Petőfi esete a székelykáposztával

Rövid gasztronómiai letérő március 15-e margójáról

Petőfi Sándor, a márciusi ifjak vezéreként az események egyik főszereplőjévé vált, amikor az 1848-as forradalom elindult az ő lakásáról. Neves költőnk Jókai Mórral, Bulyovszky Gyulával és Vasvári Pállal együtt gyalogolt az esős márciusi reggelen a Pilvax kávéházba, majd a Landerer és Heckenast üzembe, mely Pest legnagyobb teljesítményű nyomdája volt abban az időben. Megszülettek a szabad sajtó első termékei, az ifjak által megfogalmazott 12 pont és a Nemzeti dal, ezeket a nyomda délire már több ezer példányban ontotta magából.

1848. március 15-e a forradalom és egyben Petőfi napjává vált. Jókai szavaival élve: „Ezt a napot »Petőfi napjának« nevezze a magyar nép; mert ezt a napot ő állítá meg az égen, hogy alatta végigküzdhesse a nemzet hosszúra nyúlt harcát szabadsága ellenségeivel.”1

1848. március 21-én írt, Arany Jánoshoz intézett levelében, Petőfi a következőket írta: „Forradalom van, barátom, s így képzelheted, mennyire vagyok elememben! […] Sokan el akarják mozgalmainktól e nevet disputálni, és miért? Mert vér nem folyt. Ez csak dicsősége a dolognak, de a dolgot nem változtatja meg. Én forradalomnak tartok minden erőszakos átalakulást; márpedig mi erőszakkal vívtuk ki a sajtószabadságot és Stancsics kibocsáttatását. Hogy ellenszegülés nem történt, ez csak azt mutatja, hogy az ellen vagy teljesen átlátta tehetetlen gyöngeségét, vagy gyáva volt megtámadni bennünket.”

A szabad sajtó első termékei, a 12 pont és a Nemzeti dal a Landerer és Heckenast nyomdában készültek. Kép: Vasárnapi Ujság 1868/11.

Petőfi neve és a forradalom ma már szervesen összetartozik, elválaszthatatlanok egymástól. Sokat tudunk hányatott életéről, az azt követő sikeréről, erős igazságérzetéről, szókimondásáról, amely a forradalom után nem sokkal dicsőségét hanyatlásra vitte, majd életét a csatatéren kioltatta.

Bőven akadnak kortárs feljegyzések, amelyekből az is kiderül, ki volt Petőfi, érző lélekként mit utasított el, kikkel rokonszenvezett, de arra is, hogy milyen fogásokat kedvelt.

A kor hétköznapi konyhája egyszerű volt, általában húsleves, hurka, kolbász, dunai halak, gulyás, pörkölt, rostélyos, káposzta, sült és rántott csirke került a megterített asztalokra. Ekkoriban jött divatba a paprika, a hagymás alap és osztrák hatásra a zsírban sütés.

Petőfi jó kedvvel fogyasztott töltött tojást, és szívesen kanalazott gulyást, akár reggelire is. Fontos kiemelni, hogy az akkoriban ezen a néven ismert étel nem leves volt, hanem egy, a mai pörköltekhez hasonló ragu, amiben az alap minden esetben hagyma, őrölt pirospaprika és zsír volt. A finom pecsenyéket sem vetette meg, a túrós tésztáról pedig az Úti levelekben a következőket írta 1847 májusában: „Szeretőmet, a franciákat, a túrós tésztát és a rónaságot fülem hallatára ne gyalázza senki!”

Arany Jánoshoz intézett verses levelében pedig így írt: „Esküszöm erre neked túróstésztára, dohányra / És mindenfélére, mi csak szent s kedves előttem.”

A feljegyzésekből az is kiderül, hogy a János vitéz megalkotója gyakran étkezett vendéglőkben. Akkoriban a gazdagok saját konyhát üzemeltettek, így a kifőzdék a szegény réteget szolgálták ki, innen tudhatjuk azt is, hogy miket fogyasztott szívesen, de egyben arra is fény derül, hogy ő alkotta meg az ország egyik kedvenc fogását.

Kevesen tudják, hogy a tévhittel ellentétben a székelykáposzta nem Székelyföldről származik. A legenda szerint Petőfi Sándor és ügyvéd barátja, Székely József vármegyei főlevéltáros 1846-ban megkésve indult ebédelni a pesti Komló-kertbe. A helyszínen derült ki számukra, hogy az ételek nagy része már elfogyott, és ekkor Székely József arra kérte a kocsmárost, hogy a maradék disznópörköltet és savanyúkáposzta-főzeléket melegíttesse össze nekik. Petőfinek annyira ízlett az így „megalkotott” pörköltes káposzta, hogy rendszeresen visszajárt „Székely-káposztát” rendelni.

Mivel káposztás nemzet a magyar, nem csoda, hogy hamar híre ment ennek az ételnek, és elterjedt országszerte. Napjainkban a székelykáposztának nagyon sok változata él, eltérések lehetnek az összetevők listájában, több vagy kevesebb zöldséggel is készülhet. Bor­si­kafűvel vagy babérlevéllel is készíthetik, de akár mindkét fűszer megjelenhet az ételben. Főzhetik rizzsel vagy anélkül, de minden esetben az alapot a zsírban vagy olajban pirított hagyma, őrölt pirospaprika, disznóhús és savanyú káposzta jelenti.

Egyik változatát, Petőfire emlékezve leírjuk.

Hozzávalók:

• 1 kg sertéstarja

• 1 kg savanyú káposzta

• 15 dkg füstölt szalonna

• kevés olaj

• 1 fej hagyma

• 1 piros kápia paprika

• 2 szál nagyobb sárgarépa

• 2 cikk fokhagyma

• másfél kiskanál pirospaprika

• 2 evőkanál paprikakrém

• 1 kiskanál borsikafű (csombor)

• 2 babérlevél

• 20 dkg rizs

• só, bors, ízlés szerint

Kevesen tudják, hogy a tévhittel ellentétben a székelykáposzta nem Székelyföldről származik. A szerző felvétele

Elkészítés: a savanyú káposztát vékony csíkokra vágjuk, többször átmossuk, hogy a savanyúságából és sósságából csak a megfelelő mennyiség kerüljön az ételbe. A füstölt szalonnát apró kockákra vágva megpirítjuk, a hagymát és paprikát szintén felaprítva hozzákeverjük (olajjal egészítjük ki a zsiradékot, ha szükséges), üvegesre pirítjuk. Hozzáadjuk a kockákra vágott sertéshúst, és erősebb lángon, fehéredésig pirítjuk. Amikor a hús kifehéredett, levesszük a tűzről, belekeverjük a pirospaprikát, alaposan elkeverjük, egy deci vizet öntünk alá. Hozzáadjuk a paprikakrémet, a murkot és fokhagymát, majd visszatesszük a tűzre, fedő alatt 20 percet rotyogni. Ha elfő a víz, pótoljuk. Belekeverjük az átmosott káposztát, a csombort és a babérlevelet, majd alacsony lángon további 40 percig főzzük. A bátrabbak ekkor hozzáadhatják a rizst is, vizet öntve alá, hogy az étel egyben elkészüljön, de ha attól tartunk, hogy a rizsszemek így nem fognak teljesen megpuhulni, elkészíthetjük külön, és a végén összekeverjük. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint. Tejföllel és friss kenyérrel tálaljuk.

Jegyzet

1    Jókai Mór: Írói arcképek. Pesti Könyvnyomda, Budapest, 1885.

 

„Március 16-án az előbbi nap tiszteletére a két főváros kivilágítva, néhány nappal utóbb fáklyás zene Klauzálnak, Nyárinak stb. […] aztán fáklyás zene Wesselényinek, Eötvös Józsefnek stb. […] később Batthyányi, Kossuth, Széchenyi megérkezésekor a két főváros kivilágítva […] tegnap ismét a nádor tiszteletére kivilágítás és mindenféle ceremónia. Mennyi ünnep egy hónap alatt! Vigyázzatok, hogy ezek után a fényes éjek után sötét napok ne következzenek. Ha vesszük, e férfiak valamennyien megérdemelték a megtiszteltetést, melyben részesültek, de ha meg nem érdemelnék is, csakúgy megtiszteltük volna őket, és ez a szomorító a dologban. Borzasztó vasárnapi nép vagyunk, nekünk mindig ünnep kell, s ha egyszer nem lesz emberünk, a kit megünnepeljünk, majd a holdvilágnak viszünk fáklyás zenét s csinálunk kivilágítást. Talán azért vagyunk olyan rongyosak, mert mindig ragyogni akartunk” – Petőfi Sándor naplójából, Pest, 1848. április 19.