Az EME Orvos- és Gyógyszerésztudományi Szakosztálya Kovásznán szervezi a 33. Tudományos Ülésszakát

Az erdélyi magyar tudományosság egyik legfontosabb fóruma, az 1859-ben gróf Mikó Imre által alapított EME, gazdag, ám történelmi kényszerek által gyakran viszontagságos múltra tekint vissza. A tudományos kutatás kezdettől fogva összekapcsolódott az eredmények saját kiadványokban való közlésével, s e szellemiségben az Orvostudományi Szakosztály 1906-ban önállóvá vált. Bár 1950-ben a kommunista diktatúra betiltotta az Egyesület működését, az erdélyi magyarság tudományos és művelődési igényeit kiszolgáló, közel százéves hagyományt nem lehetett megszüntetni: a közösség tovább élt az egykori tagok munkásságában. Erre alapozva, 1990-ben újraindulhatott a szervezet, s az Orvostudományi Szakosztály – a marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem magyar nyelvű képzésének köszönhetően – az EME legnépesebb és legdinamikusabb szakosztályává vált.

A Szakosztály kiemelkedő szerepet vállalt a magyar orvos- és gyógyszerészképzés háttérintézményeként: évtizedeken át segítette és fenntartotta az ellehetetlenített magyar nyelvű szakképzést, miközben ösztönözte az aktív romániai orvos- és gyógyszerésztársadalmat a tudományos közreműködésre, és támogatta a fiatal szakemberek szakmai fejlődését.

A szakosztály tudományos-szakmai tevékenységének csúcspontját az évente megrendezett tudományos vándorgyűlések jelentik, amelyeket Erdély magyarlakta városaiban tartanak. Ezek a konferenciák lehetőséget biztosítanak az orvosi, fogorvosi és gyógyszerészeti tudományok legfrissebb eredményeinek megismerésére, különös tekintettel azok gyakorlati alkalmazására. A tudományos ülésszak keretében továbbképző és plenáris előadások, valamint szabadon választott tudományos prezentációk hangzanak el, amelyeket hazai és külföldi egyetemek elismert professzorai tartanak.

A 2023-ban Marosvásárhelyen megrendezett tudományos ülésszakon 393 résztvevő volt jelen, 17 szekcióban összesen 105 dolgozatot mutattak be. A plenáris és továbbképző előadások mellett öt műhelymunka és egy kerekasztal-beszélgetés is színesítette a programot. A bemutatott tanulmányok kivonatai az EME szakfolyóiratában, az Orvostudományi Értesítőben jelennek meg.


A 2025-ös kovásznai konferenciára február 21-ig lehet összefoglalót beküldeni, valamint eddig érvényes a kedvezményes jelentkezés is. A szervezők ezt követően véglegesítik a programot. Az utóbbi években a Kolozsvári Akadémiai Bizottság a konferencia társszervezőjeként vesz részt az eseményen, amelyet a romániai orvos-, fogorvos- és gyógyszerészkollégiumok akkreditálnak. Ez különösen fontos, hiszen az egészségügyi szakemberek számára a továbbképző tanfolyamokon való részvétel elengedhetetlen szakmai engedélyük megújításához.

A rendezvény nemcsak szakmai fórumként, hanem találkozási pontként is szolgál: lehetőséget nyújt a különböző szakterületek, generációk és régiók képviselőinek eszmecseréjére, együttműködésére. Egyaránt alkalmat teremt új szakmai kapcsolatok kiépítésére és a meglévők ápolására.

Az EME Orvos- és Gyógyszerésztudományi Szakosztálya legutóbb 2017 áprilisában tartotta tudományos ülésszakát Kovászna megyében, Kovásznán. Akkor a XXVII. Tudományos Ülésszakon több mint négyszáz orvos vett részt.

A 2025-ös esemény ismét kiemelkedő szakmai fórumot és közösségi élményt ígér mindazok számára, akik elkötelezettek a tudományos kutatás, az egészségügyi oktatás és a szakmai együttműködés iránt.