Sepsiszentgyörgyön jön létre Erdély legújabb városi fesztiválja, a Tabakó, a régi dohánygyár újrapozicionálásának egyik fontos elemeként. A dohánygyár a Tabak Fórum által elindított ötletbörze és közösségi igényfelmérés alapján a szentgyörgyiek programjavaslataival lesz megtöltve, évente egyszer pedig a helyszín és Sepsiszentgyörgy népszerűsítése érdekében nagyméretű fesztivált is szerveznek itt.
A rendezvény három szintre, a gyári munkát idéző három műszakra van felosztva. A nappali első műszak a Mathias Corvinus Collegium (MCC) szervezésében jön létre, szakmai előadásokról, sportolókról, digitális újításokról, elismert nemzetközi és magyar előadókról szól. Központi eleme egy sétány, ahonnan nyílnak majd az előadótermek kapui, illetve vásárok, művészeti workshopok, utcazene, kávézók, chill zone-ok, gyerekprogramok és egyéb érdekességek is helyet kapnak. „Globális kihívásokra, versenyre keressük a jó helyi válaszokat, illetve azokat a lokális erősségeinket, amelyek versenyképessé tudnak tenni úgy, hogy ennek a folyamatnak része marad mindaz az érték, hagyomány, amit a szűkebb vagy tágabb régiónk adott. Erdélyben több mint 1600 diák vesz részt az MCC programjaiban: közülük sokan itthon képzelik el a jövőjüket. Nem csak a nagyvilágot akarjuk megmutatni nekik, hanem a nagyvilág értékeit a lokális értékekkel kötjük össze. Ettől lesz értékesebb, ettől lesz igazán helyi a Tabakó. Székelyföldön jelen lenni ugyanakkor egy sajátos helyzetet is teremt: míg egyetemi programjaink Kolozsváron vannak, a szervezet célja egyértelműen az is, hogy a diákok számára a szülőföldjükön is legyen minőségi oktatás, program, szellemi pezsgés, hiszen a diákok egy része ide fog hazatérni. Emiatt az MCC a Tabakót egyfajta évindító fesztiváljaként értelmezi. - részletezte az esemény tematikáját Talpas Botond, az MCC Erdélyi tevékenységéért felelős igazgatója.
A második műszak a koncertekről szól: délután és este a magyarországi és erdélyi zenekarok koncerttere lesz. Olyan előadók lépnek fel a dohánygyári színpadon, mint a Punnany Massif, Follow the Flow, Carson Coma, Anna and the Barbies, Azahriah, Margaret Island, ByeAlex és a Slepp, Irie Maffia, vagy éppen a BSW. „A szentgyörgyi fiataloknak szervezünk egy olyan fesztivált, amely nagybetűkkel kerül be minden évben a naptárba a Szent György Napokhoz hasonlóan. Az ifjúsági konzultáció során és a Tabak Fórum eredményeként is megfogalmazódott az igény egy fesztiválra az egykori dohánygyár területén. Sepsiszentgyörgyön akkor is szerveztek rendezvényeket, városnapokat, amikor máshol még egyáltalán nem, és így lett hagyomány a Szent György Napok, így szeretnénk a Tabakóból is hagyományt teremteni. Az a cél, hogy a városvezetés kapcsolatban maradjon a fiatal generációval, ezért nem csak nekik szóló programokat szervezünk, hanem hangsúlyosan bevonjuk őket a szervezésbe. Ezáltal sajátjuknak érezhetik a Tabakót, sajátjuknak érezhetik a várost, és ez lehet, hogy számítani fog akkor, amikor majd jövőjükről döntenek. Manapság az online világban egyáltalán nem elképzelhetetlen az, hogy valaki egy külföldi cégnek dolgozik, de közben itthon, Sepsiszentgyörgyön Carson Comat hallgat a Tabakó Fesztiválon.” - részletezte Vargha Fruzsina, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere, a rendezvény ötletgazdája és főszervezője. „Továbbá, fontosnak tartottuk azt is, hogy a magyarországi zenekarok mellett helyet adjunk a fiatal, erdélyi zenekaroknak is, akik megmutathatják magukat itthon a nagyközönségnek. A most bejelentett fellépők mellett helyet kapnak majd a helyiek is.” - tette hozzá az alpolgármester. A második műszak alatt a sétány is átalakul, az addigi, programokkal telített helyszín egy óriási borutcává válik, ahol a fesztiválozók ismerőseik, barátaik körében megihatnak egy pohár finom erdélyi bort, illetve a koncertekbe is belehallgatnak.
A harmadik műszak a hab a tortán a fiatalok számára: két, éjszakai zenei helyszínt kínál a Tabakó, ahol DJ-k és különböző rétegzenék biztosítják a hangulatot. A sétány tele lesz az éjszakai élet meghatározó elemeivel: bulik, kocsmák, borozók határozzák meg a hangulatot. Emellett a gyárépületben egy reggelig tartó zenei helyszín lesz kialakítva. A zenei programokért és a rendezvény technikai részleteiért a VIBE Fesztivál csapata felel. „Szívesen csatlakoztunk a Tabakó szervezéséhez, mert a VIBE rendkívül fontosnak tartja, hogy Erdély-szerte minőségi rendezvényeket szervezzenek. A szentgyörgyi magyar fiatalok közösséget tudnak alkotni, és erre jó lehetőség egy fesztivál: olyanokat is megszólít, akik addig nem vettek részt a közösségi programok szervezésében, alakításában. A VIBE-nak ebben rendkívül nagy tapasztalata van Marosvásárhelyen. A rendezvény feladata pedig bevonni ezeket a fiatalokat, hogy ezáltal kötődjenek a városukhoz és egy közösségi élményt alakítson ki számukra. Ők akkor fognak itthon maradni, ha ők is magukénak érzik ezt a közösséget, ezt a várost. Nincs időnk ezen sokat gondolkodni, már tizenéves koruktól a közösség részeivé kell váljanak.” - mondta Rés Konrád Gergely, a VIBE fesztiváligazgatója.
A Sepsi Tabakó Fesztivált szeptember 1. és 3. között szervezik Sepsiszentgyörgyön, az egykori dohánygyár területén.
A rendezvény Sepsiszentgyörgy Önkormányzatának, a Kónya Ádám Művelődési Háznak és a Mathias Corvinus Collegium társszervezésében jön létre.