„Fegyverbe a magyarság védelmére!” – Gidófalvától Buenos Airesig...

Rajzpályázati felhívás nem csak fiúknak!

Kedves forradalmi ifjúság!

A Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy és a Vadon Közhasznú Egyesület rajzpályázatot hirdet „Fegyverbe a magyarság védelmére!” – Gidófalvától Buenos Airesig... – címmel.

Arra hívunk titeket, hogy képzeljetek el és rajzoljatok le egy epizódot Czetz János 1848–49-es forradalom és szabadságharc honvédtábornokának kalandos életéből, aki a kitűnő stratéga Bem apó táborkari főnöke volt, emellett elismert térképész és földmérő. Felszólítására – „Fegyverbe a magyarság védelmére!” – 35.000 székely állt hadrendbe rövid időn belül. A szabadságharc után egyedülálló pályaíve Argentínáig repítette, ahol Juan Fernando Czetz néven ő lett az argentin hadsereg szervezője. Jeles hadimérnökként, a tudományok sok ágában jártasságot szerzett. Nemcsak a kardot forgatta jól, hanem a tollat is. A magyar hadnyelvtan és az első magyar katonai kézikönyv szerkesztője.

Rajzolj le egy jelenetet Czetz János életéből!

Inspiráló személyiségek Czetz János életéből: Bem apó, Puchner császári tábornok, Doby Zsuzsanna nőhonvéd, Czetz János felesége, Basilia Ortiz de Rosas, Mészáros Lázár hadügyminiszter, Korponay János, Kiss Károly, Gál Sándor.

Összegyűjtöttünk nektek pár alapinformációt az életéről a Czetz Kisokosban, de bővebben is tájékozódhattok (szakirodalom, internet).

Technikai leírás:

Rajz, festmény (bármilyen technikával készülhet)

A. Czetz Jánosról és a fent említett személyekről

B. Hátterek készítése

digitális lapméret A/3 vagy A/4 méret,

a fájlméret legyen nagyobb, mint 2.5 MB /JPEG, vagy PNG kiterjesztésben

Karakteres bontás

A. Karakterek. A karakterek fehér lapon szerepeljenek háttér nélkül és a karakterlap a mellékelt példa alapján készüljön, amely a második oldalon található. (T póz)

B. Hátterek: A háttereken nem jelenhetnek meg tárgyak, harci eszközök. Jelenítsetek meg erdőt, mezőt, falu- vagy városképet fekete-fehérben, vagy színesben.

Pályázók köre: A pályamunkák Erdély egész területéről érkezhetnek. Két kategóriában várjuk az alkotásokat: I–IV., illetve V–VIII. osztályosok részvételére számítunk. A pályázatok beküldésekor, kérjük, ne felejtsétek el feltüntetni a neveteket, életkorotokat, osztályotokat, lakcímeteket, emailcímet és egy telefonszámot.

Beküldési határidő: 2022. március 4.

Beküldés módja: postai úton (520008 Sepsiszentgyörgy, Kovászna megye, Gábor Áron utca 14, Bod Péter Megyei Könyvtár, I. emelet) vagy személyes átadással a Liszt Intézet székhelyén (Bod Péter Megyei Könyvtár, I. emelet). Egy személy több alkotást is beküldhet.

Beküldési határidő: 2022. március 4, 15 óra (személyesen) vagy 2022. március 2. (postabélyegző dátuma)

A legjobbnak ítélt alkotások beküldőit telefonon értesítjük!

Díjazás: A kültéri kiállítás megnyitóján - 2022. március 15, 11 óra (Sepsiszentgyörgy – Szabadság tér)

Mindkét kategóriában kreatív nyereménycsomag a jutalom, valamint a legjobb rajzok karaktereiből kültéri kiállítást és promóciós videoforgatást tervezünk, neves zenészek közreműködésével.

Légy Te is része az alkotásnak!

Támogatók és partnerek: Vadon Egyesület, Erdélyi Művészeti Központ, Magyarország Főkonzulátusa Kolozsvár

A pályázat fővédnöke Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa, Oktatási Hivatal

Czetz János születésének 200. évfordulója alkalmából emlékévet hirdetett Kovászna Megye Tanácsa, partnerségben Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusával, a Liszt Intézet Magyar Kulturális Központ Sepsiszentgyörggyel, a Kovászna Megyei Művelődési Központtal és a Gidófalva Község Fejlődéséért Egyesülettel. 

 

Czetz Kisokos:

 

•         Czetz János 1822. június 8-án született Gidófalván és Juan Fernando Czetz néven hunyt el Buenos Airesben, 1904. szeptember 6-án.

•         Apai ágon örmény, anyai ágon székely kisnemesi családból származott. Tanulmányait a kézdivásárhelyi katonaneveldében és a bécsújhelyi Theresianum Katonai Akadémián végezte.

•         1842-ben hadnagy a 62. gyalogezrednél.

•         1846-ban vezérkari vizsgát tesz, áthelyezik a bécsi Katonai Térképészeti Intézethez.

•         1848. júliusában jelentkezett a szerveződő honvédségbe, 1848. márciusában még hadnagy, decemberben már alezredes és 26 évesen elérte a tábornoki rendfokozatot.

•         1848. október 30-án az erdélyi csapatok ideiglenes tábornokává nevezték ki.

•         Czetz János Bem József legfontosabb segítőtársa volt Erdélyben, mint vezérkari főnök és mint a sereg egyik hadoszlopának parancsnoka. Bem apó így jellemezte; „Kérlelhetetlen szigor, pártatlanság, keménység a büntetésben, de nagylelkűség a jutalmazásban, mentes a bosszúállástól, az önzés legkisebb árnyékától is.”

•         A világosi fegyverletétel után emigrációba kényszerült.

•         Élt Hamburgban, Párizsban, Svájcban, Olaszországban, Spanyolországban, majd 1861-ben családjával Buenos Airesbe hajózott.

•         Argentínában feltérképezte az ország Paraguayjal és Brazíliával határos vidékét, vasúti építkezéseket irányított.

•         Megalapította az argentin katonai földrajzi intézetet, amely irányítása alatt egész Argentínát feltérképezte.

•         A magyar hadi főtanoda mintájára Buenos Airesben létrehozta a katonai akadémiát, amelynek öt éven át volt első igazgatója. Az akadémia mindmáig létezik.

•         Az általa felállított argentin műszaki alakulat katonái a mai napig a Czetz által tervezett díszegyenruhát viselik.

•         Soha nem térhetett vissza szülőföldjére, 1904-ben hunyt el.

•         Argentínában nagy tisztelet övezi, nemzeti hősként tisztelik, a Katonai Akadémia előtt embernagyságú ércszobrot állítottak a tiszteletére, és Buenos Airesben teret neveztek el róla.

Új hozzászólás