Reneszánsz Kastélyfesztivál Dél-Erdélyben

A Dél-Erdélyért Kulturális Társaság 2007-ben alakult, célul tűzve ki a magyar értékőrzést, a térség gazdag magyar kulturális és épített örökségének népszerűsítését, fejlesztését. E célkitűzések mentén számos középkori fesztivált, könyvbemutatót, táncházat, képzőművészeti kiállítást, tematikus játszóházat szerveztek az elmúlt másfél évtizedben. A Dél-Erdélyért Kulturális Társaság keretében működik a Dévai Renaissance Táncegyüttes, mely állandó fellépője a Reneszánsz Kastélyfesztiválnak, viszont Erdély számos régizenei fesztiválján megfordult már, Székelyföldtől Magyarországig több kulturális rendezvényen is fellépett. A táncegyüttessel egy időben indult az azonos nevet viselő zenei együttes is, amely viszont mára sajnos megszűnt.

A 2022. évi reneszánsz kastélyfesztivál plakátja

A Reneszánsz Kastélyfesztivál megálmodója és szervezője a Dél-Erdélyért Kulturális Társaság, mely 2007-ben indította útjára rendezvényét azzal a céllal, hogy élettel töltsék be Hunyad megye kastélyait és várait. Így aztán évente egy hétvégére Hunyad megye épített öröksége visszakapja hajdani csillogását, és korabeli reneszánsz és barokk zenétől, illetve tánctól dobbannak az épületek falai. A fesztivált első alkalommal 2007. szeptember 27. és 29. között rendezték meg, a térség ikonikus helyszínén, Vajdahunyad várában, ahol a helybeli Huniadi Cantores, a budapesti Gladius Consort, illetve a dévai Renaissance Tánc- és zeneegyüttes tartott előadást. A fesztivál második, és azóta is visszatérő helyszíne volt a dévai Magna Curia (Bethlen-kastély), ahol a baróti Kájoni Consort régizene-együttes és a dévai Renaissance Tánc- és zeneegyüttes lépett fel. Már az első kastélyfesztiválon központi szerepet kapott a marosillyei Veresbástyában (Bethlen Gábor fejedelem szülőházában) tartott egész napos ünnepség, ahol lakomával, középkori játszóházzal és táncházzal, valamint ökumenikus istentisztelettel zárult a rendezvénysor. 

2008-ban szeptemberében négy helyszín adott otthont a fesztiválnak. A visszaszolgáltatásban megakadt, máig állami kézen maradt piski Ócskay-kastélyban a dévai Renaissance Tánc- és Zeneegyüttes nyitotta meg a fesztivált, az Ócskay család tagjainak jelenlétében. Vajdahunyad várában a kolozsvári Passamezzo Historikus együttes táncolt, a marosillyei reneszánsz nap pedig ezúttal is középkori lakomával, istentisztelettel, tánccal, játékkal zajlott, nagyszámú részvétellel. A rendezvénysor zárásaként Marosnémetiben, a Gyulay Ferencz kastélyban lépett fel a budapesti Corvina Consort és a nagykárolyi Collegium régizene-együttes.

A következő esztendőben Vajdahunyad várában a budapesti Musica Profana együttes nyitotta meg a fesztivált. A marosillyei reneszánsz napnak ezúttal a nagyenyedi Collegium Gabrielense együttes is meghívottja volt. Új helyszínként kapcsolódott be a szászvárosi vártemplom, ahol a baróti Kájoni Consort régizeneegyüttes muzsikált, majd Déván a kolozsvári Flauto Dolce együttes koncertjével zárult a 2008-as kastélyfesztivál, a Nagyboldog­asszony ferences templomban. A 2010. szeptember 24. és 26. között megrendezett IV. Reneszánsz Kastélyfesztiválon a dévai Bethlen-kastélyban tartott nyitóünnepség után Fehér megyében folytatódtak a rendezvények. A fesztivál másodnapján a nagyenyedi várban lépett fel a budapesti Gladius Consort, a nagyenyedi Collegium Gabrielense együttes, és a dévai Renaissance Táncegyüttes. Másnap a gyulafehérvári székesegyházban koncertezett a baróti Kájoni Consort. Természetesen a Hunyad megyei helyszínek sem szorultak háttérbe. Vajdahunyad várában a csíkszeredai Codex régizene-együttes, Déván a Renaissance Táncegyüttes lépett fel. A fesztivál Marosillyén reneszánsz nappal zárult. 

2011-ben szeptember 23-án a nagyenyedi Vártemplomban nyitotta meg a csíkszeredai Codex régizene-együttes az V. Reneszánsz Kastélyfesztivált. A marosillyei reneszánsz nap keretében fellépett a nagyenyedi Collegium Gabrielense együttes, a baróti Gyöngyharmat régizeneegyüttes és a dévai Renaissance táncegyüttes. A dévai Bethlen-kastély udvarán a kolozsvári Passeggio táncegyüttes és a budapesti Musica Profana tartott nagy sikerű előadást. A rendezvény záró momentuma szeptember 29-én zajlott Nagyszebenben a Habitus galériában, ahol a dévai Renaissance táncegyüttes mutatta be történelmi táncjátékát. A VI. alkalommal megszervezett Reneszánsz Kastélyfesztiválon, anyagi támogatás hiányában, kevesebb volt a vendégfellépő. A dévai Renaissance táncegyüttes azonban új történelmi táncjátékkal készült ez alkalomra. A Széchy Mária életéből ihletett, korabeli táncokra koreografált előadást a dévai Bethlen kastélyban, a marosillyei Veresbástyánál, illetve az algyógyi rotunda templom kertjében mutatták be, majd a torockói Thoroczkay Kúriában, ahol a budapesti Gladius Consort is fellépett.

2013-ban a budapesti Musica Profana együttes nyitotta meg a fesztivált a vajdahunyadi várkastélyban, és másnap a dévai Bethlen-kastélyban lépett fel, a dévai Renaissance táncegyüttessel egyetemben. Szeptember 28-án, szombaton ismét reneszánsz napra hívták meg a szervezők a környékbeli magyarságot, ahol a korabeli játékok, tánc és zene mellett, kirakódóvásárral lakomával és szentmisével ünnepeltek. A fesztivál ez alkalommal a szászvárosi vár­templomban zárult a dévai Renaissance táncegyüttes előadásával.

A dévai Renaissance együttes fiataljai a VIII. kastélyfesztiválon 2017-ben Marosnémetin a Tholdy-kastélyban. Kép: a dévai Renaissance együttes Facebook-oldala

A következő fesztivált 2017-ben rendezték meg, nagyszabású ünnepség keretében, ugyanis ebben az évben ünnepelte a Dél-Erdélyért Kulturális Társaság fennállásának 10. évfordulóját. Az ünnepi alkalmat a budapesti Musica Profana és a dévai Renaissance táncegyüttes nyitotta meg a vajdahunyadi várban, szeptember 25-én, majd a következő napon tartották meg a dévai Magna Curiában a gálaműsort, melyre meghívást kapott mindenki, aki az elmúlt tíz évben támogatta a Dél-Erdélyért Kulturális Társaság munkáját. A budapesti Musica Profana együttes, a kolozsvári Amaryllis táncegyüttes, a baróti Kájoni Consort, a dévai Renaissance táncegyüttes és az újra összeállt a dévai Renaissance zeneegyüttes is rövid műsorral köszöntötte az ünneplőket. Szeptember 27-én a marosnémeti Gyulay-kastélyban a baróti Kájoni Consort és a kolozsvári Amaryllis tánc- és zeneegyüttes lépett fel, majd két nappal később ismét a dévai Magna Curia biztosított helyszínt a Reneszánsztól napjainkig című gitárkoncertnek, melyet Varga Csaba gitárművész és meghívottjai mutattak be. Szeptember 30-án sor került a hagyományos reneszánsz napra a marosillyei Veresbástyánál, másnap pedig Déva várában lépett fel a dévai Renaissance táncegyüttes és a budapesti Misztrál együttes, majd a rendezvény október 2-án zárult a vajdahunyadi várban, szintén a Misztrál koncertjével.

A 2010-es évek második felében az eredetileg nyár elején szervezett Hunyad Megyei Magyar Napok időpontját szeptemberre helyezték át. Így a hagyományosan szeptemberben megtartott Reneszánsz Kastélyfesztivál lassan beolvadt a Hunyad Megyei Magyar Napok rendezvénysorába. Az utóbbi években a Reneszánsz Nap keretében vagy a Hunyad Megyei Magyar Értékek Napján van reneszánsz rendezvény a megye valamelyik várában, kastélyában, Thoroczkay-kúriában.