A közjóért! – nagyon tömören így határozhatom meg Mayer Róbert zenetanár-karnagy munkásságát, nevelői-oktatói tevékenységét.
Teszi mindezt szűkebb hazája: Gyergyószék, Székelyföld, Erdély zenei örökségének továbbviteléért, a minőségi magyar és egyetemes zeneoktatás ügyéért, úgy klarinéttanárként, népzenészként, mint fúvószenekari karmesterként.
1977. október 7-én született Gyergyószentmiklóson tisztviselő családban. A zenével V. osztályosan került kapcsolatba, amikor is Páll Ibolya zenetanárnő beválogatta az általános iskola kórusába, amit annyira megszeretett, hogy ez határozta meg majd pályaválasztását. VII. osztályban felvételizett a csíkszeredai Nagy István Művészeti Líceumba klarinét szakra. Első tanárai Csiszér Pál és Sándor László, majd a középiskolában Bertha László magyarországi vendégtanár-klarinétművész voltak. A kórusmuzsikához való hűsége itt sem lankadt. Alulírott 15 évig dirigáltam a líceumi osztályosok kórusát és zenekarát, ahonnan négy év alatt Róbert egy próbáról sem hiányzott. A klasszikus zene mellett rajongott a népzenéért is. Megtanult brácsán és bőgőn is játszani, és osztálytársaival, Köllő Gerővel és Molnár Szabolccsal megalakították a Palló népi zenekart. Repertoárjuk az igen gazdag erdélyi autentikus népzenéből állt. 1994-ben megnyerik a Bukarestben rendezett Hora népzenei fesztivált. 1996-ban leérettségizett, majd ősztől felvételt nyert a nagyváradi zeneegyetem klarinét-zenepedagógia szakjára. A két népzenész társa is a váradi Partiumi Keresztény Egyetem zene szakjára felvételizett. A Palló zenekarral folytatták az elkezdett munkát, táncházat muzsikáltak, koncerteztek. A csodálatos erdélyi népi muzsikával bejárták Európát (Ausztria, Németország. Hollandia stb.), valamint az Amerikai Egyesült Államokban és Kanadában is koncerteztek. Népzenei tevékenységükért 1999-ben A Közjó Szolgálatában díjat kapták meg Nagyváradon. 2001-ben diplomázott le, és ugyanezen év őszétől a gyergyószentmiklósi zeneiskola (I–VIII. oszt.) tanárává vált. Klarinét szakos diákjai hamarosan az országos élvonalba kerültek. Antal Szabolcs növendéke kategóriájában megnyerte a Marțian Negrea versenyt Ploiești-en, majd később a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémia hallgatója lett. Szintén 2001-ben vette át a gyergyóalfalvi Helikon fúvószenekar irányítását, amellyel 2002-ben ezüstfokozati díjat nyertek Móron. Messzemenő támogatást kapott György István akkori alfalvi polgármestertől, aki jelenleg is támogatja őt a gyergyószentmiklósi száztagú fúvószenekar szervezésében. 2012-től oktatja a tekerőpataki ifjúsági fúvósokat. 2014-ben megalakult a gyergyószentmiklósi száztagú fúvószenekar, melynek oktatója és karmestere. 2016 októberében a magyarországi Móron rendezett nemzetközi fúvósfesztiválon ezüst fokozatú minősítést nyertek. 2015-től Mayer Róbert a gyergyóditrói ifjúsági fúvószenei csoport oktatója is.
Az oktatás és művészi irányítás mellett nyári fúvóstáborokat szervez, ahol ifjú zenészek tucatjai sajátítják el a fúvósmuzsika titkait és szépségeit. Önzetlen oktatói, nevelői, karmesteri munkájában messzemenő támogatást kap a helyi önkormányzatoktól, valamint olyan magánszemélyektől, akik szeretik és pártolják a fúvószenét.
Közösségnevelő igényes zenei tevékenységét kísérje a Jóisten áldása.
(Elhangzott 2016. november 14-én Kolozsváron, a Romániai Magyar Dalosszövetség ünnepi közgyűlésén)