Victor Ioan Frunzăról beszélni öröm, különleges öröm. Amikor róla beszélünk, akkor a színházművészet lényeges dolgairól szólhatunk. Alkotói szemlélete lényegre törő, színházi megnyilatkozásai bevilágítanak az emberi természet titkaiba. Munkái során több lesz a fény, elillannak a hamis ködök: a formalizmus, a belterjesség és a sznobizmus fojtogató párái, melyek gyakran és makacsul elárasztják a színháztermeket, illetve a színházi közbeszédet. Az ő ideálja a közösségi színház. A színház nem szakmai belügy, a színház mindenkié – vallja.
Az igazi szakmai kihívás az, hogy előadásainkat fontossá és élményszerűvé tegyük sokak számára. A Jean Villar, Arianne Mnouchkine vagy Giorgio Strehler által megálmodott népszínház eszményeit tartja vonzónak. A színházi alkotás a közélet része, lényegéhez tartozik a társadalmi beágyazottság. Az a dolga, hogy bontogassa a határokat. Victor Ioan Frunză számára hamis és ellenszenves az elitista gőg. Vallja, és előadásaiban bizonyítja, hogy a műfajok közötti határok termékenyen átjárhatók. Hogy a klasszikus fogantatású látásmód, az avantgárd világa, valamint a populáris kultúra között gazdag kölcsönhatás és energiaáramlás van.
Victor Ioan Frunză militáns alkotó. Előadásaival a humanizmus térnyeréséért küzd. Szókimondó, dühös harcot vív a színházi intézményrendszer megújításáért, új művészgenerációk esélyeiért. Az előítéletek, a közhelyek és a belterjesség következetes ellenfele. Saját fogalmazásmódjának következetes kritikusa. Hirdeti, hogy nem a saját stílus kifejlesztésére kell törekedni, hanem minden egyes alkotás igazságának és hiteles nyelvezetének a megtalálására.
Victor Ioan Frunză a Románia Csillaga kitüntetés birtokosa, a Máltai lovagrend tagja, mintegy félszáz szakmai elismerés kitüntetettje, egyetemi oktató, elismert mester és mindig új harcokba induló partizán. Rendez Bukarestben és nagyon sok romániai vidéki színházban. Vendége volt magyarországi, csehországi és németországi színházi műhelyeknek. Fiatalokat nevel, és társulatot szervez. Értékes, állandó alkotótársával, feleségével, Adriana Grand tervezővel együtt pihenést nem ismerve, megszakítás nélkül dolgoznak.
Victor Ioan Frunză pályájának egyik kulcsszava a sokszínűség. Mintegy 200 színpadi alkotás közül számos szuperprodukcióról vagy stúdió- és gyermekszínházi miniatűrről szólhatnánk. Ma azonban az arányaiban is tekintélyes életműből 28 alkotást szeretnék kiemelni. 1991-től negyedszázada Victor Ioan Frunză folyamatosan dolgozik magyar társulatokkal, és programszerűen hoz létre román nyelvű előadásokat magyar drámákból. Keze alatt 25 éven át 28 drámai szöveg kelt életre magyar és a román színpadokon.
Az illékony színház csodát tesz: szavainkból és gesztusainkból maradandó és mindenki által járható hidat épít kultúráink között.
Köszönettel és barátsággal üdvözlöm a Bánffy Miklós-díj 2016-os kitüntetettjét, Victor Ioan Frunzăt.
(Elhangzott 2016. április 9-én Kolozsváron, az EMKE díjkiosztó ünnepségén)