Üveghang Akadémia 6. - Fejes Krisztina és a bécsi klasszika

Júniusban Erich Türk mutatta be a barokk kort, a csembaló és akkordium hangszerek megszólaltatása révén. Majd júliusban az Üveghang Akadémia hallgatóinak volt lehetősége részt venni a GernyeFesten, melynek a gernyeszegi Teleki-kastély adott otthont. A különleges, zenei tematikájú rendezvény a klasszikus, a népzene, a jazz és a romantikus helyszínek szerelmeseit szólította meg. A rendhagyó népművészeti programokkal, kamaraesttel, az akadémia mentoráltjainak koncertjével és izgalmas, a zenei határokat átlépő produkciókat sűrítő egynapos fesztivál a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy és a Fejes Művészeti Akadémia társszervezésében valósult meg. Ezen az alkalmon debütált egy igen különleges formációnak a szerzeménye. Sebestyén-Lázár Regina és Dénes Dorottya, a Plugor Sándor Művészeti Líceum diákjai erre az alkalomra írták Bánat nélkül című művet, amelyet most ismét hallhatnak az érdeklődők. E rövid ráhangolódás után Fejes Krisztina zongoraművész (HU) tartja meg előadását a bécsi klasszika témájában. Az esemény különlegessége, hogy ezalkalommal tartjuk a Györkös 100 emlékiállítás finiszázsát az Árkosi Kulturális Központban, amelynek főszervezője a Györkös Mányi Albert Emlékház. A kiállítás ezen része a gótika bűvöletében és a Kalevala sorozat témakörben jött létre.

Műsoron:

Joseph Haydn: F-dúr Szonáta Hob/23

Ludwig van Beethoven: Pathetique Szonáta op.13, No.8

Ludwig van Beethoven: Ász-dúr Szonáta op 110

Wolfgang Amadeus Mozart drámaisága lassú tételekben, részlet: G-dúr zongoraverseny, KV453, C-dúr Szonáta KV 545

Időpont: 2022. szeptember 28-án, 18 óra

Helyszín: Árkosi Kulturális Központ (Olt utca, 6 szám)

Szervező: Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy
Partnerek: Árkosi Kulturális Központ, Fejes Művészeti Akadémia, Plugor Sándor Művészeti Líceum

Fejes Krisztina tanulmányait ötévesen kezdte Vermes Zsuzsannánál a Bartók Béla Zeneiskolában Szolnokon. Tehetségére már kora gyermekkorában felfigyeltek. Tízévesen már kétszeres első helyezettje volt a megyei zongoraversenynek, továbbá tizenkét évesen beválogatták a Papp Lajos Zongoraverseny döntőjébe Budapesten, a Régi Zeneakadémián. Az említett sikerek után útja egyenesen a budapesti Bartók Béla Konzervatóriumba vezetett, ahol öt éven keresztül Hargitai Imre és Benkő Zoltán tanítványa volt.

A konzervatóriumi évek után, 2003-ban felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemre, ahol tanárai voltak többek között Baranyay László, Némethy Attila és Szokolay Balázs. Zenepedagógiai hatásuk Fejes Krisztina előadóművészi fejlődésében kiemelkedő jelentőségű.

Nemzetközi kurzusok állandó résztvevője volt. Részt vett Dmitri Bashkirov, Mikhail Voskresensky és Paul Badura Skoda kurzusain Budapesten, Ausztriában, Németországban és Franciaországban.

Tanulmányi évei alatt számos versenyen vett részt sikerrel. A külföldi megmérettetések sorában kiemelkedő jelentőségű 2007-ben a romániai Nagyszebenben megrendezett Carl Filtsch nemzetközi zongoraverseny, ahol második helyezést ért el.

A következő évben ugyancsak második díjas lett, valamint a legjobb Bartók darab és a legjobb Chopin etüd interpretálásáért járó különdíjat is elnyerte a Bartók Béla nemzetközi zongoraversenyen, Szegeden. Az említett nemzetközi sikereknek, szakmai elismeréseknek köszönhetően több hazai és külföldi felkérést tudhat magáénak. Koncertezett már Európa, Dél Amerika és Ázsia nagy hangversenytermeiben. Fellépett szerte a világban, többek között Németországban, Ausztriában, Spanyolországban, Svájcban, Olaszországban, Franciaországban, Hollandiában , Kolumbiában, Finnországban , Mexikóban, és Kínában. 2016 tavaszán egyhónapos mesterkurzussal egybekötött szólóturnét tartott az említett ázsiai országban.

Nem csupán szólistaként képvisel magas előadóművészi színvonalat, hanem kamarazenészként is elismert. Ennek bizonyítéka, hogy számos nemzetközi fesztivál meghívottja hazánkban és külföldön.

2017 májusában Kolumbiában szólistaként képviselte Európát, - ezen belül Magyarországot is - a minden évben megrendezett Európa nap alkalmából. Mesterkurzust tartott Popayán Cauca Egyetemén, majd a Kolumbiai Nemzeti Filharmonikusok meghívására játszotta Liszt Esz Dúr zongoraversenyét a bogotai Teatro Colónban.

Egy évre rá 2018-ban ismét Kolumbiában koncertezett, mellette egyidejűleg kurzusokat tartott a helyi egyetemeken is, köztük a világszínvonalú és híres Universidad de Los Andes-en, Bogotában.

2018 ugyancsak márciusában mesterkurzust tartott Mexikóban a neves Toluca-i Egyetemen recitallal egybekötve, valamint Liszt: Magyar Fantáziáját, zenekari kísérettel Pachucaban.

Fejes Krisztina gazdag és sokszínű repertoárja barokk zeneművektől a kortárs alkotásokig terjed. A magyar kortárs zenei élet meghatározó művészegyénisége, számos élőzenei felvételt készít a Magyar Rádiónak, továbbá ősbemutatók kötődnek nevéhez.

2010-ben elnyerte a Fischer Annie ösztöndíjat. 2012-ben előadóművészi tevékenységéért Artisjus díjjal jutalmazták.

A Magyar Művészeti Akadémia ösztöndíjasa a 2017/2018 –as évre. 2020-ban ismét Artisjus díjjal jutalmazták.

Jelenleg szabadúszó koncertező művész és napjaink keresett zongoraművésze, folyamatos érdeklődést valamint felkérést kap a világ összes tájáról és hazánkban is egyaránt.

A művésznő magyar és határontúli tehetségeket gondoz, mentoráltjai részben erdélyi tehetségek és főiskolás magyarországi növendékek.

2020-ban létrehozta a Fejes Művészeti Akadémia Egyesületet, amelyet rendkívül sok program, többek között a GernyeFest fesztivál is ezt igazolja.

Missziónak tartja a magyar zenei kultúra megbecsülését, terjesztését, határontúl és szerte a világban egyaránt.

Új hozzászólás