Hetedhét nép meséit mondták Szentkirályon

Száznál is több elemista gyermek vett részt a Székelyudvarhely melletti Székelyszentkirályon április elején a Bán Péter műfordító emlékére nyolcadik alkalommal szervezett mesemondó versenyen.

A székelyszentkirályi mesemondó verseny résztvevői és közönsége. A szerző felvétele

A helyi Szent István általános iskolában lezajlott, Hetedhét nép meséi elnevezésű eseményre a korábbi évekhez hasonlóan a környékbeli falvakból, Tibódról, Fancsalról és Ülkáről is meghívták a kis mesemondókat.

Nyitányként az alkalomra felállított kiállítás fogadta a versenyzőket és az érdeklődőket, illetve a farkaslaki Jakab Rózsika nyugalmazott tanítónő jóvoltából idekerült, neki írt leveleket. A verseny megkezdése előtt bemutattuk a műfordítót, aki szláv (bolgár, cseh, orosz, szlovák, ukrán) mellett számos más nyelvből is fordított. Cseremisz, csuvas, észt, grúz, karél, lett, litván, mordvin, román, török, vogul, zürjén és más nyelvekből is fordított, így húsznál több önálló kötete jelent meg. Külön ki kell emelni: Bán Péter munkásságának köszönhető, hogy a magyar olvasók megismerhették az egykori Szovjetunió kis népeinek, nemzetiségeinek népköltészetét, illetve szépirodalmát.

Évekkel ezelőtt, amikor az első mesemondók versenybe szálltak, talán a szervező Fülöp Éva Laura tanító sem gondolta, hogy nemzedékek számára teremt lehetőséget tehetségük megmutatására, illetve a magyar népmese népszerűbbé tételére. Most a bolondos áprilisi havazásra oda sem figyeltek a gyermekek, hiszen volt annál érdekesebb is, ami érdeklődésüket felkeltette és lekötötte.

A nap során a mesemondást játékokkal és énektanulással szakították meg. Litván, cseremisz és mordvin népdalokat tanultunk eredetiben és magyar fordításban. A székely viseletbe öltözött elemisek litván, kazah, lett, korják, mordvin és bolgár meséket választottak erre az alkalomra. Kovács Sándor fancsali, Bodó-Vass Ibolya tibódi, Baranyai Orsolya ülkei, Balázs Szilvia, Fülöp Éva Laura, Fülöp Katalin és Kozma Judit szentkirályi oktatók tanítványai más népek meséivel ismerkedve, a jelenlévőknek is igazi élményt szereztek.

A korosztályonként színre lépők közül a zsűri a legjobbnak találta a harmadikos Sebestyén Dalmát, aki a székelyudvarhelyi városi szakaszon képviseli majd iskoláját, az ugyancsak harmadikos Veres Tamás pedig szükség esetén helyettesíti őt. A díjak átadásakor az előkészítős Demény Nikoletta, az elsős Barabás Anett Eszter teljesítményét emelték ki a bírák.

Ozsváth Júlia aligazgató az eredményhirdetéskor Fülöp Éva Laura színes rajzával díszített részvételi oklevelet és ajándékot adott át minden résztvevőnek. Összegzésként találóan fogalmazta meg, hogy „szívünk megtelt sok szép mesével, sok szép szóval”. Ez az esemény nem kis izgalmat keltett a versenyzőkben – bár legtöbben magabiztosan léptek fel, főként a kisebbeken néha eluralkodott az izgalom, olyannyira, hogy volt, ki félbeszakította a mesemondását.

Új hozzászólás