Irodalmi találkozások: fiatal irodalom – fiatal pedagógusok címmel szervezett a Bálint Tibor Baráti Társaság székelyudvarhelyi rendezvényt a tehetséggondozás és az irodalmi kommunikáció jegyében. Alternatív irodalomóra és könyvbemutató céljából a Gondűző étterem és szálloda konferenciatermét választottuk a rendezvény színhelyéül. A program megszervezésekor nem volt gondoltuk volna, hogy az udvarhelyi, országos szintű Hargita Rali miatt a város élete ezen a napon is igencsak zajos – szálláshelyei is foglaltak lesznek. És hogy a más településen lakó mesterképzős hallgató az autóverseny miatti útlezárások következtében este későn indulhatnak csak haza...
A Bálint Tibor Baráti Társaság nemcsak Bálint Tibor, a jeles prózaíró műveinek jobb megismertetésére törekszik, bár ez egyik fő célja, hanem az olvasás, az irodalomértés, az írói tehetségek támogatására is. Tudjuk, az világjárvány miatt az internetre szorított oktatás és irodalom-népszerűsítő beszélgetések után 2022 tavaszán nemcsak mi kerestük a valóságos találkozások, az élményszerű valóságos irodalmi események alkalmait!
A BBTE Pszichológia- és Neveléstudományi Kara Alkalmazott Didaktika Intézete székelyudvarhelyi (kihelyezett) tagozatának mesterképzője Hatékony tanulási stratégiák címmel működik. Hallgatói többnyire Hargita, Maros, Kovászna megyei tanítónők, óvónők, fejlesztő pedagógusok. A másodévesek dramoletteket írtak és adtak elő Bálint Tibor prózai munkái alapján 2022 márciusában a székelyudvarhelyi csillagvizsgáló közelében – „szabadtéren”, a diákság javaslatára. A Székelyudvarhelyi Polgármesteri hivatal tervei szerint ez az iskola másként tevékenységre is lehetőséget biztosító terület lesz...
Az elsőéves mesterképzős hallgatók könyvtárlátogatáson, Dunkler Róbert színművésszel, Dávid Gyula irodalomtörténész szerkesztővel való beszélgetésen vettek részt, április 29-én pedig újabb rendhagyó irodalomórán a Bevezetés a kreatív írásba tantárgy keretében. Az óra meghívottja és tényleges irányítója ez alkalommal Mărcuțiu-Rácz Dóra költő és író, szerkesztő volt, a kolozsvári Helikon című irodalmi lap belső munkatársa, máris több irodalmi díj birtokosa. Filológiai tanulmányokat végzett.
Az áprilisi rendezvény előkészítése két szinten zajlott: egyrészt egy, az idén megjelent Helikon-közleményről kellett a hallgatóknak írásban véleményt alkotniuk (mindenki más szövegről írt); másrészt megkapták a meghívott Már minden nő hazament című könyvének szövegét, hogy legyenek előzetes ismereteik a fiatal költő képalkotásáról, ritmuskezeléséről, hangvételéről. Egyik verset a meghívott megérkezése előtt meg is tárgyalta csoport. Az évfolyam viszonylag nagy létszámú, a 40 diák azonban jól elfért a Gondűző szálloda emeletén erre a délutánra kibérelt konferenciateremben, amely most alternatív tanteremként szolgált.
A meghívott bemutatása után a program felelőse átadta a szót a költőnek. A bevezető beszélgetés után tértek rá a kreatív kísérletre: egy Tóth Krisztina-verssor folytatásával születtek helyben a rövid irodalmi alkotások, amelyeket aztán meg is beszéltek.
Este a találkozó ugyanazon a színhelyenfolytatódott szélesebb közönség bevonásával. A szerző itt bemutatott, Már minden nő hazament című, az Erdélyi Híradó Kiadó és a Fiatal Irók Szövetsége kiadásában 2020-ban Kolozsváron megjelent verseskötete a Hervai könyvek sorozat második darabja. A kérdezés feladatát Hajdó Noémi vállalta, aki az Orbán Balázs Általános Iskola magyartanára és a kolozsvári Hungarológia Doktoriskola első éves hallgatója egyszersmind. Többféle képzése mellett a BBTE székelyudvarhelyi mesterképzőjének diplomáját is megszerezte. Érdemben faggatta a költőnőt pályája alakulásáról, a mai irodalomhoz való viszonyulásáról, kérdései a szerző indulásával, irodalmi témavilágával, közönségtapasztalataival álltak kapcsolatban. A rendezvényen résztvevők érdeklődtek az esemény és a meghívott könyve iránt is. A Mesterképzős Kreatív Műhely sikeresnek bizonyult, reméljük a folytatását.
A fiatal szerzővel való találkozás az egyetemi hallgatóság irodalomkedvelésének növeléséhez is hozzájárulhat, a szerkesztői munkakör ismertetése révén egy magyar nyelvű, hazai irodalmi lap is népszerűbbé válhat az olvasók körében Székelyudvarhelyen, de távolabb is.
Mindkét rendezvény-elemet dedikálás zárta. A program megszervezését mint fő támogató az RMDSZ-Communitas tette lehetővé, köszönet érte.