Köllő Ferenc méltatása

Romániai Magyar Dalosszövetség • Rónai Antal Díj

„A jövő nemzedékért mindnyájan felelősek vagyunk Isten előtt.” (Márton Áron)

„Köllő Ferenc csíkszeredai zenetanár, karmester. Míg a tanárok jelentős hányada tanórák után »leteszi a lantot«, Köllő Ferenc folytatja a nevelői – népnevelői munkát: partitúrákat ír, vezényel, zenekarokat vezet, mindenáron igyekszik megszerettetni a minőségi zenét, s annak népszerűsítésére törekszik. Ily módon ő is közösségének kovácsa, a történések alakítója” – írta róla 2006-ban Sarány István szerkesztő, újságíró.

Köllő Ferenc (balról) és Lászlófy Pál-István

Köllő Ferenc 1951. március 10-én született Gyergyóditróban. Kisgyermekkorától a zene vonzáskörében és bűvöletében él, így nőtt fel. Édesapja, apai nagyapja és több nagybátyja is kitűnő kottaismerő hangszeresek. Édesapja Hargita megyében több fúvószenekart is vezetett. Kisiskolásként Marosvásárhelyre került a Művészeti Líceumba ahol, hegedűt majd később nagybőgő szakot tanult. Vakációkban otthon besegített a különböző zenekaroknak, és minden rézfúvós hangszeren megtanult játszani.

Zenei tanulmányai befejezése után 1974-ben Csíkszeredába került, ahol a Városi Művelődési Ház zenei szakirányítója lett. Kórust vezetett, irányítója volt a művelődési ház népi és esztrád zenekarának, ugyanakkor tagja volt a város zenetanáraiból alakult kamarakórusnak és kamarazenekarnak. 1981-től a Tanulók Háza zenetanára lett, ahol ifjúsági fúvószenekart szervezett és vezényelt, ezen kívül blockflöte kamaraegyüttest is alapított. 1981 és 2001 között oktatta és vezényelte a Matematika-Fizika Líceum (ma Márton Áron Főgimnázium) leánykórusát (kórusait). 1981 és 1991 között karnagya volt a városi Szakszervezeti Fúvószenekarnak, ugyanakkor alapító tagja a Kájoni Régizene Együttesnek is. 1990-től 2005-ig a Nagy István Művészeti Líceumban nagybőgő szakot tanított, és dirigálta a líceum vegyes karát és zenekarát. 1990-ben ő indította el és 15 évig vezényelte a csíksomlyói kegytemplomban minden év december 26-án tartott karácsonyi hangversenyeket. Vezénylésével szólaltak meg először Csíkszeredában olyan vokál szimfonikus művek, mint M. Haydn Nunc Dimittis; Vanhal Te Deum Laudamus; Vivaldi Gloria; Händel Messiás stb. 2005-től a Hargita Megyei Művészeti Népiskola tanára lett, ahol alapító tagja, szervezője és hangszerelője az iskola címzetes és betanító zenetanáraiból alakult kamarazenekarának.

2005-ben a Csíkmadarasi Fúvószenekar oktatására és vezénylésére kérték fel, amelyet rövidesen a nemzetközi szinten is jegyzett fúvószenekarok sorába és szintjére emelt. Ugyanebben az évben Csíkszentimrén alakult fúvószenekar, amit szintén ő dirigál. 2009 őszétől a Csíkkozmási Tuzson János Fúvósegylet karnagya, amely együttes 5 év alatt nemzetközi szintre és hírnévre tett szert. 2012-től zenei irányítója és szervezője a Csíkszentmártoni (Alcsíki Kistérségi Társulat védnöksége és anyagi támogatásával) Fúvóstábornak.

Köllő Ferenc nemcsak oktat és vezényel, hanem harmonizál, hangszerel, partitúrákat – átiratokat készít különböző zenekaroknak, ezen kívül saját szerzeményei, népdalfeldolgozásai is fémjelzik sokrétű, alkotói, előadói és karmesteri tevékenységét. Eddigi tevékenysége alatt több mint ezer fellépést, koncertet tartott az általa vezetett együttesekkel különböző helyi, megyei, országos és nemzetközi fesztiválokon, versenyeken. Mindezeken kívül több szakmai tanulmányt és szakdolgozatot közölt különböző kiadványokban.

Zenei tevékenységéért 1998-ban Csíkszereda város Pro Urbe Díjjal, 2006-ban a Magyar Művészetért Kuratóriuma (Budapest) Bartók Béla Emlékdíjjal tüntették ki.

Fesztiválok, versenyek főbb díjai:

1997, Bukarest – országos I. díj, Művelődési Ház Ballada együttese (zene: Köllő Ferenc)

1985, Csíkszereda – országos I. díj, ifjúsági fúvószenekar

1987, Bukarest – országos II. díj, Matematika Fizika Líceum leánykara

1988, Kolozsvár – országos II. díj, Szakszervezeti Fúvószenekar

1989, Csíkszereda – megyei I. díj, Matematika Fizika Líceum Acapella Leánykara

1989, Csíkszereda – megyei I. díj, Matematika Fizika Líceum Kamarakórusa

1989, Csíkszereda – országos I. díj, Matematika Fizika Líceum Acapella leánykara

1989, Csíkszereda – országos I. díj, Matematika Fizika Líceum kamarakórusa

1992, Gyula – a zsűri különdíja, Márton Áron Gimnázium leánykara

1994, Kecskemét, Kodály Intézet – Fesztivál díj, Márton Áron Gimnázium leánykara

2001, Székelyudvarhely – zóna I. díj (6 megye) Nagy István Művészeti Líceum kórusa és zenekara

2001, Bukarest – országos II. díj, Nagy István Művészeti Líceum kórusa és zenekara

2003, Marosvásárhely – zóna II. díj, Nagy István Művészeti Líceum kórusa és zenekara

2009, Samsun (Törökország) – fesztivál díj, Csíkmadaras fúvószenekara

2013, Lakitelek – közönségdíj, Csíkkozmás fúvószenekara (I. Kárpát-medencei Nemzetközi Fúvósfesztivál)

Köllő Ferenc zenei munkásságát a pontosság, a szakma iránti alázat és a magas művészi igényesség jellemzi.

„ne hagyd kihunyni a tüzet

a százszor szétrúgottat

szítsd a parazsat nélküled

föl újra nem loboghat”

(Kányádi Sándor: Felemás őszi ének, 1994)

(Elhangzott 2014. november 29-én Kolozsváron, a Romániai Magyar Dalosszövetség ünnepi közgyűlésén)

Új hozzászólás