Molnár Katalin méltatása

Romániai Magyar Dalosszövetség • Márkos Albert Díj

Molnár Katalin 1985-ben született Gyergyószentmiklóson, elemi tanulmányait Gyergyóújfaluban az Elekes Vencel Általános Iskolában végezte, majd a csíkszeredai Nagy István Művészeti Líceumban érettségizett cselló szakon 2003-ban. Tanárai voltak Korpos Hedvig, Valter Izabella, Bölöni Júlia, Elekes Zoltán. 

Molnár Katalin és Ványolós András

2007-ben a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián szerzett diplomát zenetanár szakon, cselló mellékszakkal. Ugyanitt intenzív karvezetői képzésben is részesült Cornel Groza keze alatt. További tapasztalatokat kóruséneklés terén a kolozsvári Szent Mihály templom kórusában énekelve szerzett. 

2007-től tanít a gyergyószentmiklósi Vaskertes Általános Iskola zeneosztályaiban zeneelméletet, csellót, zongora mellékszakot. Az 5–8. osztályosok kórusát két évig vezette, akikkel a Domokos Pál Péter kórustalálkozón sikeresen szerepelt. 

Énekelt a Szent Miklós kamarakórusban, csellón játszott a Szent Miklós kamaraegyüttesben. 

2007 novemberétől Ambrus Éva karnagytól átvette a Gyergyószentmiklósi Ipartestület Férfikarának vezetését.

2014-ben Csíkszépvízen és Csíkszeredában részt vett a 100 tagú Székely Férfikórus alakuló koncertjein, alapító társkarnagyként, egyesítve a gyergyószentmiklósi, a székelyudvarhelyi, a sepsiszentgyörgyi és a csíkborzsovai férfikórusokat. Az alakulás óta a 100 tagú férfikórus több fellépésén is közreműködött karnagyként.

Az Ipartestület Férfikara Katalin irányítása alatt számos fellépésen vett részt Gyergyószentmiklóson, és vendégszerepelt 2008-ban Székelyudvarhelyen, Kárpátalján, Svájcban (itt Molnár Katalin karvezetői elismerésben részesült), 2009-ben Sárrétudvaron, 2010-ben Marosvásárhelyen, Siófokon, Felvidéken (Füleken, 2011-ben Csókán, Topolyán.) A kórus 2012-ben ünnepelte fennállásának 120. évfordulóját. 2013-ban Topolya, Tűr, 2014-ben Maroshévíz, 2015-ben Tűr, Sepsiszentgyörgy, 2016-ban Siófok, Fehéregyháza, Csíkborzsova, Maroshévíz, Csíkszereda voltak a fellépések helyszínei. 2017-ben a 125 évfordulóját ünnepelte a kórus.

Mindezt összegezve fiatal kora ellenére, rendkívül tevékeny, dicséretes eredményei elismeréseként örülök, hogy a Márkos Albert-díjban részesül karvezetőként és pedagógusként és kívánom, hogy ez az elismerés erősítse meg értékmentő és művelő munkája végzésében. 

(Elhangzott 2017. november 18-án a Romániai Magyar Dalosszövetség ünnepi közgyűlésén, Kolozsváron)

Új hozzászólás