Történetének legsokszínűbb zenei felhozatalával zajlott le Mérában a Világzenei Csűrfesztivál

Kultúrák találkozása, fergeteges koncertek, kalotaszegi ízek, családi programok, hajnalig tartó tánc és baráti beszélgetések jelentették a fesztivál hetedik kiadását. Afrikai, török, spanyol, oláh-cigány, amerikai és jiddis zenére is táncolhatott a Mérába kilátogató fesztiválközönség.

Csütörtökön az angliai Yekduy Band nyitotta a koncertek sorát, amit a Judelman’s Klezmer Kompanye jiddis zenekar követett. Az estét a magyaroszági világzenei szcéna jólismert zenekara, a Besh o droM koncertje zárta.

 

Pénteken a fesztivál hagyományának megfelelően a néptáncra és népzenére került a hangsúly a csűrszínpadon. Az idei népzenei program kiemelt fókuszában a gyerekek voltak: Paár Julcsi és a Fitos Dezső társulat gyerekelőadását a Gyermek Néptáncosok Országos Szólótánc Fesztiválján díjazott produkciók gálája követte. A legfiatalabb táncosok tehetsége és alázata elvarázsolta a mérai közönséget. Az Erdőfű zenekar és barátai a Kalotaszeg Legénytársulattal kiegészülve a helyi zenei hagyományok előtt tisztelegtek koncertjükkel.

A szombati nap az Uljana Quartett érzékeny, lírai koncertjével indult a színpadon, amit a török-magyar Nasip Kismet pszichedelikus folk zenéje követett. Az est fénypontja a ghánai Alostmen zenekar koncertje volt, amely Mérában még sosem hallott lüktető dallamokkal és törzsi ritmusokkal kápráztatta el a közönséget.

Vasárnap ismét igazi világzenei utazáson vehettek részt a Szarka-telek látogatói: az Interstate Express country-zenéje amerikai tájakra kalauzolt, míg a magyarországi Romengo autentikus oláh-cigány zenéjével perdítette táncra a közönséget. A fesztivál méltó zárásaként a Barcelona Gipsy balKan Orchestra lépett színpadra, robbanásszerű energiájával téve igazán emlékezetessé a fesztiválélményt.

A Gyermek Néptáncosok XV. Országos Szólótánc Fesztiváljának díjazott táncosai

 

A fesztivál színfoltja volt Bruce Dale, a National Geographic fotósának jelenléte, aki az 1969-ben Mérában és a környéken készült fotóit hozta el a Szarka-telekbe. A kiállítás mellett életút-beszélgetésre is sor került a fotográfussal, valamint egy filmvetítés kapcsán is beszélgethettek vele az érdeklődők.

A szervezők egész napos programot kínáltak a Mérába látogatóknak: idén újra volt koncert a templomban, a Bivalymúzeum udvarán kalotaszegi ízeket lehetett kóstolni, míg a családok és gyerekek számára izgalmas foglalkozásokat kínált a Csűrfia.

A koncerteket hajnalig tartó táncházak követték a csűrben, ahol a házigazda Ördöngös Zenekar, illetve a kalotaszegi zenészek melett a Tokos Zenekar, valamint a Szászcsávási zenekar is húzta a talpalávalót. A csűr melletti sátorban pedig Electroclown elektronikus- és világzenei DJ-szettjére bulizhattak a fesztiválozók.

A Méra Csűrfesztivál célja, hogy megőrizze családias hangulatát és emberléptékűségét, hiszen a fesztivál varázsát épp az adja, hogy a résztvevők négy nap után már régi ismerőssökként üdvözlik egymást a Szarka-telekben.

Bethlendi András és Varga Zoltán-László főszervezők közlése szerint az idei fesztiválon összesen 3200 felnőtt néző vett részt, valamint megközelítőleg 700 gyerek.

Barcelona Gipsy balKan Orchestra

 

PARTNEREK

A fesztivál kiemelt partnere Kisbács Község Polgármesteri Hivatala.

A program kiemelt szakmai partnerei a Hagyományok Háza, az Erdélyi Hagyományok Háza, a Fonó Budai Zeneház és a MOST - The Bridge for Balkan Music projekt. A programok intézményes támogatói a Nemzeti Kulturális Alap (NKA), a Bethlen Gábor Alap, a Magyar Turisztikai Ügynökség, a magyarországi Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI), a Csoóri Sándor Alap, a Communitas Alapítvány és a Magyar Fesztivál Szövetség.

Fotók: Bethlendi Tamás, Kőmíves István, Sándor Lóránd, Bethlendi Sarolta

 

Új hozzászólás