30. születésnapját ünnepli a budapesti Osonó Színházműhely

Előadással, műhelyfoglalkozással, illetve az egykori és jelenlegi osonósok találkozójával ünnepli 30. születésnapját az Osonó Színházműhely.

A társulatnak az 1993. február 3-i alapítása óta 187 tagja volt, és az évek során összesen 23 előadást mutattak be, amelyből hat koprodukcióként készült el thaiföldi, marokkói, budapesti, olaszországi és sepsiszentgyörgyi színházakkal.

Az önfenntartó színházműhely az előadások játszásán túl, ezernél több oktatási és szociális projektet szervezett fiataloknak és felnőtteknek. A 30 év alatt összesen 1523 előadást tartott a társulat, amelyből 1180-at az elmúlt tíz évben, független színházként három kontinens 28 országának 322 településén. Az Osonó Színházműhely projektjeit és előadásait eddig 54 hazai és nemzetközi díjjal ismerték el. A 30 éves az Osonó születésnapi program részeként, február 2-án 19 órakor láthatják a nézők a Nem vagyok, csak mások látnak című, József Attila szövegeiből létrehozott előadást a B29 Közösségi térben. Ugyanott, február 4-én 18 órakor kerül sor egy önismereti és színházi műhelyfoglalkozásra. Mindkét esemény ingyenes, de regisztrációhoz kötött, amelyet a szervezes@osono.ro e-mail címen lehet megtenni.

Az egykori és jelenlegi osonósok találkozóját szintén Budapesten tartják a társulat születésnapján, február 3-án. Ebben az évben az Osonó legfontosabb célja között szerepel azoknak az eszközöknek a továbbgondolása, amelyek által a Színház minél szélesebb réteghez tud eljutni, minél több embert tud megszólítani. A közel egy éve bemutatott Nem vagyok, csak mások látnak című előadást számos iskolában rendhagyó irodalomóraként fogja bemutatni a társulat. Áprilisban az előadás egy kéthetes, öt országot érintő európai turnéra indul, majd májusban több olaszországi városban lesz látható.

Az eddig 610 alkalommal bemutatott Ahogyan a víz tükrözi az arcot című dokumentarista produkciót március és május végén láthatják a nézők. Az előadás visszatér a szombathelyi Weöres Sándor Színházba, illetve a budapesti Katona József Színházba is, de látható lesz számos erdélyi és magyarországi településen is. Az idei évben a hagyományos, fórumszínházi és osztálytermi előadásoktól kezdődően, különböző képzések, táborok, ifjúsági együttműködések, rendszeresített műhelyek és Erasmus-projektek képezik a társulat idei terveit.

Az Osonó Színházműhely egy olyan független, alternatív színházi kezdeményezés, amely a létrejövő előadásokon túl párbeszédre törekszik a közönséggel, annak érdekében, hogy inspirációt adjon, hogy felelős és kreatív emberként keressék meg helyüket a társadalomban. A színházi, oktatási és szociális projekteken keresztül, az Osonó intenzív élményt biztosít a résztvevők számára, hogy saját önismeretük és másokkal való kapcsolataik fejlesztését elősegítse.

Az Osonó kifejezés idézi azt a színházi formát, amelyet a társulat képvisel: közeledni, meghallgatni, meglátni a vándorló ember álmait, félelmeit, szenvedélyeit és örömeit, aztán a megfigyelt valóságokat olyan történetbe helyezni, amely, mint tükör hat a néző számára. A társulat a közelmúltban az Európai Parlament értékelése által az Ifjúsági Nagy-Károly-díj nemzeti győztese lett, előtte Regisztrált Tehetségponttá, majd Európai Tehetségponttá vált, és magáénak tudhatja a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Csokonai Vitéz Mihály közösségi díját is. Az Osonó alapítója és vezetője 1993 és 1998 között Salamon András volt, 1998-tól a társulat vezetője Fazakas Misi. A társulat egykori tagjainak névsorát itt lehet megtekinteni: https://www.osono.eu/egykori-tagok

Új hozzászólás