„Keresztet vetek a fődgyire!” – Húsvéti kiállítás

A Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy és a Civilis Egyesület szervezésében 2023. április 2-án, 12 órától nyitja meg Szebeni Zsuzsanna intézetvezető a húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódó fotókiállítást a Sepsiszentgyörgyi Unitárius Egyházközség konferenciatermében. A bemutatott képek Csíkszentmihályi Márton, Dusa Gábor, Fehér Vilmos, Nagy Botond, Gombosi Beatrix hivatásos magyarországi fotósok alkotásai. A virágvasárnap nyíló tárlat célja az ünnepekhez kapcsolódó hagyományaink szélesebbkörű megismerése mellett, hogy segítsen ráhangolódni lélekben az ünnepre. A tárlat két hétig, április 16-ig tekinthető meg.

A tojásírás leginkább Közép-Kelet Európában elterjedt technika, és ez tekinthető a legnépszerűbbnek a 19-20. században a Kárpát-medencében is, a berzselés, karcolás, patkolás, drótozás, szalmarátétes díszítések mellett. A „tojásírás bölcsőjeként” emlegetett Gyimesek a kiemelt témája a fotókiállításnak. Az itt fellelhető tojásminták páratlan gazdagsága rendkívüli változatosságot mutat, és kultúránk archaikus rétegére világít rá. A legtöbb minta az osztókörök megrajzolásával kezdődik, ahogy a gyimesi asszonyok mondják: „Keresztet vetek a fődgyire!”  Tankó Anna gyimesközéploki származású tojásíró asszony így fogalmazott a vízszintes és függőleges osztókörök metszéspontjára mutatva: „Itt lépik be Isten az ember életébe…”Az alkotó hagyományokon alapuló, egyedi tervezésű és színállású mintái is megjelennek a fotókon. A különböző növényi festékek használata a tojáshéjon különösen izgalmas terület. Sok-sok kísérletezés eredménye az itt bemutatott gazdag színpaletta. Egy különleges, szórványos adatokból ismert gyimesi csángó folklór hagyomány kutatási fázisai is megjelennek a kiállításon: Az összeszáradt, főtt tojásbelső megmunkálása, a „borostyánná” kövült fehérjéből szerelmi ajándék, jegygyűrű és egyéb ékszerek készítése. A falakon húsvéti rítusokat bemutató fotók is megjelennek, úgy mint például a csíkszentkirályi locsolkodás és az oltszakadáti kakaslövés.

Jókainé Gombosi Beatrix népi iparművész húsvéti írott tojásai

Jókainé Gombosi Beatrix a Pest vármegyei Tahitótfaluban él, közel két évtizede vesz részt a népművészeti mozgalom életében. Etnográfus és művészettörténész, a népművészet iránti elköteleződését erősítette a gyakorlati kézművesség. Rabul ejtette a díszítőmotívumok gazdagsága, az archaikus szimbólumok mélysége. Az alkotás és kutatás egysége jelenti számára a teljességet, amelyhez sürgető belső igényként társult a tudás átadásának vágya is. Elsőként a tojásírás területén szerzett érdemeket, népi iparművész és a Népművészet Ifjú Mestere címet. Ma már zsűritagként vesz részt a népi iparművészeti tárgyak minősítésében, külső munkatársként a Hagyományok Háza szakoktatója.

 

Szervezők: Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy, Civilis Egyesület, Sepsiszentgyörgyi Unitárius Egyházközség

A szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak!

 

 

Új hozzászólás