Film, zene, kiállítások és stand-up az Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon

A 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál zenei és képzőművészeti élményekben gazdag programmal várja a közönséget. A Maros megyei MADISZ szervezésében megrendezett esemény november 6. és 10. között kínálja a művészet iránt érdeklődőknek a rövid- és nagyjátékfilmeket, koncerteket, képzőművészeti kiállításokat, valamint stand-up előadást.

Az első napon, szerdán este 18:30-tól a fesztivál régi barátja, évről évre visszatérő fellépője, Földes László Hobo koncertezik a Kultúrpalotában, gitáron közreműködik Kiss Zoltán. Az Utcazenész című produkciót, Földes László Hobo írta, építette fel saját zenei élményeiből. A Vidnyánszky Attila által rendezett koncertszínházi előadásról így vall Hobo: ,,Sok éve foglalkoztat a gondolat, hogy valamilyen formában megírjam azt a rengeteg mindent, amit a szakmáról, kollégákról tudok. A történet, amit megírtam és előadok, nem rólam szól, én csak továbbadom, amit tudok.”

Szintén az első napon, november 6-án, 17:00 órától kerül sor a HD 10 című tárlat megnyitójára a Drámazónában (Horea utca, 7 szám). A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem és a Látó folyóirat együttműködéséből született Havi Dráma kezdeményezés immár tíz éve tűzte ki célul, hogy kortárs drámaszövegek újszerű megelevenítésével nem-konvencionális helyszínekre is eljuttassa a színházat. A HD 10 interaktív esemény keretében a Havi Dráma felolvasó színházi sorozat tíz éves történetét elevenítik fel szövegek, képek, történetek segítségével.

Szőke András Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, színművész a magyarországi stand-up műfaj egyik elindítója. A Brigádnapló című filmjének vetítése után ő maga is színpadra áll, nevettetni. Csütörtökön este 20:35-től Szőke András és Bede Róbert Palackposta című stand-up comedy előadásának történetein nevethetünk.

Pénteken este 20:30-tól a bukaresti Orkid készül egy különleges, a zenét és az animációs látványvilágot ötvöző koncerttel az Alter-Nativ-ra. Mivel a csapat két tagja a vizuális művészetek területéről érkeztek – Vlad Ilicevici forgatókönyvíró és filmrendező, Radu Pop pedig animátor és grafikus – az Orkid egy filmes produkció, amelynek középpontjában az animáció, az illusztráció és a design áll. Jellemzőjük a bálnák, orkák és mindenféle más tengeri, szárazföldi és földönkívüli vadállatok iránt érzett szeretet és tisztelet. A punktól és a garage-tól a post-metalig, az indie-től és bluestól a math-ig, progig, sőt az akadémiai zenéig terjedő hatásokat is érezhetünk zenéjükben. 

Szombaton délután 16:30-tól egy igazán különleges koncertélményben lehet részünk a Kultúrpalota nagytermében. Hagiwara Chiyo japán zongoraművész Diótörő szvit – Senzonshō (Éteri harangok) változat című koncertjének lehetünk szem- és fültanúi. A művésznő 2020-ban egyedi koncepció alapján kezdett harangokon játszani, amelyet Senzonshō-nak nevezett el. Ezeknek a harangoknak a varázslatos hangja olyan gyönyörű, finom, szinte nem evilági, hogy a legtalálóbb kifejezés rá az éteri. Hagiwara Chiyo, az erdélyi származású zseniális zeneszerző, Carl Filtsch műveinek a bemutatásával vált közismertté Japánban. Munkájában Csíky Boldizsár marosvásárhelyi zeneszerző útmutatásainak örvend.

A CT Project My Shakespeare Songs című koncertjére vasárnap délután 17:15-től várják az Alter-Native közönségét. A kétszeres Uniter-díjas színházi zeneszerző Cári Tibor által megzenésített Shakespeare szonettek zenei világában több stílus is keveredik a jazztől az elektronikus minimalista zenéig. A billentyűsökön játszó zeneszerző mellett színpadra lép Vajda Boróka (ének), Kiss Attila (gitárok, ének), valamint Szabó J. Attila (cselló).

A 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál ideje alatt is látogathatóak a B5 Studio AiR nemzetközi rezidensprogram idején született alkotásokA program a művész és a kurátor közötti összetett kapcsolat feltárását tűzte ki célul, és a projekt megvalósítása során helyi fókuszt kapott. A B5 Stúdióban látható kiállításon a rezidens időszakok alatt megvalósult videóinstallációkat és hangalkotásokat, alternatív kiadványokat és térképeket, rajzokat és videó munkákat láthatunk.

A fesztivál partnerei: a Maros Megyei Tanács, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem és a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház.

Főtámogatók: Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala, Nemzeti Kulturális Alap Igazgatósága, Kultúrminisztérium, Communitas Alapítvány, Bethlen Gábor Alap (Magyarország)

Jegyek és bérletek a www.bilete.ro oldalon, illetve a helyszínen, egy órával a napi program kezdése előtt vásárolhatóak. A napi jegy 30, míg az öt napra érvényes bérlet ára 100 lejbe kerül.

További részletek az alternativeiff.ro oldalon találhatóak.

 

Új hozzászólás