Fennállásának 18. évfordulóját ünnepli idén a dévai Renaissance Zene- és táncegyüttes. A működési hátterét biztosító Dél-Erdélyért Kulturális Társaság 2007-ben alakult, azzal a céllal, hogy aktív részt vállaljon a térség épített, kulturális örökségének felélesztésében. Hunyad megye rendkívül gazdag történelmi, épített öröksége (középkori várak, templomok, 18–19. századi kastélyok, udvarházak) a kommunizmus évtizedeiben nagymértékben elsorvadt. A 2000-es években beinduló műemlék-helyreállítások, illetve a restitúciós folyamat valamicskét javított ugyan a helyzeten, de a hajdan pompázó épületek nem igazán találták meg modern kori rendeltetésüket. A Dél-Erdélyért Kulturális Társaság (DEKT) ebben kívánt szerepet vállalni. Mivel anyagi háttér nélkül, csupán elköteleződésből, tenni akarásból gazdálkodva kellett elindulniuk, a három alapító, Gáspár-Barra János, Gáspár-Barra Réka és Varga Csaba a műemlék épületekhez illő előadások szervezését látták célszerűnek, amelyek egyrészt e rég elfeledett helyszínekre vonzzák a kultúra kedvelőit, másrészt az események híradása révén széles körben felhívják a figyelmet egy-egy műemlék épület történelmi, kulturális értékére, annak valós történetére, a benne rejlő lehetőségekre. Hogy e rendezvények szervezése minél kisebb mértékben függjön az anyagiaktól, úgy döntöttek, saját együttest alapítanak, amely a középkori, reneszánsz és barokk épületek jellegéhez illeszkedő, azok történetét, hangulatát felelevenítő előadásokat képes bemutatni. És ezzel az együttessel járják a várakat, kastélyokat, udvarházakat. Így verbuválódott a baráti társaságukból előbb egy zeneegyüttes, utána pedig a táncegyüttes – különböző szakmákban dolgozó fiatalokból, fiatal párokból állt össze a csapat, az évek folyamán a gyerekeik is belenőttek az együttesbe.
A Dél-Erdélyért Kulturális Társaság 2007 szeptemberében szervezte meg az első Hunyad megyei Reneszánsz Kastélyfesztivált, melynek keretében a piski Ócskay-kastélyban, a marosillyei Bethlen-bástyában, illetve a vajdahunyadi várban szerveztek reneszánsz koncerteket és táncbemutatót. Ez alkalommal lépett fel először a dévai Renaissance Zene- és táncegyüttes is. Műsorukban 16–17. századi olasz és francia táncokat mutattak be, melyet a kolozsvári Amarillys Együttes egykori táncosa, Demeter Tünde tanított az együttes tagjainak.
A következő években hagyománnyá lett a Reneszánsz Kastélyfesztivál a térségben, és a fesztivál helyszínei évről évre újabb műemlék épülettel bővültek: a marosnémeti Gyulay-kastély, a dévai Bethlen-kastély, a torockói Thoroczkay–Rudnyánszky-kastély, a gyulafehérvári székesegyház, az algyógyi református templom, a szászvárosi vártemplom stb., és ezzel együtt bővült a Renaissance együttes repertoárja is.

2010-ben a kolozsvári Amaryllis Együttesben táncoló Szabó Anikó vállalta el a dévai csapat táncoktatását. Az első találkozóból hosszú életű barátság született. Anikó teljesen önzetlenül adta át tudását. Rendkívüli türelemmel és hozzáértéssel tanított mozgást, tartást, tánckultúrát. Így tudtak megszületni a helyi történelem ihlette ötletekből, és Anikó széles körű táncismeretéből a dévai Renaissance együttes történelmi táncjátékai, melyekben a térséghez kapcsolódó neves történelmi személyiségek (Bethlen Gábor, Károlyi Zsuzsanna, Széchy Mária, Bethlen István, Mátyás király, Hunyadi János) életének egy-egy mozzanatát vitték színre, korabeli (15–17. századi) táncokra épülő koreográfiával.
A Renaissance együttes egyre bővülő repertoárral a dél-erdélyi műemlék épületekben szervezett táncelőadások mellett számos középkori, reneszánsz témájú rendezvényen, városnapon vendégszerepelt: Nagyszebenben, Sepsiszentgyörgyön, Vargyason, Olaszteleken, Baróton, Kolozsváron, Nagykárolyban, Besztercén, Budapesten, Fogarason stb.
A táncosok ruhatára kezdetben a magyarországi reneszánsz táborok szervezőitől „örökölt” jelmezekből állt össze. Az első esztendők során sikerült némi nagymamai segítséggel pompás korabeli ruhákat varrniuk. Az együttes fennállásának 15. évfordulójára, dévai önkormányzati támogatással újult meg a ruhatáruk. Ekkor készültek el a 17. századi erdélyi főúri viseletet idéző táncos ruhák. 2021 és 2023 között, a nyár folyamán a Dél-Erdélyért Kulturális Társaság havi rendszerességgel szervezett reneszánsz napot a dévai polgármesteri hivatallal együtt Déva várában. A Vivat Castrum Deva megnevezés ugyan kívülről érkezett, de a reneszánsz nap az együttes javaslata alapján szerveződhetett, így egész napos történelmi táncbemutató volt a vár felújított tüzérségi teraszán, a turistáknak szervezett reneszánsz táncházzal fűszerezve. A rendezvény nagy sikernek örvendett.
A Renaissance együttes rendszeres partnere a Szent Ferenc Alapítvány által szervezett Szövetség Napjának is. Minden esztendőben aktívan van jelen a rendezvényen a marosillyei Veresbástya épületében, kertjében táncoktatást, s néha főzést, kürtőskalácssütést vállalva.
Reményt adó fejezet az együttes életében a gyermektánccsoport, mely eredetileg az együttest alkotó fiatal családok gyermekeiből, barátaikból verbuválódott. Az együttes dévai előadásai nyomán a 2010-es évek derekára széles körű érdeklődés mutatkozott a diákság körében a reneszánsz tánc iránt, úgyhogy Gáspár-Barra Réka vezetésével rendszeres táncoktatás indult a dévai Téglás Gábor Elméleti Líceumban, illetve a Szent Ferenc Alapítvány dévai házában. A 2019-es világjárvány beállta előtt már az iskola elemi tagozatának valamennyi évfolyama heti rendszerességű reneszánsz táncoktatáson vett részt, mintegy 80-100 gyermek. Külön ünnepi mozzanatai voltak ennek a tevékenységnek a rendszeresen megszervezett Mátyás Napok a dévai Téglás Gábor Elméleti Líceumban, amelybe az iskola teljes közösségét (néha szülőket is) sikerült bevonni. A pandémia után ez a tevékenység csak szűkebb keretek között tudott visszaépülni, de az iskolai táncoktatás évekig folytatódott, a gyermekek számos kedves előadásban mutatták be közönség előtt tánctudásukat. Jelenleg nem működik önálló gyermektánccsoport, de a táncegyüttesnek közel fele ma is diákokból áll.
A csapat szakmai fejlődését évekig Szabó Anikó és Szutor Péter rendszeres oktatói hétvégéi biztosították. Ezzel párhuzamosan Szabó Anikó arról is gondoskodott, hogy a csapat ifjú tagját, Gáspár-Barra Szilárdot a Csíkszeredai Régizene Fesztivál keretében szervezett kurzuson is oktassa. Szilárd a későbbiekben az Amarillys tagjaként is, illetve olaszországi mesterkurzuson is gyarapította tánctudását. Így az utóbbi években ő vette át a dévai Renaissance együttes szakmai fejlesztését.

Jelenleg a dévai Renaissance együttes 12 tagból áll: Daradics Annamária, Gáspár-Barra János, Gáspár-Barra Márton, Gáspár-Barra Réka, János Zsuzsanna, Junie Dávid, Junie Éva, Junie Robert, Kiss András, Kiss Dóra, Kiss Mónika, Varga Annamária. Amint a nevek is jelzik, többnyire családok kapcsolódtak be az együttesbe. A felnőtt csapattagok nagyrésze a kezdetektől részese ennek a kalandnak. Van köztük pedagógus, mérnök, újságíró, gyámhatósági szakreferens is. A sokrétű (munkahelyi, családi, közösségszervezői) elfoglaltságuk mellett heti egy alkalommal tartanak táncpróbát. Ezeken a hétfő esti alkalmakon immár tizennyolc éve mindenki igyekszik jelen lenni. Szabó Anikó ezt a közösségi összetartozást értékelte leginkább a csapatban. A dévai táncosok pedig az ő nagylelkűségét, tánctudását, emberi tartását. Kölcsönösen táplálkoztak egymás lelki javaiból. Ennek is köszönhető a dévai Renaissance együttes idei nagykorúsága. Az eredeti cél pedig, a műemlék épületek népszerűsítése, teljességében megvalósult. Hunyad megye épített, történelmi öröksége egyre szélesebb körben ismert mind a magyar, mind pedig a többségi lakosság körében. És ebben nagy szerepe van a Renaissance együttes tagjainak is. Köszönet mindenkinek, aki hozzájárult a tizennyolc esztendő megvalósításaihoz! És még további sokszor ennyit!