„Montevideoból jelentik: a labdarúgó-világbajnokságra 12 nemzet csapata nevezett be. Európából Románia, Jugoszlávia, Belgium és Franciaország, Amerikából Chile, Argentína, Brazília, Uruguay, Peru, Mexikó, Bolívia és USA csapatai. Az első világbajnokság kérdését tehát az amerikai válogatott csapatok egymás között fogják elintézni” – írta 1930. június 21-i számában a kolozsvári Ellenzék. Hogy miért fontos ez a sporttörténet szemszögéből? Mindenekelőtt azért, mert egy szegényes kolozsvári kisebbségi napilap is helyet biztosított egy olyan rendezvénynek, amely korántsem ígérkezett világszenzációnak.
Magyar szívvel, idegen mezben
A magyar labdarúgó-válogatott – sajnos, immár nagyon távoli – világbajnoki szerepléseivel kapcsolatban a legfontosabb adatokat kapásból sorolja minden futballrajongó. Elsősorban a két ezüstérmet emlegetve, esetleg felidézve, hogy Egyiptommal játszottuk az első vb-meccsünket és Teleki Pál lőtte az első gólt, vagy éppen citálva, hogy eddig Grosics Gyula, Mátrai Sándor és Sipos Ferenc játszott három-három tornán. De eszünkbe jut-e, hogy már a második világháború előtt akadt olyan magyar nemzetiségű labdarúgó, aki egymást követő három világbajnokságon is pályára lépett? Vagy, hogy nem az 1938-as gárda tagjai kaptak először vb-ezüstérmet a magyar futballisták közül? Érdemes feleleveníteni azoknak a magyar nemzetiségű vagy magyar szülő(k)től származó játékosoknak is a vb-történelmét, akik nem, vagy nem kizárólag magyar színekben szerepeltek a tornákon.

Bodola Gyula fejel a bécsi döntés után a magyar bajnokságba visszatérő NAC színeiben a Gamma elleni bajnokin. Kép: a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) honlapja
Az 1930-as, uruguayi Mundialon Magyarország nem vett részt, Románia – elsősorban a nem egészen két héttel a tornára indulás előtt királlyá koronázott II. Károlynak köszönhetően – igen. A keret elsősorban a bukaresti és temesvári játékosok elegye volt, néhány aradival, resicabányaival. A keretben öt magyar származású is volt: Czakó József, Dezső Béla (Adalbert Deșu), Kovács Miklós, Raffinsky László és Wetzer Rudolf. Raffinsky Miskolcon született, de aztán soha nem játszott magyar klubban, ellentétben például Kovács Miklóssal vagy az Uruguayban a csapatkapitányi tisztet betöltő, Újpesten a Veder magyarosított nevet kapó, egyébként pályafutása különböző szakaszaiban a Törekvés és a Pécs-Baranya színeiben is játszó Wetzer Rudolffal.
Kovács Miklós – noha egyike a magyar válogatottban eddig szerepelt valamivel több, mint ezer játékosnak – méltatlanul ismeretlen alakja futballtörténelmünknek. Jobb esetben azt azért tudják róla, hogy az Ajax-szal BEK-et nyerő híres kolozsvári edző, Kovács István bátyja volt. Azt már kevesebben, hogy egyike a futballtörténelem azon öt játékosának, akik a második világháború előtti mind a három világbajnokságon játszottak. Románia válogatottja az első mérkőzésén 3:1-re verte Perut, Dezső Béla lett a vb-történelem első magyar anyanyelvű gólszerzője. A gátaljai születésű csatárnak tragikus sors jutott, mindössze 28 évesen tüdőgyulladásban elhunyt. Azon a mérkőzésen egyébként Kovács Miklós is szerzett gólt. Ők ketten, valamint Wetzer és Raffinsky voltak az első magyar szereplői a labdarúgó-világbajnokságoknak, két nappal később, a chilei válogatott élén szövetségi kapitányként vb-szereplő lett a magyar amatőrkorszak egyik legnagyobb alakja, Orth György is.
Rácz László, a szovjet válogatott egykori tagja,
bal oldali középpályása. Kép: Wikipédia
Románia 1930-as, az 1934-es és az 1938-as tornára benevezett kereteiben – számításaink szerint – tizennyolc magyar nemzetiségű szerepelt, Kovács Miklóst három, Barátky Gyulát, Bodola Gyulát, Dobay Istvánt és Raffinsky Lászlót két vb-re is benevezték. A tizennyolc játékosból hárman (Barátky, Bodola és Kovács) a magyar válogatott mezét is felhúzhatták, egyébként éppen a nagyváradi Barátky kapcsán állította aztán évtizedekkel később az IFFHS, a labdarúgás történetével és statisztikáival foglalkozó nemzetközi szervezet, hogy nem is lett volna a FIFA szabályai szerint nevezhető (éppúgy, mint az olaszok néhány honosított dél-amerikai játékosa, Luis Montival az élen), országváltása miatt. Egyébként a magyar nemzetiségű romániai vb-szereplőkből jó néhányan játszottak pályafutásuk során a magyar élvonalban is (Wetzer, Kovács, Barátky, Bodola, Dobay, Juhász Gusztáv, Schwartz Sándor).
Érdemes még három kuriózumot kiemelni a két háború közötti tornákról. Az egyik, hogy a magyar nemzetiségű futballisták közül a beregszászi születésű, 1934-ben Csehszlovákia keretébe benevezett – a tornán játéklehetőséget nem kapó – Kalocsay Géza vihetett elsőként haza világbajnoki érmet, ezüstöt, amit élete végéig őrizgetett újpesti otthonában. A másik, hogy a szövetségi kapitányok közül első külföldiként a magyar Nagy József – játékos korában az MTK balszélsője – jutott világbajnoki elődöntőbe, ráadásul ott éppen hazája válogatottjától kapott ki a sárga-kékekkel (1938, Magyarország–Svédország 5:1). A harmadik egy tényleg különleges történet: akadt egy (második generációs) magyar az amerikai keretben is az olaszországi Mondialén! William Fiedler ugyan már kint született, de az édesapja 1899-ben Magyarországról vándorolt ki Philadelphiába. A nagybátyja, bizonyos Fiedler Rezső nyugalmazott vasúti felügyelő itthon szurkolt neki, s aztán a torna után várta Pestre, hiszen addig még sohasem találkoztak.
Jutott magyar az 1950-es tornára, Brazíliába is, mégpedig a vajdasági Pálfi Béla, aki 1943–1944-ben az Újvidéki AC színeiben futballozott a magyar élvonalban is. (Nem is akárhogyan, 30 mérkőzésen 15 gólt szerzett!)
Dembrószky Imre, a román válogatott
egykori csatára. Kép: Wikipédia
A későbbi tornák kapcsán érdemes ismét csak az „elsőségekre” fókuszálni. 1954-ben, Svájcban dolgozott először két külföldi válogatott élén is magyar edző, az olaszokat Czeizler Lajos, a csehszlovákokat a budapesti születésű, a szlovák nyelvvel nagyon sokáig hadilábon álló Borhy Károly vezette. 1962-ben, Chilében a tizenhatos mezőny egy negyedében volt legalább egy magyar anyanyelvű futballista. Baróti Lajos csapatának tagjain kívül Csehszlovákia csapatában a pozsonyi Molnár Pál (tavaly novemberi halála előtt ő volt az utolsó, még köztünk lévő vb-ezüstérmes magyar labdarúgó), illetve a Szovjetunió együttesében az ungvári Szabó József, no meg természetesen Spanyolország válogatottjában Puskás Ferenc.
1974-ben bukkant fel az első, az 1956-os forradalom forgószele által gyerekként külföldre repített vb-szereplő futballista: a története során először világbajnoki résztvevő ausztrál válogatott egyik csillaga a budapesti születésű Abonyi Attila volt. A hajdanán vendégjátékosként a Manchester Unitedben is szereplő csatár még mindig ötödik a Socceroos, az ausztrál labdarúgó-válogatott örök góllövőlistáján.
Miközben az elmúlt majdnem ötven évben továbbra is kaptak szerepet a történelmi Magyarországnak a mai országhatárunkon kívüli területein született és felnőtt játékosok (közülük is kiemelkedett a kárpátaljai Rácz László és a székelyföldi Selymes Tibor) vagy éppen szövetségi kapitány (Jenei Imre), maradjunk még egy gondolat erejéig az „ötvenhatosoknál”. Még pontosabban: gyermekeiknél. A forradalom utáni hetekben emigrált magyar (volt) az édesapja az Arsenalt is megjárt, svéd Anders Limparnak, a dán Miklós Molnárnak vagy az amerikai Peter Joseph Vermesnek. Hármuk közül Vermes rövid ideig a magyar élvonalban is futballozott.
Különleges történettel kezdtük, zárjuk egy talán még különlegesebbel. Az 1962-es chilei világbajnokságon működött közre játékvezetőként a brazil João Etzel Filho. Elcsodálkozott, aki látta, illetve hallotta, hogy Dorogi Andorral, a torna magyar bírójával annak anyanyelvén cseverészik. Brazil források szerint Budapesten, mások szerint a Vajdaságban született 1915-ben, már a húszas-harmincas években kivándorolt a családjával Dél-Amerikába. A múltja bizonytalanabb, mint az, hogy a remek ottani sportmagazin, a Placar azt írta róla 1988-as halálakor: ismert volt arról, hogy manipulálta az eredményeket. Chilében egy mérkőzést dirigált, a Szovjetunió–Kolumbia találkozót (4:4). Megvan a gyűjteményemben a Placar 1994-es különszáma, amely felidézte, Etzel a meccs után azzal dicsekedett, ő nem engedte győzni az „oroszokat”, így büntette meg őket azért, mert leverték 1956-ban a magyar forradalmat.

Románia válogatottja az 1934-es világbajnokságon. Balról: Püllock, Kotormány Rudolf, Deheleanu, Albu, Dobay István, Ciolac, Kovács Miklós, Schwartz Sándor, Vogl Imre, Bindea, Moravetz József. Kép: a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) honlapja
Magyar nemzetiségűek, nem magyar színekben
1930 |
Chile: Orth György (szövetségi kapitány) Románia: Czakó József, Dezső Béla (Adalbert Deșu), Kovács Miklós, Raffinsky László, Wetzer Rudolf |
1934 |
Amerikai Egyesült Államok: William Fiedler Csehszlovákia: Kalocsay Géza Románia: Barátky Gyula*, Bodola Gyula, Dobay István, Fehér György (Gheorghe Albu), Juhász Géza*, Klimek István*, Kotormány Rudolf, Kovács Miklós, Moravetz József, Schwartz Sándor*, Weichelt Károly*, Zombori Vilmos (* nem kiutazó, otthoni tartalékok) Svédország: Nagy József (szövetségi kapitány) |
1938 |
Románia: Barátky Gyula, Bodola Gyula, Bogdán Kálmán (Coloman Braun-Bogdan), Dobay István, Kovács Miklós, Svédország: Nagy József (szövetségi kapitány) |
1950 |
Jugoszlávia: Pálfi Béla |
1958 |
Csehszlovákia: Molnár Pál |
1962 |
Csehszlovákia: Molnár Pál Spanyolország: Puskás Ferenc Szovjetunió: Szabó József |
1966 |
Szovjetunió: Szabó József |
1970 |
Csehszlovákia: Horváth Sándor (Alexander Horváth), Vencel Sándor (Alexander Vencel) Románia: Dembrószky Imre (Emerich Dembrovschi), Gergely László (Vasile Gergely), Szatmári Lajos (Lajos Sătmăreanu, Ludovic Sătmăreanu) |
1974 |
Ausztrália: Abonyi Attila Jugoszlávia: Kárászi László (Sztaniszlav Karaszi) |
1978 |
Spanyolország: Kubala László (szövetségi kapitány) |
1986 |
Szovjetunió: Rácz László (Vaszilij Rac) |
1990 |
Amerikai Egyesült Államok: Vermes Péter (Peter Joseph Vermes) Csehszlovákia: Fieber Péter Románia: Jenei Imre (szövetségi kapitány), Bálint Gábor Pelé (Gavril Balint), Muzsnay Zsolt Svédország: Limpár András (Anders Limpar) Szovjetunió: Rácz László (Vaszilij Rac) |
1994 |
Románia: Selymes Tibor Svédország: Limpár András (Anders Limpar) |
1998 |
Dánia: Molnár Miklós Románia: Selymes Tibor |
2006 |
Szerbia és Montenegró: Nagy Albert (Albert Nadj) |
2010 |
Szlovákia: Saláta Kornél |
Új hozzászólás