Imreh István születésének 100. évfordulójára több intézmény és több rokon tudományterület képviselői együtt emlékeztek szeptember 12–13-án az Erdélyi Múzeum-Egyesület, a Kolozsvári Akadémiai Bizottság Történelemtudományi Szakbizottsága, a BBTE Történelem és Filozófia Karának Magyar Történeti Intézete és az MTA BTK Történettudományi Intézete közös szervezésében Kolozsváron megrendezett konferencián. Ez is mutatja, hogy mind az erdélyi magyar, mind a magyarországi tudományosság képviselői magukénak érzik a hagyatékát.
Imreh István közel négy évtizedig volt a Babeş−Bolyai Tudományegyetem tanára, színes egyéniségével, tudomány iránt elkötelezettségével, segítőkészségével, kedvességével számos diáknemzedék kedvenc oktatója, aki nemcsak tanított, hanem egyúttal nevelt és példát mutatott. Benkő Samu úgy emlékezett vissza, hogy közvetlenül a háború után, 1946 elején azért kérték fel a csak néhány évvel idősebb Imreh Istvánt a Móricz Zsigmond Kollégium igazgatójául László Gyula tanárelnök mellé, mert „mi már első találkozásunkkor megkedveltük a mondandóját érdekfeszítően, de minden mesterkéltség nélkül megformáló előadót”, aki „bennünket zöldfülű emberpalántákat intellektuális partnereknek tekintett”. „Sokoldalúsága, irodalmi és művészeti tájékozottsága, természetszeretete és érdeklődése az élő és élettelen világ tudományos kérdései iránt, mind-mind alkalmassá tették arra, hogy értő résztvevője legyen a fiatalok kezdeményezte diskurzusoknak.” Nyitottságát, fiatalos lendületét sikerült végig megőriznie, idősebb diáktársaink is lelkesedtek érte. A még ereje teljében levő tanár 1983-ban, a magyar nyelvű egyetemi oktatás felszámolása nyomán nyugdíjba vonult. A fiatal és idősebb kollégákkal azonban továbbra is tartotta a kapcsolatot, önzetlenül segítette munkájukat. Kezdő kutató vagy vidéki tanár levelére, kérdésére ugyanolyan lelkiismeretesen válaszolt, mint elismert, tekintélyes szakemberekére. Kései jóvátételként az 1989-es fordulat után professzorrá nevezték ki, most pedig születésének századik évfordulója tiszteletére a Történelem és Filozófia Kar egyik szemináriumtermét Imreh Istvánról nevezik el.
Szintén munkásságának kései elismeréseként 1991-ben a Magyar Tudományos Akadémia kültagja lett, később pedig a Kolozsvári Akadémiai Bizottság alapító tagja volt. Imreh István tudományos munkássága több előadás témája volt a konferencián. Interdiszciplináris szemlélete, elméleti érdeklődése is hozzájárult ahhoz, hogy időtálló műveket alkotott; szerencsésen tudta ötvözni a forrásfeltárást a megújuló elméleti és módszertani keretekkel. Ő még ahhoz a nemzedékhez tartozott – akárcsak a három évvel ezelőtt ünnepelt Jakó Zsigmond –, amelyik számára a népszolgálat nem puszta jelszó volt. Imreh István munkásságának is meghatározó eleme volt a népe, szülőföldje iránti elkötelezettség. Nemcsak tudományos munkássága kapcsolódik szorosan szülőföldjéhez, hanem igen fontosnak tartotta a tudomány és a közönség közti kapcsolatot, a tudománynépszerűsítést. József Attilát parafrazálva: ő egész népét akarta nem középiskolás fokon tanítani. Amíg egészsége engedte, ernyedetlen szorgalommal járta be Székelyföld és Erdély falvait és városait, előadásokat tartott, egyúttal ápolva a diktatúra nehéz éveiben is az identitástudatot, de ugyanez a szándék tudományos munkásságára is jellemző.
Találó, amit Trócsányi Zsolt írt a törvényhozó székely faluról írt kötete kapcsán: „Imreh István történetírói munkássága nem egyszerűen szakírói tevékenység. Egészében véve, akár közvetlenül is, tudatformálásra szánt munka. A sepsibodoki szociográfiától indult pályaíve végül is a kiindulópont fölé tér vissza: az óhatatlanul, akaratunkon kívül velünk élő történelemtől a megismert és tudatosan vállalt történelemig, az őrzéstől az értékőrzésig. Tudományos művének értékét egyben annak »tudományon túli« értéke is adja.”
Imreh István élete és munkássága azt példázza, hogy még a diktatúra nehéz körülményei között is meg lehetett őrizni az emberi méltóságot és lehetett – bár roppant erőfeszítések árán – értékálló műveket alkotni. Ő ezt a követezőképpen fogalmazta meg, és egy tőle származó idézettel zárom köszöntőmet: „a rendtartó székely falu világában való több évtizedes elidőzésem megtanított egy dologra, ha sorsom különben is nem tanított volna meg rá. Minden embernek tartoznia kell valahova. (…) Nem lehet elsodrottan élni. Nem lehet a napokban éppen csak elgyámbultan és a világ sodrására ráhagyottan élni, terv nélkül perspektívák és elképzelések nélkül. Kell kötődni, kell érezni azt, hogy kötelességek jármában fogottként kell életemet élnem azért, hogy igazán szabad emberként élhessek.”