Milyen legyen egy barát?
Nagylelkű. megértő, odafigyelő, segítőkész, bölcs, jó humorú, legyen tudása, munkabírása, a viták elsimításához diplomáciai készsége, rendelkezzen – legyen megáldva – a „meghallgatás művészetével“.
Talán nekünk, csemadokosoknak volt ilyen barátunk. Aki természetesen barátja volt elsősorban földijeinek, harcostársainak, az erdélyieknek, de a kárpátaljaiaknak, a délvidékieknek és az ausztriai meg a csehországi magyaroknak is.Meg az Európa boldogabb felében és a nagy vizeken túl szórványban élőknek is.
Ő volt Kötő József.
Sokunknak, csemadokosoknak a Magyarok Világszövetsége, a Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága – Anyanyelvi Konferencia, az Illyés Közalapítvány, a magyar oktatási és kulturális tárca testületeiben volt szerencsénk együtt dolgozni vele.
Minden kisebbség helyzetébe képes volt beleképzelni, beleélni magát. Nem tudom hogyan, de nála mindig éreztük: az övéiért harcolt foggal-körömmel, ám sosem a mindent nekünk elv alapján, sosem a mások kárára cselekedett. Ezért hívtuk mindig szeretettel beszélgetésre, előadásra, tanácskozni, zsűrizni. S jött örömmel együttműködési szerződést kötni, előadást tartani, beülni a színjátszó fesztivál zsűrijébe. Megértő társ volt még az alapítványi bizottságok késhegyre menő vitáiban is. Egyik otthoni reá emlékező így fogalmazott:
„Gyakran a legközelebbi barátait is zavarba hozó szerénysége, szikrázó vitákban is megőrzött bölcs nyugalma, kompromisszumkészsége, önzetlen, és erőt sugárzó optimizmusa sok hívet szerzett neki, de az erdélyi és az összmagyar ügynek egyaránt. Az ő közelében azt is tapasztaltam, mennyire fontos a saját mindentudásunkba vetett csalárd hit helyett odafigyelni mások véleményére, türelemmel meghallgatni a tőlünk ellentétest is.”
Ezért hívtuk előadónak a Csemadok megalakulásának 65. évfordulója alkalmából rendezett tanácskozásunkra, Diószegre is.
Borozgatás, csendes beszélgetés közben, vagy a pulpitusról szólva mindig ott kötött ki, hogy a legfontosabb a közös gondolkodás, az értelmes vita, amely során közös válaszokat találhatunk közös gondjainkra. Lehet, ezt nem mondta ki, de tapasztalt, jó tanárként mindig ebbe az irányba igazította, terelgette a gondolatok, a beszéd fonalát, menetét. Felállva az asztaltól úgy érezte az ember: ez értelmesen eltöltött idő volt. Megnyilatkozásaiban sosem feledte megemlíteni, hogy mennyire becsüli azt, hogy a Csemadok minden időben talpon maradt, tette a dolgát. A vájt fülűek azonban kénytelenek voltak kihallani a figyelmeztetést is: a párbeszéd során az önvizsgálódásnak, a hogyan tovább megfogalmazásának is teret kell kapnia. Rámutatott szövetségünk legfőbb erejére: a Csemadoknak minden településen van bázisa, alapszervezete. Akkor ennek a mindennapokban, az önrendelkezés felé vezető úton vívott küzdelmekben is meg kell mutatkoznia, hiszen ez óriási erő az önvédelem területén. Az önkormányzatokra gyakorolt hatás a helyi kulturális autonómiához, az önrendelkezéshez vezethet, vagy inkább segítheti elő. Az önkormányzatok helyben a kulturális infrastruktúra megteremtői. Ha ezek a sejtek jól működnek, együttműködnek, összehangoltak, úgy megvalósulhat az önrendelkezés, de a ránk nehezedő nyomás megállítására elképzelhető és megvalósulhat a szellemi ellenállás is. „Attól a kortól kezdve, amikor önvédelmi harcot folytattunk identitásunk megőrzéséért, világossá vált: a kultúraművelés egyenlő a szellemi honvédelemmel” – juttatta eszünkbe a nagyon fontos gondolatot.
Gyakran panaszkodunk, anyagi, szellemi értelemben szűkül magyarságunk életlehetőségeit magába záró köre, mondta. Az önmaga által tett kijelentésre Venczel Józseffel válaszolt:
„A borúlátóknak azonban e vitathatatlan jelenségek ellenére sincs igaza, mert a kör csak addig szűkülhet, amíg a körbe zárt kisebbségi népközösség belső ellenállása a nyomásnak enged. Ha ez az engedékenység megszűnik, úgy az önvédelem cselekvő korszakába lépünk: minden területen, a gazdasági és szellemi élet térségein egyaránt megindul az ellenállás kiépítése, s ha nem is sikerül az elvesztett birtokokat, anyagi és szellemi kincseket visszaszerezni, bizonyára sikerül a további veszteségeket megakadályozni.”
S biztatásul még Kós Károlyt idézte: „Nem szabad elfelejtenünk, hogy mi nem az egységes magyarságból elszakasztott, egyszerű lélekszám vagyunk, de külön históriai egység ezer esztendő óta, saját külön erdélyi öntudattal, önálló kultúrával, önérzettel. Tudtunk számolni minden helyzettel, tudtunk kormányozni és talpra tudtunk állni nehéz vereségek után is.”
S itt azért álljunk meg egy szóra. Mert igaz ugyan, hogy Csemadok a Kárpát-medence legnépesebb tagsággal bíró kulturális, közművelődési-társadalmi szervezete, igaz, hogy évente több mint ötezer rendezvényt valósít meg, igaz az is, hogy a Felvidéki Magyar Közművelődési Egyesület (FEMKE) két évvel korábban alakult (1883), mint az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE, 1885), de a mindig is a magyar közigazgatási központhoz kötődő, azzal kapcsolatot kereső felvidéki, felföldi régiók, még Pozsony koronázó városi idejében sem tettek szert (mert nem is akartak?) históriai egységre.
Vajon a Trianon után többször szellemi iránytűit és gazdasági erejét veszített népesség az erdélyihez hasonló öntudat és önérzet hiányban képes lesz-e a mai nagyon bonyolult, a magyarságot lassan a családban is megosztó korban fennmaradni?
Nos ilyen, s ehhez hasonló gondokról beszélgettünk legutóbbi diószegi találkozásunkkor Kötő Józseffel mi, csemadokosok. Akkor megígérte, jön még. Most már fentről figyeli a mi nagyon bonyolult helyzetünket. Nem csak a Csemadokét, a közegét, a közösségét is, amelyben s amelyért dolgozni akarunk. Tudjuk ugyanis, hogy a Csemadok nem cél, csak eszköz.
Kötő József halálakor ezt a táviratot küldtük Kolozsvárra: „Megrendített bennünket Kötő Józsefnek, az EMKE volt elnökének, a Csemadok barátjának halála. Eszünkbe jutott, hogy a jeles közéleti személyiség 2014. március 5-én nálunk járt, együtt emlékeztünk a Csemadok megalakulásának 65. évfordulójára, s az ebből az alkalomból szervezett konferencián közösen kerestük kultúránk megmaradásának lehetőségeit, latolgattuk megmaradásunk esélyeit.
Kötő József temetése napján ismét Diószegen ülésezik a Csemadok Országos Tanácsa. Itt emlékezünk meg eltávozott Barátunkról, aki nemcsak az EMKE és a romániai, de a Kárpát-medencei magyarság kiemelkedő személyisége is volt.
Most, öt év múltán mint barátot kérjük: bonyolult korban élünk itt lenn, a Felvidéken. Hasson oda ott fenn, hogy akinek hatalmában áll, világosítsa fel az elméjét azoknak, akik még nem ismerték fel nálunk, hogy közös akarat és összefogás nélkül az az öntudat és önérzet nem alakulhat ki nálunk, amely az ő (szűkebb) pátriáját és népét jellemzi.”
(Elhangzott 2019. augusztus 16-án az EMKE Györkös Mányi Albert Emlékházban szervezett Kötő József 80 emlékkonferencián)