Amikor – mint a díj tavalyi nyertese – felkértek, hogy tegyek javaslatot az idei jelöltre, kicsit bajban voltam, mivel nagyon sok vállalkozót ismerek, akik a maguk módján és lehetőségeik szerint rendszeresen támogatják az erdélyi magyar vonatkozású közművelődési élet megannyi szervezetét, rendezvényét. Nekem mégis, valamiért, Nagy Péterre esett a választásom. Péter Kolozsváron született 1969. január 10-én. Nős, két fiúgyermek édesapja. 1987-ben érettségizett a Brassai Sámuel Elméleti Líceumban, majd 1997-ben menedzseri képzésben részesült az Open University keretében.
Miért Pétert javasoltam a díjra? 1993-ban, amikor Kolozsvárra költöztem, még nem ismertem, nem is hallottam róla. Aztán, ahogy teltek az évek, rendszeresen, visszatérő módon felcsendült a neve.
Először talán a Glória nyomdával kapcsolatban hallottam róla, amelyben, mint utólag megtudtam, 1990 és 1993 között tördelőszerkesztőként dolgozott, majd a 2006–2015-ös időszakban a nyomda kinevezett igazgatója lett, 2015 októberétől pedig társtulajdonosa. Később egy grafikai szerkesztéssel kapcsolatban megismerkedtem Könczey Elemér grafikussal – akinek a munkásságát nagyra értékelem –, és mint kiderült, Péter 2008-tol az Idea Plus grafikusműhely társtulajdonosa, amely mindkét nyomda számára szolgáltatja a korszerű grafikai szerkesztést, az arculattervezéstől a műszaki szerkesztésen keresztül a korrektúráig.
Aztán ki ne hallott volna az Idea Könyvtérről és könyvesboltról, az Adventi könnyvásárról, amelyek az Exit kiadó nevéhez füzödnek, és amelynek ő a társtulajdonosa és ügyvezető igazgatója – valamint még az Idea nyomda társtulajdonosa és ügyvezető igazgatója is. Az Idea név alatt, vagy ahhoz köthetően működik nyomda, grafikai műhely, kiadó, könyvesbolt – egy könyves láncolatnak az egyes állomásai.
Indulásától kezdve a nyomda célkitűzése elsősorban a római katolikus kiadványok kiadása és sokszorosítása volt. A kezdetektől fogva itt készült a Keresztény Szó havi- és a Vasárnap hetilap, valamint római katolikus imakönyv, énekeskönyv és falinaptár is. Itt látott napvilágot sok száz – talán ezernél is több – könyv és kiadvány az elmúlt húsz évben.
Aztán megszületett egy nyomdászat és médiaszakosztály gondolata, amely a Báthory Gimnáziummal közösen működik, és amely a szakmai utánpótlást hivatott betölteni. Péter ebben is oroszlánrészt vállalt és vállal, bár úgy tudom, ez a terv telis-tele van kihívásokkal és nehézségekkel, remélem, sikerül hosszú távon gyökeret eresztenie.
Az előbbiek mellett Péter még az Eureka üzleti társaság tagja, a Kolozsvár-Belvárosi Református Egyházközség főgondnoka, valamint az Apáczai Csere János Elméleti Líceum szülői bizottságának és az Encyclopaedia Egyesületnek az elnöke. Neve és munkásága összecseng a legjobb erdélyi könyvkészítői hagyományok sikeres folytatásával, a kolozsvári és erdélyi magyar nyelvű könyvnyomtatással, könyvkiadással, könyvárusítással. Péter közügynek és szívügyének tekinti a nyomdászatot, tevékenysége közvetlen kihatással van és lesz a szakmai utánpótlásra, hagyományőrzésre, a kultúránk megmaradására, a nyelvművelésre. Munkássága által dokumentálják múltunkat, jelenünket, amiből erőt meríthetünk a jövőre is. Gratulálok, és köszönöm mindannyiunk nevében.
(Elhangzott 2017. április 8-án Kolozsváron, az EMKE díjkiosztó ünnepségén)