Székelykeresztúr történetének ritka nagy pillanatai közé tartozik, hogy 1849. július 30-án Petőfi Sándort, halálának előestéjén vendégül láthatta.
Petőfi 1849. július 18-án Mezőberényben határozta el, hogy visszatér Bem táborába. Húszadikán Tordára érkezett, ahol Miklós Miklós református lelkész családjára bízta „szentségeit”, kisfiát és a „feleségek feleségét”, akit már csak kétszer - az utolsó két levelében - szólíthatott „Lelkem Juliskám”-nak. Tordáról Marosvásárhelyre ment. A város főterén a Görög Károly-féle házon lévő emléktábláról ezt olvashatjuk: „Itt még ember volt, innét indult ki nagy útra. Hogy csillag legyen Ő. Fénye örökre ragyog! Emelte a kegyelet 1884.”
A csillaggá válás útjának végső szakasza Marosvásárhelyről Balavásáron, Kelementelkén, Erdőszentgyörgyön, Gagy-keresztjén át vezetett Székelykeresztúrra, hogy megajándékozzon minket élete utolsó éjszakájával. Ez az utolsó éjszaka, s a közeli Fehéregyházán másnap beteljesült csillagsors avatta Őt örökre a mi Petőfinkké.
A legenda igazságát - mely szerint itt nyugszanak nagy költőnk hamvai - komoly meggyőződéssel sosem hirdette senki, talán csak Bálint Dániel keresztúri temetkezési vállalkozó - a hiteltelen, de mai napig kegyelettel gondozott síremlék állítója - és buzgó segítői. Elődeink a hatalmas pillanat hevében talán nem is gondoltak arra, hogy történelmet írnak: kegyeletes buzgalmuk révén Székelykeresztúr amellett, hogy jelentős események színhelye volt, örökre bevonult a Petőfi-legendáriumba. Székelykeresztúr dolga a hagyaték gondozása és nem annak mérlegelése, tudományosnak vagy tudománytalannak való megítélése
A Jézuskiáltó hegy ölében van egy síremlék, amelynek felirata szerint itt nyugszik Petőfi Sándor. A legendai sír - kegyhely, százak keresik fel minden évben. A síron mindig van virág, és Mindenszentek estéjén fellobognak rajta a gyertyalángok, mint földre szállt apró csillagok.
Nem kutatjuk a kegyeletével üzérkedők által időnként felröppentett tudósítások hitelességét vagy igaztalanságát Pető'fi bennünk él. Velünk van utcák, terek, iskolák nevében, a legendai sírt körüllengő mesékben, az emberek szívében
Városunk főterén álló bronzba öntött alakja ma is nemzetőrként magaslik korok és országhatárok fölé. Ittlétének hallgatag tanúi: a Gyárfás-kúria, kertjében a relikviává nemesült, régen kiszáradt körtefával, Kányádi Sándor márványba vésett verssoraival, melyeket minden erre járó megtanul. A kúria kertjében létrehozott látogatópark, a ház külső falán márványtábla örökíti meg a július harmincadikai vacsora tényét. A mi Petőfink. Igazság és legenda című kötet (Sándor-Zsigmond Ibolya, Székelykeresztúr, 2012) tényszerűen, hiteles források alapján mutatja be a Székely- keresztúrhoz kötődő korabeli eseményeket, a keresztúri Petőfi-legenda kialakulásának történetét és Petőfi-emlékeink kronológiáját.
Petőfi Sándor Székelykeresztúron töltött óráinak szinte minden pillanata ismert. Három fontosabb mozzanat köré csoportosíthatók a keresztúri események: az 1849. július 30-i ebéd, a vacsora és az éjszaka eseményeihez.
Az 1902-ben megalakult Keresztúri Székely Társaság az akkor még élő szemtanúk kihallgatásával pontosította és egészítette ki mindazt, ami Petőfi Székelykeresztúron töltött délutánjával és estéjével kapcsolatosan még felderíthető volt. A Székely Társaságnak tanúvallomást tévők részletesen beszámoltak a legapróbb részletekről is. Duka Jánosné Nagy Juliánna és Sipos Sándor szemtanúk a legjelentősebb közlők. Őket idézték a legtöbben, de a Székely Társaság jegyzőkönyvei legalább még hat szemtanú kihallgatását rögzítették.
E vallomásokat számos kutató ismertette. Elsőként 1904-ben a Vasárnapi Újságban Barabás Endre tette közzé Petőfi utolsó huszonnégy órája címmel. 1911- ben Szentmártoni Kálmán unitárius gimnáziumi tanár Petőfi utolsó éjszakája címmel, a Pásztortűz és az Ellenzék lapokban megjelent írásához használta fel az adatokat
Az ebéd
1849. július 30-án, délután 3 óra tájban Marosvásárhely felől, Erdőszentgyörgy érintésével a csekefalvi utcán át érkeztek Keresztúrra Bem és honvédjei. Petőfi fél órával később, fél 4 után érkezett, a kocsik meglehetős távolságra futottak be. Petőfi az utolsó kocsik egyikén Gyalókay Lajos törzskari századossal, annak kóberes szekerén utazott idáig.
Székelykeresztúr térparancsnoka, báró Gamerra Gusztáv százados az otthonában - a Matskásy-féle, 1942-ben lebontott házban - berendezett főhadiszálláson várta Bemet és tisztikarát, köztük Zeyk Domokost is. Petőfi megérkezésének hírére a báró és neje, Matskásy Krisztina rögtön intézkedtek, hogy a költőt is hívják meg ebédre.
A székelykeresztúri elöljáróság fiatal legényeket rendelt a főhadiszállásra, hogy küldöncszolgálatot teljesítsenek, és a városban kalauzolják a katonákat. Ezek között volt egy Sipos Sándor nevű fiatalember is, akit utasítottak, hogy keresse meg a városban Petőfit, s hívja a Matskásy-házba ebédelni.
A vacsora
A főhadiszálláson elköltött késői ebéd után Petőfi és Zeyk Domokos a Gyárfás-kúria bérlőjét, Varga Zsigmondot keresték fel. Zeyk Domokos huszártiszt rokonként ment a kúriába, felesége, Kemény Julianna testvére volt Gyárfás Domokosné Kemény Polixéniának, a Kemény lányok unokatestvérei voltak az író Kemény Zsigmondnak. Varga Zsigmond Petőfi közbenjárását kérte Bemnél, hogy a honvédségnek eladott lovak árához juthasson. A Gamerra báró által adott ebéd után legelőször esti fél hét óra tájban látták újból Petőfit a szemtanúk, pontosan meghatározva a helyet, ahol sétálgattak többen Bemmel. Azt is hallani vélték, miről beszélgettek.
Vacsorára Varga Zsigmond hívására Petőfi visszatért a Gyárfás-kúriába. A július 30-i este igaz történetét ifj. Varga Zsigmond, a bérlő fia, negyvennyolcas honvéd leveléből ismerjük. Levelét a Gyárfás-kúria akkori tulajdonosának, Gyárfás Endre földbirtokos, országgyűlési képviselőnek a kérésére írta 1899-ben. Ez az ötoldalas levél az este lefolyásának és Petőfi utolsó vacsorájának hiteles dokumentuma, tartalmát számos Petőfi életrajzíró és kutató idézte. „(...) 1849. július 30-án édes Apámhoz a tisztek közül többen szálltak be s köztük Zeyk Domokos is. Később híre szaladt, hogy Petőfi is megérkezett, s fent van a piactéren. Ezen hírre édesapám rögtön felsietett a piacra s ott a Novák Antal kereskedése előtt (ma Ajvász-féle ház), másokkal együtt beszélgetve megtalálta Petőfit, kit meghívott vacsorára, bivalytejes puliszkára. Ő a meghívást szívesen és örömmel fogadta el. Nyolc órakor már javában folyt a vacsora. Vacsora után, mely igen jó hangulatban folyt le, kimentek a kertbe s ott letelepedve a padokra igen vidám társalgás közt csakhamar énekre gyújtottak. Ilyen hangulatban maradt a kedves társaság 12 óráig. 12 órakor mindenki távozott szállására.
Fiatfalva, 1899. agusztus 21-én id. Varga Zsigmond.”
A körtefa alatt a szép csillagos nyári estén Varga Zsigmond leírása szerint Petőfi-dalokat énekelt az asztaltársaság. A különösen szép énekhanggal megáldott Bolyai Gergelynét, (Bolyai Gergely a matematikus Bolyai Farkas féltestvére volt) mint rokonát említi ifj. Varga Zsigmond, ő kezdte el énekelni A virágnak megtiltani nem lehet kezdetű dalt.
A Szakál-vendéglőben töltött éjszaka
Petőfi éjféltájban búcsút vett vendéglátóitól, és elindult a piactér felé, a muzsikaszó irányába felkeresni bajtársait, akik a Csekefalvi utca sarkán álló Szakál János-féle vendégfogadóban Ráczó János cigánybandájának muzsikája mellett poharaztak. A Szakál János féle szegletkocsma volt azon időben a legelőkelőbb és leglátogatottabb. A Székely Társaságnak Szakál Mihály, néhai Szakál János fia is tett tanúvallomást. A Szakál-vendéglő ma már nincs meg. Az 1920-as évek elején összeomlott és lebontották.
A kocsmában volt Vas Zsigmond honvéd hadnagy is, aki Marosvásárhelyről menetelt ide aznap, és több fiatal tiszttársával együtt a Szakálba ültek össze poharazni. Valamennyiüknek jókedve volt, de nem mulattak, csak hallgatták a muzsikát, keveset ittak és beszélgettek.
Amint 1902-ben Vas Zsigmond is emlékezett, már jó késő volt, mikor benyitott közéjük Petőfi, és helyet szorítottak neki az asztalnál. Úgy látta, hogy a költő katonaköpenyegben jött be, azt levetette, alatta civil ruha volt - hogy milyen, arra nem emlékezett. Az útitárs, Gyalókay Lajos leírásából tudjuk pontosan, hogy a költő fegyver nélkül, nyári ruhában volt, egész felső öltözetét egy vitorlavászonból készült blúz, mellény és nadrág, továbbá egy szürke köpeny képezte, fején egyszerű katonatiszti sapka volt, válláról pedig egy szíjon függő, sárga bőrtáska lógott.
A szemtanúk mind úgy emlékeztek, hogy nagyon korán - még sötétben - váratlanul riadót vertek a dobokon s megszólaltak a kürtök. Petőfi a szállására futott, a Gyárfás-házba, ahol gyors reggelit fogyasztott. Nagyon valószínűtlen, hogy a gyors kávézás közben, indulás előtt az Egy gondolat bánt engemet című versét elszavalta volna, mint ahogyan a narratívákban ez gyakran felbukkan. Petőfi a Matskásy-kúriába tartott, ismét Gyalókayhoz szegődött, és együtt szekereztek Székelykeresztúr nyugati végéhez, a Segesvár felé vezető országút torkolatánál levő ugarföldhöz, ahol Bem felállíttatta és megszemlélte csapatait. Ez hajnali öt óra tájban történt. Az elindított kocsisor végén a kóberes szekér haladt, Petőfi és Gyalókay a hátsó ülésen a fedél alatt utazott.
A jegyzőkönyvekben rögzített tanúvallomások alapján ezek a hitelesnek elfogadott tények Petőfi Keresztúron töltött 14 órájáról.
Lengyel József szemtanúsága
A székelykeresztúriaknak igencsak nagy büszkeség, hogy sokan és régóta ezt a keresztúri orvost tartják a legutolsó szemtanúnak, aki élve látta Petőfit a csatatérről menekülése közben. De nem lehetünk elfogultak. Sokan, újabban kutatók cáfolják ennek a tényét. Esetleges, akaratán kívüli tévedéseivel számolhatunk, ám szavahihetőségét, igazmondását nem vonhatjuk kétségbe. Lengyel soha nem állította, hogy Bem szolgálatában lett volna ezredorvos, csupán orvosi segítséget nyújtott a csatatér mellett felállított kötözőhelyen. Meggyőződése volt, hogy Petőfit ő látta élve utoljára, és a 19. század második felében két évtizeden át vívta harcát az őt cáfolókkal és a vele vitatkozókkal, különösképpen a Haller grófokkal, Józseffel és a fehéregyházi Ferenccel, akik más álláspontot képviseltek.
Petőfi legendái sírja
A legenda születésének és a Petőfi-sír létrehozásának időpontja nem véletlenszerű, ekkor folytatta lázas kutatómunkáját a keresztúri Székely Társaság, felkutatták és kihallgatták a még élő szemtanúkat, városunk Petőfi-lázban égett – mondhatjuk. A kultúráért munkálkodó, ugyanakkor kivételes üzleti érzékkel felruházott Bálint Dániel asztalosmester és temetkezési vállalkozó a kellő időpontban lépett a tettek mezejére. Egy, a mai napig tisztázatlan illetőségű Gömöri Ferenc postamester elbeszélése nyomán kelt szegedi újságcikk hírére 1902-ben kihantolták a Lázár-kerti halottat, és eltemették a timafalvi temetőbe. Ennek előzménye, hogy a fehéregyházi csata éjszakáján két honvéd egy sebesült tisztet rejtett el a keresztúri Lázár Márton vendéglőjének istállójában. Reggelre a tiszt meghalt, a két huszár pedig tovább állt. A fogadós vak szolgája állította, hogy a sebesült tiszt Petőfi Sándor volt. A titokra csak Lázár Márton 1902-ben bekövetkező halála után derült fény, amikor szomszédja és bizalmasa, a titok egyedüli ismerője, Gömöri Ferenc postamester megírta egy szegedi lapba a történetet. Az, hogy nem Petőfi nyugszik a legendai sírban, már régen bizonyítást nyert, de mindez mit sem változtat a Petőfi emlékéhez való kötődésünkön. A székelykeresztúri Petőfi-kultusznak eseményekben gazdag a kronológiája:
1902-ben megalakult a keresztúri Székely Társaság, amely a még élő szemtanúk kihallgatásával alapos kutatásokat folytatott Petőfi utolsó, Székelykeresztúron töltött estéjének dokumentálása céljából. Ugyancsak 1902-ben a timafalvi temetőben felállították Petőfi legendai sírját.
1913-ban a Székelykeresztúri Pedagógiai Kör „Emléktáblát Petőfinek!”- jelszóval gyűjtést kezdeményez, a Gyárfás-kúria megjelölése céljából.
1922-ben Bálint Dániel saját költségén kiadja a Petőfi halála című füzetet, amelyben az általa létrehozott legendai sír igazságát hirdeti.
1928-ban emléktáblával jelölték meg a Gyárfás-kúriát.
1941-ben a legendai sírból exhumálják a csontokat és a Budapesten végzett antropológiai vizsgálat eredményeképpen megszületett az első hivatalos cáfolat: a maradványok egy idős emberé. Ugyancsak 1941-ben Bálint Dánielt a keresztúri Petőfi-emlékek ápolása terén végzett félévszázados tevékenysége elismeréséül a budapesti Petőfi Társaság pártoló tagjai közé sorolta.
1948-ban felállították az első Petőfi-szobrot az egykori országzászló talapzatán. A szobrot, a vas-Petőfit aránytalansága miatt az alkotó, Márkos András két nap múlva eltávolíttatta.
1959-ben a keresztúri Sándor József és segítőtársai körbekerítették a körtefát.
1969-ben emléktáblát helyeztek el a körtefa kerítésén, és utánpótlásképpen elültettek egy körtefacsemetét.
1973-ban felavatták Márkos András bronz Petőfi-szobrát a város főterén.
1989-ben tető került az öreg körtefa fölé.
1992-ben felavatták Petőfi mellszobrát a nevét viselő általános iskola előtt.
1997-ben a Gyárfás-kúria udvarán leleplezték Petőfi és Bem bronzszobrát, a dunakeszi Lengyel István alkotását.
2005. március 15-én Petőfi-kiállítás nyílt a Gyárfás-kúriában, ugyanekkor Bem-emléktáblát avattak.
2008. március 15-én emléktáblával jelölték meg a csekefalvi utca sarkán álló épületet, amelynek helyén állt egykoron az a Szakál-vendéglő, amelyben Petőfi utolsó éjszakáját töltötte. Ugyanezen a napon Székelykeresztúr Város Önkormányzata Pro Libertate-díjjal tüntette ki post mortem Bálint Dánielt és Farkas Gábor tanítót a keresztúri Petőfi-emlékek életben tartásáért.
2009-ben nyerte el a kúria udvara mai parkosított formáját, ugyanekkor került ide a Bem József-emlékmű.
2012-ben székely kaput állítottak a kúria Petőfi-utca felőli bejáratához, és ugyanebben az évben A mi Petőfink címmel Székelykeresztúr Város Önkormányzata kiadta a keresztúri Petőfi-emlékeket összegző kötetet.
2017. március 15-én a körtefa továbbéltetése céljából az eredeti körtefa utódjáról beoltott csemetét elültették a körtefa törzse mellé. Még ezen a napon Sándor Józsefet Pro Libertate-díjjal tüntetik ki a keresztúri Petőfi-emlékek és a Petőfi-körtefa megmentéséért folytatott munkásságáért. Ugyancsak 2017-ben, a júliusi Petőfi-ünnepség alkalmával több száz résztvevővel megszervezték az első Petőfi-emlékvacsorát.
2018-ban Székelykeresztúr Város Önkormányzata a Gyárfás-kúria udvarán Petőfi-látogatóparkot alakított ki.