A. P. Csehov novellái és kisregényei alapján Barabás Olga írta és rendezte a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház legújabb előadását, melynek központi témája a barátság. Megírásához valójában az adta az ihletet, hogy a rendező egy Csehov monográfiát lapozgatva meglátott egy fényképet, ahol az író két hölgyrajongójával fotózkodott. A Mikor lesz nyár? című produkciót a színház Kamaratermében játssza a társulat, a bemutató előadásokra április 11- és 12-én, pénteken és szombaton este 7 órától kerül sor.
A történet főszereplői Mása és Tánya, akik mindketten rajonganak Csehov művészetéért. Mása kisbirtokos, vidéken él, Tánya pedig színésznő, de útját nemcsak sikerek övezik. Másának annyira tetszik a Sirályban Mását alakító színésznő játéka, hogy előadás után, a színház előtt ír egy levelet neki, Tánya pedig válaszol erre a levélre. Levelezésükből, mely hét és fél évig, 1896 októberétől, a Sirály pétervári bemutatójától Csehov halála évéig tart, egy sajátos barátság bontakozik ki. A visszatérő téma természetesen az író, Antosa, iránti rajongásuk, de számos problémát, gondolatot megosztanak egymással életükről, helyzetükről. Megfogadják, hogy találkoznak és megkeresik Anton Pavlovicsot. Addig is élik hétköznapjaikat, azt az életet, ami adatik. Ezek az élettörténetek, az ezeket átszövő érzések, vágyak, indulatok pedig mindannyiunk számára ismerős helyzetek, állapotok, viszonyok szövevénye, amelyeknek őszinteségében, sajátos tisztaságában rejlik igazi erejük, igazságuk.
„Vannak pillanatok, amelyeket nem lehet szavakkal elmesélni, csak átérezni, amilyen például a szégyenérzet, és ezek megjelenítésére tökéletesen alkalmas a színház. Csehov maga is azt vallotta, hogy olyan darabot kell írni, amiben az emberek nem azért jönnek-mennek, beszélgetnek vagy kártyáznak, mert az író így akarja, hanem mert ilyen az élet. Arra törekedtünk tehát, hogy valóban megtörténjen a színpadon mindaz, amiről mesélni szeretnénk, és ezáltal megpróbáljunk igazi közösséget kialakítani a közönséggel. Ez maximális kihívás az alkotók számára, de úgy érzem, így érdemes mesélni, kommunikálni. Azt reméljük, a nézők partnerek lesznek ebben a kalandban” – vallotta a rendező az előadásról.
Barabás Olga marosvásárhelyi rendező, 1994-2001 között a sepsiszentgyörgyi társulat tagja volt. A Tamási Áron Színházban bemutatott fontosabb előadások, amelyek a nevéhez kötődnek: A hazug (1994), Scapin furfangjai (1995), Háztűznéző (1996), Chaucer úr meséi (1996), Don Juan (1997), Hamupipőke (1998), Peer Gynt (1999), Partok, szirtek, hullámok (2003), George és Lennie (2007). Az alkotócsapat további tagjai: Kovács Károly színész, zeneszerző, számos előadás és film szereplője, alkotója; Bartha József díszlettervező, a szentgyörgyi társulat visszatérő munkatársa, valamint Nagy Fanny fiatal jelmeztervező. Az előadásban fellépnek: Szalma Hajnalka, Korodi Janka, Márton Lóránt-László, Varsányi Szabolcs, Kónya-Ütő Bence, Szakács László, Erdei Gábor, Kolcsár József és Derzsi Dezső.