A székely népművészet a magyar népi díszítőművészetben kivételesen fontos helyet foglal el. A Székelyföld sajátos helyzete, hegyvidéki tája, éghajlati sajátságai nemcsak a székelyek életmódját és életformáját, hanem ezen keresztül művészeti megnyilvánulásait is meghatározta. A székely népművészet egyéni vonásait a rendelkezésre álló anyagok is befolyásolták. Így alakult ki és fejlődött a kerámiaművesség, a textilművesség, a fa- és kőfaragás, a díszítőfestészet.
A székely népművészetet taglaló konferencia a Pro Énlaka Alapítvány, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet és a Pécsi Tudományegyetem közös rendezvénye. A tudományos szervező bizottság tagjai Bali János, Nagy Zoltán, Pozsony Ferenc, Szávai Márton és Visy Zsolt.
A konferencia helyszíne Énlaka művelődési háza.
Előadásra az előadás címével és néhány mondatos kivonatával lehet jelentkezni a visy.zsolt@pte.hu címen. A jelentkezési határidő 2025. április 30.
A konferencia idejére (szeptember 18-20.) a szervezők ingyenes szállást és ellátást biztosítanak a Dancs Vendégháznál az előadóknak, akik a következő címre adhatják le megrendelésüket: alpardancs@gmail.com
A gyors megjelentetés érdekében az előadások mellékelt formai követelmények szerint elkészített anyagának leadási határideje 2025. szeptember 30.
A korábbi Énlaka konferenciák tanulmánykötetei megjelentek:
- 2007: Tanulmányok Énlaka történetéről és kultúrájáról
- 2009: Mesterségek a székely közösségekben
- 2011: Tanulmányok a székelység középkori és fejedelemség kori történelméből
- 2013: Székely gazdálkodás régen és most
- 2015: Székely népzene és néptánc
- 2017: Székely népi és iskolai színjátszás
- 2019: Hagyomány, változatosság és változás a székely nyelvjárásban
- 2021: Székelyföldi népszokások a változó időben
- 2023: Székelyföldi műemlékvédelem