Pignitzky Gellért színművész újabb egyéni előadást mutat be a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházban, mely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült. A Determinált című produkció megpróbálja körüljárni, hogy milyen tényezők járulhattak hozzá a költő személyiségzavarának kialakulásához, hogy férfivá válása során milyen nehézségekkel kell megküzdenie egy olyan fiúnak, aki nem rendelkezik semmiféle érzelmi biztonsággal.
Pignitzky Gellért második egyéni produkcióját készíti a Tamási Áron Színházban a 2023-ban bemutatott Ágyban, párnák közt című Petőfi-műsora után. Bevallása szerint azért vonzza ez a műfaj, mert így célzottabban tud beszélni azokról a dolgokról, amelyek foglalkoztatják, és az ilyen jellegű előadások által közvetlenebb, intimebb kapcsolatot tud kialakítani a nézővel. Szerinte akkor válik igazán izgalmassá egy nagy személyiség megjelenítése a színpadon, ha az imázs mögött sikerül megtalálni az embert, mely ugyanúgy élt, örült és szenvedett, ahogy mi mindannyian. Ettől nem csorbul a róla alkotott kép, inkább csak árnyaltabbá válik, és talán sokkal szerethetőbb, inspirálóbb számunkra egy olyan személyiség, akit az iskolában tanult címszavakon vagy az ünnepnapok elcsépelt szólamain túl emberként is ismerünk.
„József Attilának abból a gondolatából indultam ki, és ahhoz tértem vissza újra és újra, hogy ha egy rablógyilkosnak azt mondom, te jó vagy, akkor ettől valóban jobbá válik, hisz a rosszaság, kegyetlenség, dac a külső ingerek hatására, szinte természetellenesen alakulnak ki az emberben. Általában a téves pedagógia, a bántó szavak közösítenek ki, tesznek tönkre embereket, hisz a szavakkal valóban ölni lehet. Ez József Attila és valamennyiünk életére igaz... József Attila édesapja alkoholizmusban szenvedett és korán elhagyta a családot, édesanyja depressziós volt, több szeretett személyt is elveszített gyermekkorában, állandóan szorongott és mérhetetlenül vágyott a szeretetre, de szinte senkivel sem tudott biztonságot jelentő kapcsolatot kialakítani. Ebből a végtelen magányból született meg a Szabad-ötletek jegyzéke, és olyan megrázó versek, mint a Ti jók vagytok mindannyian...” – vallotta az előadásról Pignitzky Gellért színművész.
Mint elmesélte, sok közös pont van az ő élete és a József Attiláé között. Szegeden született, de a gimnáziumot Esztergomban végezte, az ország másik végében, ahol ő is megtapasztalhatta a kirekesztettség érzését, sokszor pénzért mosogatott mások helyett, háromszázötven gyerekre. „Annyira hasonlónak éreztem a sorsom az övével, hogy a mosogatásból szerzett pénzből egy József Attila kötetet is vásároltam, mely azóta is velem van, fontos része az életemnek” – fogalmazott a színművész.
Bevallása szerint hetedikes kora óta minden tanévben legalább harminc verset kellett megtanulnia különböző költőktől az irodalom órák keretén belül, és ezáltal nagyon sok József Attila költeményt is megismert. A Szabad-ötletek jegyzékét olvasgatva rájött, hogy annak valamennyi mondatára, gondolatára rárímel egy-egy vers, aztán a költő tanulmányaiból is válogatva állította össze az előadás szövegkönyvét, mely kezdetben rendkívül hosszú volt, és sok-sok lemondás nyomán jutott el a végső változatig. Az előadást rendező nélkül, egyedül készítette Dobra Mária Magdolna (súgó) és Kónya-Ütő Bence (zenei munkatárs) segítségével.
A bemutató előadásokat április 5-én és 6-án, szombaton és vasárnap este 7 órától tartják a Cimborák Bábstúdióban. A mecénás közönség bejelentkezése után szabadon maradt helyekre jegyek válthatóak a sepsiszentgyörgyi Központi Jegyirodában, illetve a biletmaster.ro honlapon.