Tóték a Kárpát-medencében

A Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy és a Tamási Áron Színház a Magyar Kultúra Napján és Örkény István születésének 110. évfordulója apropóján kültéri kiállítást mutatott be Tóték a Székelyföldön címmel. Ennek az anyagnak a bővített változatát tekinthetik meg az érdeklődők a SepsiBook Irodalmi Fesztivál ideje alatt a Sepsi Aréna teraszán. A kiállítást Szebeni Zsuzsa, a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet vezetője nyitja meg 2022. május 26-án, csütörtökön 16:30-kor, és május 26–29 között lesz megtekinthető.

„Milyen varázslók ezek – a színészek és a rendező? És milyen varázslat ez – a színészek, a rendező és a közönség együtt? A halkuló moraj a nézőtéren, a szétnyíló függöny susogása, a díszlet, és aztán az első szó, mely elhangzik a fényszórók kereszttüzében, és elmond valamit, amit én írtam ugyan, de most mégis másként hangzik, többnek, jobbnak, igazabbnak? És ami szomorú volt, most mitől szomorúbb? És ami mulatságos, most mitől nevettetőbb? És mi az, ami föllebegteti és egyszerre sokszínűvé és sokértelművé teszi, ami a papíron csak mondat volt, szó és betű?” – írja Örkény István a Marosvásárhelyi Állami Magyar Színház műsorfüzetében.

A kétnyelvű kültéri kiállítás, az Örkény Tóték előadások székelyföldi és magyarországi bemutatóinak világába enged betekintést, hogy felidézze azokat az emlékezetes pillanatokat, amikor éppen Örkény István szemüvegén keresztül nézhettük a világot.

„Ha jól meggondolom, ez az első színdarabom. Ezt azért kellett jól meggondolnom, mert egyszer már írtam egyet, de azt nem mutatták be. No már most: milyen színdarab az, amit nem mutatnak be? Lehet, hogy rossz. De lehet jó, sőt nagyon jó, sőt remekmű. Mégis, amíg el nem játsszák, nem színdarab. A színdarab úgy lesz azzá, ami, hogy színre kerül. Ettől valahogy beteljesül, átlényegül, megnemesül. Jobb lesz, mint a papíron volt.”

Szembetűnő hasonlóságok és különbségek láthatók, feledhetetlen alakítások, várt és nem várt teljesítmények. Egytől-egyig gondosan, kreatívan felépített inspiratív terek, plakátok színpadképek születtek a mű nyomán. Nem volt könnyű a válogatás, hiszen az egész Kárpát-medencében Örkény aktualitása rendkívüli előadásokat szült. Így folyamatosan szűkíteni kellett a teret, amelynek bemutatására törekedtek, de nem volt hiábavaló a törekvés, a szélesebb gyűjtés, hiszen az anyag gazdagsága és bősége azonnal felvetette az igényt, hogy tavasszal egy szélesebb panorámával mutassák be az örkényi univerzumot.

A szervezők hálásan köszönik az erdélyi és magyarországi színházi és muzeális intézményeknek az együttműködést, az önzetlen segítséget, amelyet nyújtottak. A Tamási Áron Színház számos munkatársának a filológiai munkát, valamint Szebeni-Szabó Róbert fotográfusnak a szerkesztést és a grafikai kivitelezést.

 

Új hozzászólás