Kisbaconban kezdődött a Benedek Elek Emlékház ötven éves történetét bemutató kiállítás megnyitásával. Mint Bíró Enikő, Benedek Elek dédunokája, az emlékház jelenlegi gondozója felelevenítette, Elek apó szülőháza már nem létezik, a Mari-lak eredetileg villának épült, hová eleinte nyaralni járt haza a család, aztán 1921 augusztusától, mikor Benedek Elek úgy döntött, hazatelepedik, immár végleges lakóházukká vált. Elmondta, az emlékház avatásakor, 1969. május 25-én kislányként ő tartotta az ollót Király Károly akkori megyei első párttitkárnak, aki az avatószalagot elvágta. Felidézte az emlékház – és Elek apó emléke – gondozóit, hozzátéve, hogy nekik, akik idéntől vették át ezt a szerepet, nem lehet más feladatuk, mint elődeik példáját követni: úgy ápolni Benedek Elek örökségét, hogy tíz, húsz, száz év múlva is emlékezzenek rá.
Születésnapra nem illik ajándék nélkül menni: bár nem lehetett jelen, a sepsiszentgyörgyi Erdő Ernő különleges adománnyal lepte meg az emlékházat e jeles évfordulón. Mint az Imreh István, a Kovászna Megyei Művelődési Központ vezetője által felolvasott leveléből kiderült, egy régebben a nagybaconi művelődési házban kifüggesztett, Horváth István által festett Benedek Elek-portré az ajándék. A festmény valamikor lekerült a kultúrház faláról, sorsáról jó ideig semmit nem lehetett tudni – egy alkalommal azonban a színpad alól, sok lom közül mégis előkerült. Erdő Ernő ekkor magához vette megőrzésre, és most úgy látta jónak, hogy visszaszolgáltassa Nagybacon község lakosságának.
Az emlékház létesítése körül szorgoskodók közül ma már csak Király Károly él. Előrehaladott kora miatt ő sem vehetett részt a mostani ünnepségen, üzenetét azonban eljuttatta az eseményre meglehetősen kis számban összegyűlt közönséghez. A Bíró Enikő férje, Bíró Béla tolmácsolta levélben Király Károly felidézte az emlékház alapításának körülményeit: „Az emlékezetemben még mindig élénken él, amikor ’68 telén Kisbaconon keresztül vadászni mentünk Ceaușescuval és kíséretével. A főtitkárnak elmeséltem, hogy ebben a kis faluban élt egy »magyar Creangă«, akit úgy hívnak, hogy Benedek Elek. Többek között megemlítettem neki, hogy van egy »Többsincs királyfi« című gyermekmeséje, és azzal fejeztem be, hogy létre kéne hozni a szülőházában egy emlékházat. Ceaușescu rábólintott, hogy »Bine, bine« (Jó, jó – románul). Erre azt mondtam: »Atunci vă trimit în scris« (Akkor elküldöm leírva – románul). Néhány nap múlva elküldtem neki a dokumentumot, amire hamarosan meg is érkezett a Központi Bizottság jóváhagyása az emlékház létrehozására. Ha ez a jóváhagyás nem lett volna meg írásban, rég felszámolták volna, de így senki sem mert hozzányúlni az emlékházhoz.
Az átadó-felavató ünnepségen az erdélyi magyarság színe-java megjelent, nagy társaság gyűlt össze: Sütő András, Balogh Edgár és sokan mások, jeles magyar értelmiségiek, melyről fénykép is tanúskodik.
Az avató ünnepség megszervezése Sylvester Lajosra hárult, aki akkor a megyei Kultúrbizottság elnöke volt. Én egy nagyon rövid beszédet mondtam, és átadtam jelképesen Flóra néninek a házat. Meghatódva, könnyes szemmel fogadta.”
A továbbiakban Király Károly azt részletezte, akkor is meg lehetett találni a módját, hogy kisebbségi kérdésekben eredményeket lehessen elérni, majd levelét az emlékezés és az emlékápolás fontosságának kihangsúlyozásával zárta.
Ha a sepsiszentgyörgyi Cimborák Bábszínház nem csábítja az emlékház udvarára a falubeli és a környékbeli gyermekeket A buták versenye című előadásával, talán ki is ürült volna a mára már hatalmasra nőtt fák árnyékolta park: a közönség java része átutazott az ünnepség kiemelt, baróti rendezvényére.
Szobor és avatása
A déli harangszó Erdővidék központjának egy kis közterére szólította a szoboravatásra összegyűlteket: a Rózsa utcai, tömbházak övezte parkban állították fel Benedek Elek szobrát. Az ünnepség beharangozója szerint „Gergely István csíkkozmási szobrászművész a ’90-es években készítette el Benedek Elek egész alakos, klasszikus szépségű szobrát, másfélszeres embernagyságban. A szobor öntését Demeter Péter csíksomlyói öntőmester végezte el, a szakmai felügyelet és patinázás Berze Imre szobrászművész munkáját dicséri.”
Az 1990-es évek elejétől a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár előterében kiállított gipszmintát néhai Gergely István (1938–2008) valóban felkérésre készítette, csakhogy sokkal korábban. Gergely Istvánnak kevés szobra áll köztéren, legtöbbje Háromszéken található: a csernátoni Haszmann Pál Múzeum udvarán Bod Péter és Végh Antal mellszobra, Sepsiszentgyörgyön az 1973. szeptember 22-én felavatott, majd 1985-ben városrendezési okokból elköltöztetett Gábor Áron-mellszobor. Mindhárom alkotást az 1968 és 1973 között a megyei művelődési bizottságot vezető Sylvester Lajos rendelte tőle, aki a szobrászművész halálára írott megemlékezésében azt írta: „Ugyancsak a ’70-es években készült el a mi megrendelésünkre egészalakos Benedek Elek szobra, amely másfélszeres embernagyságban gipszbe öntve várta alkotója egészségi állapotának javulását, hogy némi apró módosításokat a művén elvégezhessen, mielőtt végleges anyagba és köztérre kerülne.” (Gondola, 2008. március 21.)
A romániai rendszerváltást követően többször felmerült a szobor kiöntésének és felállításának gondolata, a kivitelezés azonban rendre elmaradt. Mostani köztérre helyezését Szebeni Zsuzsa, a Balassi Intézet – Magyarország Kulturális Központja sepsiszentgyörgyi irodájának vezetője kezdeményezte, Barót városa pedig felkarolta a kezdeményezést, helyet biztosítva a szobornak.
Az avatóünnepségen a város polgármestere, Lázár Kiss Barna András köszöntőjében kiemelte, Benedek Elek „mindig az igazság oldalán állt, és érte harcolt. Tartása, arcának kimondhatatlan jósága, szeme szelíd melegsége, simogató tekintete árulkodik emberi nagyságáról, melyet kiválóan érzékeltet maga a szobor is.”
Zákonyi Botond, Magyarország bukaresti nagykövete ünnepi beszédében kifejtette, az anyaország nagyon fontosnak tartja, hogy egy új szobor álljon Székelyföld valamely városában, ezért támogatta nemcsak a szobor elkészültét, hanem a Benedek Elek Emlékévet is. Felszólalásában Benedek Elek pedagógusi munkásságát méltatva elmondta, Elek apó tudatosan fordult a gyermekek felé, hiszen fontosnak tartotta a felnövekvő nemzedékben az egészséges irodalmi tudat, s ezáltal a nemzeti öntudat kialakítását. Pedagógiai elve ma különösen felértékelődik, mikor a klasszikus nevelés háttérbe szorul, a globalizálódó társadalom a gyermekeket is fogyasztókként kezeli – napjainkban ezért egyre nagyobb szerep hárul a sajátos nemzeti értékek átadásában a pedagógusokra, hívta fel a figyelmet a nagykövet. „Észrevételei, törekvései és munkái kiindulópontként, segítségként és tanulságként szolgálhatnak a mai nevelési problémák újragondolásában és irányt mutathatnak megoldásukban”, összegezett Zákonyi Botond.
Demeter László, a Pro Bonum Publicum Egyesület vezetője, a szoborállítás szorgalmazója beszédében arra emlékeztetett, Erdővidék majd’ minden települése adott egy vagy több híres személyiséget az egyetemes magyar irodalomnak és tudománynak. Felidézte, egy 1910-es felmérés szerint az akkori Magyarország tíz legismertebb írójából kettő erdővidéki volt, Benedek Elek az ismertségi lista harmadik, Gaál Mózes a hetedik helyet foglalta el. Benedek Eleket a magyar nép, a magyar történelem, a haza iránti ragaszkodás legjelentősebb képviselőjének nevezte, aki 1921-ben, az árral szemben haladva, akárcsak Kós Károly, a hazatelepedés mellett döntött, mert azt vallotta: Erdélyben nagyobb szükség van rá, mint Budapesten. Benedek Elek legfontosabb öröksége, hogy szerteágazó munkásságával a gyermekeket a család, a haza iránti szeretetre nevelte, jelentette ki Demeter László, aki Gergelyné Tőkés Erzsébettel, a szobrászművész özvegyével leplezte le Benedek Elek szobrát. Tordai Árpád református lelkész áldását követően a szobor talapzatát az elöljáróságok koszorúi és az ünnepségen közreműködő gyermekek – a helybeli Cimbora Napköziotthon és a Gaál Mózes Általános Iskola Gyöngyharmat kórusának tagjai – virágai borították be, nemzeti imánk közös eléneklését követően pedig a szoborállításra összesereglett nagyszámú közönség kezdeményezésére a székely himnusz is felhangzott.
Akkor és most
Az ünnepségsorozat Kisbaconban egy kincsnek számító kisfilm levetítésével folytatódott: a Székely Nemzeti Múzeum őrzi azt a 16 milliméteres filmtekercset, amelyet az ötven évvel ezelőtti emlékházavatáson készített a Székely Nemzeti Múzeum néhai kiváló fényképésze, Fóris Pál (1934–2014). A román televízió magyar adásának segítségével digitalizált, hang nélküli filmhez a Kovászna Megyei Művelődési Központ munkatársai egy Bartók-dalt társítottak, a hatperces, vágott anyagon az 1969. május 25-én zajlott emlékházavató ünnepség fontosabb momentumai láthatók. A kisfilm levetítését, illetve két rádióhanganyag bejátszását – amelyeken Benedek Flóra néni, az emlékház első gondozója mesélt – követően az ötven évvel ezelőtti ünnepség résztvevői beszéltek akkori élményeikről. Dr. Albert István elmondta, középiskolás diákként a Székely Mikó Kollégium igazgatója és egyben magyartanára, Albert Ernő által kiadott házi feladat kapcsán került először Kisbaconba, az emlékház avatására már osztályfőnökük, József Álmos tanár az egész osztályt elvitte. Az avatón készített fényképei ma dokumentum értékűek, az emlékház akkori belsőjét a mostani alkalomra készített kiadványban az ő felvételével lehetett megmutatni. Visszaemlékezésében Péter Albert tanár felidézte, az 1960-as években Bardócz Dezső már készült a Mari-lakban létesítendő kiállításra, az eleinte tervbe vett 1968-as emlékházavatás a megyésítés okozta láz miatt egy évet csúszott, akkor ugyanis mindenki azzal volt elfoglalva, hogyan lehessen az egykori Háromszékből újra önálló közigazgatási egységet létrehozni. Szabó Zsolt irodalomtörténész, Benedek Elek életének kutatója aztán kifejtette, az emlékház létesítését Balogh Edgár már tíz évvel korábban kezdeményezte, elképzelésében az erdélyi magyarság egyféle zarándokhelyévé vált volna Kisbacon. Akkor azonban – 1959-ben – csak egy emléktábla állítására futotta, aztán egy évtized múlva – és ez elsősorban Sylvester Lajos érdeme, kevésbé a Király Károlyé, emelte ki Szabó Zsolt – immár megvalósulhatott az emlékház is.
A mostani eseményen napközben folyamatosan zajlottak a különböző programok a kisbaconi emlékháznál. A kaputól a Mari-lakhoz vezető sétány mentén a Benedek Elek országos meseillusztrációs gyermekrajzverseny díjnyertes alkotásait bemutató kiállítás fogadta az érkezőket, bennebb, a fák árnyékában egy másik pannókiállításon az emlékház története elevenedett meg. Az udvaron közben folyamatosan az Elek apó által ültetett egyik almafa termését kínálták – és ha már fákról esik szó, a kert felújítását-gyarapítását is számításba vették az ünnepség szervezői. Benedek Elek ugyanis nem csak mintagazdaságot szándékozott megvalósítani kisbaconi birtokán haszonállatokkal és gyümölcsfákkal, hanem a szemet gyönyörködtető díszfák telepítésére is gondolt. Az időközben kipusztult tulipánfa helyett ültettek most másikat a leszármazottak, illetve a SIC Feszt–Családi Nap szervezői a háromszéki családok kívánság-almafáját telepítették meg a kertben, amelynek tövében hatszáz székely család helyezte el kívánságait. Mert azt mondják, ezen az udvaron szárba szökkennek a kívánságok, égig érő fává nőve beteljesednek, mondta Grüman Éva, a kívánság-almafa ültetésének kezdeményezője.
A faültetés után koszorúzások voltak az emlékházzal szembeni, még annak ötven évvel ezelőtti felavatásán állított kopjafánál, a kisbaconi iskolával szembeni, tíz éve felavatott Benedek Elek ülőszobornál és a temetőben.
Kora délután gyermekek énekétől vált hangossá a kert: a Bardócz Orsolya, Benedek Elek ükunokája által szerkesztett, ez alkalomra újra kiadott Kisbaconi versek című kötetet ugyanis hogyan lehetett volna jobban bemutatni, mint a versek előadásával. Méghozzá sajátos módon: Bardócz Orsolya megzenésítésével, kisbaconi-nagybaconi, székelyruhájukat büszkén viselő kislányok előadásában. Ugyancsak erre az alkalomra jelent meg, immár harmadik kiadásában, a Bardócz Orsolya és Nagy Nándor által összeállított Benedek Elek emlékalbum, amely nem csak Elek apó életrajzát tartalmazza, de korrajz is, amelyben megelevenedik az emlékház története.
Az alkalomra egyébként több kiadvány született még. Kovászna Megye Művelődési Központja a Benedek Elek Emlékház jelenlegi kezelőivel közösen MARI LAK: a kisbaconi Benedek kúria címmel emlékalbumot adott ki, amely a családi fotók mellett az unokák, a dédunokák megemlékezéseit és az emlékház vendégkönyvéből válogatott látogatói bejegyzéseket is tartalmazza, valamint a Balassi Intézet–Magyarország Kulturális Központja sepsiszentgyörgyi irodájának kiadásában Rókáné mézes-mákos kalácsa címmel hangulatos kis szakácskönyv jelent meg, amely a Benedek Elek meséiből inspirált recepteket ajánlja „kiskukták részére”.